ý mliečny program“. Uskutočňuje sa s finančnou dotáciou ministerstva pôdohospodárstva, t.j. z národných zdrojov a finančnej dotácie z Európskej únie, čo predstavuje sumu asi 8 Sk na 1 liter mlieka z každého z týchto zdrojov. Na uplatnenie dotácie môže byť deťom a žiakom podávané mlieko najviac v množstve 0,25 l na žiaka a deň.
Podľa vyjadrení niektorých firiem, ktoré sa do mliečneho programu zapojili, však bolo nariadenie vydané dosť neskoro. Školské zariadenia nemajú zatiaľ z ministerstva školstva, ktoré aj v minulosti vydávalo usmernenia v súvislosti s týmto programom, žiadne inštrukcie. „Ministerstvo vydá metodické pokyny pre oblasť školského stravovania a realizáciu školského mliečneho programu v školách a školských zariadeniach do konca roka 2007. V súvislosti s nariadením vlády SR o poskytovaní pomoci nastala zmena v rozšírení sortimentu mliečnych produktov, o čom budú krajské školské úrady informované na regionálnych pracovných poradách,“ dostali sme oficiálnu odpoveď od Viery Trpišovej, tlačovej hovorkyne ministerstva školstva.
Mliečny program
v mestách nášho regiónu
Považská Bystrica - Podľa slov Jany Michalcovej z útvaru školstva sa v systéme mliečneho programu tak ako fungoval doteraz, nezmenilo nič. O dotáciu žiada mliekáreň a školy dostávajú výrobky už s upravenou cenou, lacnejšie. „Na Slovensku boli len štyri mliekárne, ktoré sme mohli osloviť. Dve postupne odpadli. S firmou z Bánoviec nad Bebravou sa nám nepodarilo tento rok zmluvu uzavrieť, oslovili sme firmu v Kežmarku. Podpísanú ju zatiaľ nemáme, ale sú ochotní,“ vyjadrila sa Michalcová.
Púchov – Firma z Bánoviec nad Bebravou podľa vyjadrenia Viery Češkovej z oddelenia školstva, kultúry, sociálnych vecí a športu mlieko a mliečne výrobky podľa zmluvy zatiaľ nedodáva. Podľa manažérky firmy čakajú na vyjadrenia generálneho riaditeľa. „Túto otázku sme neriešili, ani oficiálne pokyny sme svojim zariadeniam nedávali, lebo nemáme oficiálne vyjadrenie generálneho riaditeľa firmy. Nikoho iného sme neoslovovali,“ informovala nás Češková.
Ilava - Mliečny program sa v jedinej škole neujal, lebo rodičia nemali záujem o poskytovanie mliečnej desiatej.
Nová Dubnica – Škola, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa do mliečneho programu sa nezapojila. „Riešili sme otázku zlúčenia dvoch základných škôl, čiže problémov iného charakteru bolo dosť a na mliečny program sa nedostalo,“ povedal nám Rudolf Vyhňár z mestského úradu.
Z Dubnice nad Váhom nám vedúci odboru školstva mestského úradu stanovisko do uzávierky aj napriek prísľubu neposlal.
Záujem žiakov
Podľa vyjadrení vedúcich školských jedální v niektorých materských a základných školách je mliečny program dobrý. No v zariadeniach s menším počtom žiakov a v odľahlejších oblastiach je z ekonomických dôvodov nemožný, lebo odobrať treba určité predpísané množstvo mlieka, ktoré sa nesmie prevárať a ani používať na varenie, len na priamu spotrebu žiakom. Hrozilo by tak, že ak by sa nespotrebovalo, zariadenia by vykazovali straty. Žiaci majú záujem hlavne o mlieko ochutené kakaom, neochutené jogurty na odbyt veľmi nejdú.
Podľa vyjadrení dvoch firiem, ktoré podporujú mliečny program, v minulosti boli problémy s vyplácaním podpory kvôli započítavaniu DPH, čo sa vyriešilo. Firma z Bánoviec mala však zároveň problémy s administratívno-ekonomickým zabezpečením tejto aktivity, a tak sa od tohto roku rozhodli uskutočňovať program len vo svojom regióne. Jediná firma, ktorá v rámci regiónu Považia podporuje mliečny program, je z Kežmarku. Ako nám povedal Peter Pirožek, zodpovedný za jeho realizáciu, nerobia to kvôli zisku, lebo zarobiť sa na tejto aktivite nedá. „Problémy sú teraz už len s preplácaním kurzových strát, ktoré nám spôsobujú finančné úniky,“ povedal nám Pirožek. Nazdáva sa, že by sa táto vec mala dať legislatívne do poriadku. Zatiaľ to bolo pri pripomienkovaní zmietnuté zo stola. Podpora firiem by bola určite väčšia.