Streda, 31. máj, 2023 | Meniny má Petronela, Petrana

Budú si môcť občania bytoviek budovať vlastné kotolne?

Považská Bystrica – Protimonopolný úrad SR udelil mestu pokutu 50-tisíc. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje tým, že mesto v minulosti zvýhodňovalo troch dodávateľov tepla a jeho konaním tak boli poškodení ostatní dodávatelia. „Úrad skúmal VZN z 27.1.2005. Došl

Považská Bystrica – Protimonopolný úrad SR udelil mestu pokutu 50-tisíc. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje tým, že mesto v minulosti zvýhodňovalo troch dodávateľov tepla a jeho konaním tak boli poškodení ostatní dodávatelia. „Úrad skúmal VZN z 27.1.2005. Došlo k porušeniu zákon 136/2001 o ochrane hospodárskej súťaže,“ vyjadrila sa pre náš týždenník Alexandra Bernáthová, tlačová hovorkyňa úradu. Mesto sa proti rozhodnutiu protimonopolného úradu odvolávať nebude a pokutu zaplatí.
Zákony sú nedokonalé, vzniká chaos, platia sa pokuty
Občania nemohli v minulosti budovať malé kotolne a o ich problém sme sa v súvislosti s touto problematikou zaujímali už vtedy. V tom čase protimonopolný úrad vykonával iba šetrenie. Teraz rozhodol, že bol porušený zákon. Prieťahy v stavebnom konaní však niektorí občania riešili po svojom. Stavali bez povolenia. V meste preto existuje viacero drobných zdrojov vykurovania pri bytových jednotkách, ktoré sú postavené načierno. Aký bude ich ďalší osud? Krajský stavebný úrad ako odvolací orgán sa tiež vyjadril, že zamietavé stanovisko odvolávajúce sa na VZN a koncepciu mesta v tepelnej energetike v prípade vydania stavebného povolenia je v rozpore so zákonom, avšak so stavebným. Zisťovali sme si v tom čase i to, aké bolo stanovisko okresnej prokuratúry, ktoré sa nestotožňuje s krajským stavebným úradom a dodnes trvá na tom, že VZN je v poriadku. „Schvaľovanie koncepcie rozvoja mesta v tepelnej energetike patrí do oblasti výkonu územnej samosprávy a obec bola oprávnená schváliť si koncepciu rozvoja mesta v tepelnej energetike svojím VZN,“ uvádza sa v stanovisku prokuratúry. Ďalej je v ňom uvedené, že po schválení sa koncepcia stáva súčasťou záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie. Podľa tohto VZN mesto môže rozhodnúť o vydaní povolenia o súlade navrhovanej výstavby tepelných zariadení s celkovým inštalovaným tepelným výkonom do 10 MW s koncepciou rozvoja mesta v tepelnej energetike. Toto vyjadrenie prokuratúry sa odvoláva na zákon 657 z roku 2004 o tepelnej energetike, z ktorého mesto vychádzalo pri zostavovaní VZN a ktorého ustanovenia boli mestá povinné rešpektovať. Opätovne sme preto požiadali o vyjadrenie protimonopolný úrad preto, aby nám zdôvodnil, ktoré ustanovenia VZN sú protiprávne.
„Mesto Považská Bystrica porušilo § 39 zákona o ochrane hospodárskej súťaže vydaním VZN č. 37/2005 o rozvoji mesta v tepelnej energetike v spojení s jeho následnou aplikáciou, keď odmietalo vydať stavebné povolenia na vybudovanie malých zdrojov tepla s odôvodnením, že sú v rozpore s VZN, ktoré presadzuje princíp centralizovaného zásobovania teplom (teda sa nejedná o konkrétne ustanovenie VZN, ale o dokument ako celok). Pokuta bola uložená mestu, pretože práve mesto v rámci výkonu samosprávy schvaľuje Koncepciu rozvoja v tepelnej energetike a vydáva VZN a zároveň v rámci výkonu prenesenej štátnej správy je mesto aj stavebným úradom,“ doplnila informácie protimonopolného úradu Bernáthová.
Aký bude ďalší osud čiernych stavieb, ktoré neboli povolené, nie je ani po vydaní nového VZN jednoznačné
Na poslednom zastupiteľstve v auguste prijalo mesto nové VZN v súvislosti s rozvojom mesta v tepelnej energetike. Jeho prijatím sa schválila aj nová energetická koncepcia, ktorú si dalo vypracovať, čo zdôvodnilo neaktuálnosťou technických údajov. V dôvodovej správe sa uvádza: „V posledných rokoch nastal problém pri odpájaní sa bytových jednotiek od centrálneho zdroja tepla, v ktorom musí byť jednoznačne koncepčnosť tj. rovnovážny stav medzi záujmami mesta a občanov, zákonom a potrebami podnikateľov v našom meste.“
Zaujímalo nás preto, aký bude v súčasnosti postup mesta, rsp. stavebného úradu pri vydávaní stavebných povolení pre malé zdroje vykurovania pri bytových jednotkách a či bude dodatočne legalizovať čierne stavby – malé plynové kotolne, ktorých dobrý technický stav nie je potvrdený, kým neprešli tieto stavby kolaudáciou. Podľa vyjadrení Kmeťa z Krajského stavebného úradu je ich dvanásť.
Od Pavla Appela, vedúceho útvaru rozvoja mesta sme sa dozvedeli, že mesto vydá stavebné povolenie, len ak bude výstavba individuálneho zdroja vykurovania v súlade s novou energetickou koncepciou. O súlade či nesúlade s touto koncepciou bude rozhodovať podľa jeho slov útvar majetku mesta. Vedúci tohto útvaru Peter Adam sa nám k problematike odpájania vyjadril nasledovne: „Každé odpojenie od centrálneho zdroja tepla znamená nárast ceny tepla pre ostatných odberateľov v plnej výške „straty obytného bloku“ Pri každej požiadavke chce vedenie mesta vyvolať stretnutia za účasti dodávateľa tepla, predsedu daného spoločenstva a vedenia mesta. Stretnutie by malo jasne smerovať aké sú ich dôvody, aby následné potencionálne odpojenie bolo v súlade s koncepciou (výnimočné prípady).“
Aj naďalej sa v niektorých častiach mesta bude podporovať centrálny zdroj vykurovania
Ďalej vo svojom stanovisku vedúci útvaru majetku uvádza niektoré ustanovenia novej energetickej koncepcie: „Na území mesta Považská Bystrica je potrebné podporovať centrálnu výrobu tepla, najmä v tepelných zdrojoch s nízkou cenou tepla a s možnosťami ľahkej diverzifikácie palivovej základne. Zvyšovaním odberov tepla z uvedených zdrojov je možné udržať alebo dokonca aj znížiť cenu tepla pre konečného odberateľa. V tých častiach mesta, kde sa nachádzajú rozvody centrálneho zásobovania teplom, z dôvodu lepšej využiteľnosti a ekonomiky prevádzky centrálnych zdrojov tepla, je žiadúce nevydávať povolenia na výstavbu individuálnych (lokálnych) zdrojov tepla s inštalovaným výkonom nad 50 kW iba vo výnimočných prípadoch, so zdôvodnením ich opodstatnenosti technicko-ekonomickou štúdiou, vypracovanou odbornou organizáciou poverenou mestským úradom. V predprojektovej príprave je potrebné vypracovať aj rozptylovú štúdiu z dôvodu hustej mestskej zástavby,“ uvádza sa okrem iného v stanovisku Petra Adama.
Čo sa týka malých bytových kotolní postavených „na čierno“, je to podľa Adama v posudzovaní stavebného úradu a objektívne zhodnotenie danej situácie, v zmysle platnej energetickej koncepcie a stavebného zákona. Rozhodnutie o tom, či výstavba kotolne je v súlade s energetickou koncepciou rozhodnú zúčastnené strany mesta, žiadateľa a dodávateľa v zmysle platných požiadaviek koncepcie a stavebného zákona.
Podľa vyjadrení prednostu mestského úradu Marcela Janca mesto nevie v súčasnosti ešte s určitosťou povedať ako bude ďalej v prípade posudzovania súladu energetickej koncepcie a legalizácie malých zdrojov vykurovania postupovať. Či bude rozhodovať len komisia, alebo komisia a mesto, v zastúpení niektorého z vedúcich útvarov. „Ešte sami nevieme ako to presne bude. Neviem sa k tomu zatiaľ vyjadriť. Musíme nájsť nejaké riešenie,“ povedal nám Janco.
Aký bude osud malých kotolní postavených načierno nevie teda s určitosťou dodnes nikto. Môžu byť podľa zákona len dodatočne povolené, alebo odstránené ako čierne stavby. Na to, či ich mesto vydá rozhodnutie o ich odstránení v prípade, ak sa nepreukáže súlad s energetickou koncepciou, sme odpoveď nedostali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 5. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. V Bratislave sa koná Globsec
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
 2. Kolektívne vyjednávania v skupine Chemosvit
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu?
 4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 5. Pacientom so sklerózou multiplex dokážu skvalitniť život
 6. Slováci radi investujú s bankami
 7. Content agency mení svoje meno na Contedy
 8. Ako správne napúšťať bazén
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 170
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 940
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 979
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 282
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 030
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 649
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 489
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 034

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 795
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 91 478
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 671
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 425
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 529
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 489
 8. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 456
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Anna Miniarová.

Jazdkyňa Haviar teamu Anna Miniarová (16) patrí v disciplíne country cross v dorasteneckej kategórii medzi to najlepšie na Slovensku.


8 h
Ostrov Mljet.

Chorvátsko má 1244 ostrovov, z toho len necelých päťdesiat obývaných.


12 h

Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Mesto sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska.


30. máj
Profesionálni i dobrovoľní hasiči nacvičovali protipovodňové zásahy.

Zamerali sa na problematické lokality.


TASR 29. máj

Blogy SME

 1. Radko Mačuha: Háveď
 2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja
 3. Irena Šimuneková: Veľký vrch
 4. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR: Dospelí pacienti s SMA sa dočkali liečby
 5. Julius Kravjar: Porovnanie umelej a ľudskej inteligencie z „pera“ ChatGPT
 6. Jozef Sýkora: My na to máme! Tak za to poďme bojovať.
 7. Martina Paulenová: Považský hrad - ako vychovať malého turistu
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ?
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 795
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 91 478
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 35 671
 4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 490
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 425
 6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 8 529
 7. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 489
 8. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 6 456
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu