Považská Bystrica – Protimonopolný úrad SR udelil mestu pokutu 50-tisíc. Svoje rozhodnutie zdôvodňuje tým, že mesto v minulosti zvýhodňovalo troch dodávateľov tepla a jeho konaním tak boli poškodení ostatní dodávatelia. „Úrad skúmal VZN z 27.1.2005. Došlo k porušeniu zákon 136/2001 o ochrane hospodárskej súťaže,“ vyjadrila sa pre náš týždenník Alexandra Bernáthová, tlačová hovorkyňa úradu. Mesto sa proti rozhodnutiu protimonopolného úradu odvolávať nebude a pokutu zaplatí.
Zákony sú nedokonalé, vzniká chaos, platia sa pokuty
Občania nemohli v minulosti budovať malé kotolne a o ich problém sme sa v súvislosti s touto problematikou zaujímali už vtedy. V tom čase protimonopolný úrad vykonával iba šetrenie. Teraz rozhodol, že bol porušený zákon. Prieťahy v stavebnom konaní však niektorí občania riešili po svojom. Stavali bez povolenia. V meste preto existuje viacero drobných zdrojov vykurovania pri bytových jednotkách, ktoré sú postavené načierno. Aký bude ich ďalší osud? Krajský stavebný úrad ako odvolací orgán sa tiež vyjadril, že zamietavé stanovisko odvolávajúce sa na VZN a koncepciu mesta v tepelnej energetike v prípade vydania stavebného povolenia je v rozpore so zákonom, avšak so stavebným. Zisťovali sme si v tom čase i to, aké bolo stanovisko okresnej prokuratúry, ktoré sa nestotožňuje s krajským stavebným úradom a dodnes trvá na tom, že VZN je v poriadku. „Schvaľovanie koncepcie rozvoja mesta v tepelnej energetike patrí do oblasti výkonu územnej samosprávy a obec bola oprávnená schváliť si koncepciu rozvoja mesta v tepelnej energetike svojím VZN,“ uvádza sa v stanovisku prokuratúry. Ďalej je v ňom uvedené, že po schválení sa koncepcia stáva súčasťou záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie. Podľa tohto VZN mesto môže rozhodnúť o vydaní povolenia o súlade navrhovanej výstavby tepelných zariadení s celkovým inštalovaným tepelným výkonom do 10 MW s koncepciou rozvoja mesta v tepelnej energetike. Toto vyjadrenie prokuratúry sa odvoláva na zákon 657 z roku 2004 o tepelnej energetike, z ktorého mesto vychádzalo pri zostavovaní VZN a ktorého ustanovenia boli mestá povinné rešpektovať. Opätovne sme preto požiadali o vyjadrenie protimonopolný úrad preto, aby nám zdôvodnil, ktoré ustanovenia VZN sú protiprávne.
„Mesto Považská Bystrica porušilo § 39 zákona o ochrane hospodárskej súťaže vydaním VZN č. 37/2005 o rozvoji mesta v tepelnej energetike v spojení s jeho následnou aplikáciou, keď odmietalo vydať stavebné povolenia na vybudovanie malých zdrojov tepla s odôvodnením, že sú v rozpore s VZN, ktoré presadzuje princíp centralizovaného zásobovania teplom (teda sa nejedná o konkrétne ustanovenie VZN, ale o dokument ako celok). Pokuta bola uložená mestu, pretože práve mesto v rámci výkonu samosprávy schvaľuje Koncepciu rozvoja v tepelnej energetike a vydáva VZN a zároveň v rámci výkonu prenesenej štátnej správy je mesto aj stavebným úradom,“ doplnila informácie protimonopolného úradu Bernáthová.
Aký bude ďalší osud čiernych stavieb, ktoré neboli povolené, nie je ani po vydaní nového VZN jednoznačné
Na poslednom zastupiteľstve v auguste prijalo mesto nové VZN v súvislosti s rozvojom mesta v tepelnej energetike. Jeho prijatím sa schválila aj nová energetická koncepcia, ktorú si dalo vypracovať, čo zdôvodnilo neaktuálnosťou technických údajov. V dôvodovej správe sa uvádza: „V posledných rokoch nastal problém pri odpájaní sa bytových jednotiek od centrálneho zdroja tepla, v ktorom musí byť jednoznačne koncepčnosť tj. rovnovážny stav medzi záujmami mesta a občanov, zákonom a potrebami podnikateľov v našom meste.“
Zaujímalo nás preto, aký bude v súčasnosti postup mesta, rsp. stavebného úradu pri vydávaní stavebných povolení pre malé zdroje vykurovania pri bytových jednotkách a či bude dodatočne legalizovať čierne stavby – malé plynové kotolne, ktorých dobrý technický stav nie je potvrdený, kým neprešli tieto stavby kolaudáciou. Podľa vyjadrení Kmeťa z Krajského stavebného úradu je ich dvanásť.
Od Pavla Appela, vedúceho útvaru rozvoja mesta sme sa dozvedeli, že mesto vydá stavebné povolenie, len ak bude výstavba individuálneho zdroja vykurovania v súlade s novou energetickou koncepciou. O súlade či nesúlade s touto koncepciou bude rozhodovať podľa jeho slov útvar majetku mesta. Vedúci tohto útvaru Peter Adam sa nám k problematike odpájania vyjadril nasledovne: „Každé odpojenie od centrálneho zdroja tepla znamená nárast ceny tepla pre ostatných odberateľov v plnej výške „straty obytného bloku“ Pri každej požiadavke chce vedenie mesta vyvolať stretnutia za účasti dodávateľa tepla, predsedu daného spoločenstva a vedenia mesta. Stretnutie by malo jasne smerovať aké sú ich dôvody, aby následné potencionálne odpojenie bolo v súlade s koncepciou (výnimočné prípady).“
Aj naďalej sa v niektorých častiach mesta bude podporovať centrálny zdroj vykurovania
Ďalej vo svojom stanovisku vedúci útvaru majetku uvádza niektoré ustanovenia novej energetickej koncepcie: „Na území mesta Považská Bystrica je potrebné podporovať centrálnu výrobu tepla, najmä v tepelných zdrojoch s nízkou cenou tepla a s možnosťami ľahkej diverzifikácie palivovej základne. Zvyšovaním odberov tepla z uvedených zdrojov je možné udržať alebo dokonca aj znížiť cenu tepla pre konečného odberateľa. V tých častiach mesta, kde sa nachádzajú rozvody centrálneho zásobovania teplom, z dôvodu lepšej využiteľnosti a ekonomiky prevádzky centrálnych zdrojov tepla, je žiadúce nevydávať povolenia na výstavbu individuálnych (lokálnych) zdrojov tepla s inštalovaným výkonom nad 50 kW iba vo výnimočných prípadoch, so zdôvodnením ich opodstatnenosti technicko-ekonomickou štúdiou, vypracovanou odbornou organizáciou poverenou mestským úradom. V predprojektovej príprave je potrebné vypracovať aj rozptylovú štúdiu z dôvodu hustej mestskej zástavby,“ uvádza sa okrem iného v stanovisku Petra Adama.
Čo sa týka malých bytových kotolní postavených „na čierno“, je to podľa Adama v posudzovaní stavebného úradu a objektívne zhodnotenie danej situácie, v zmysle platnej energetickej koncepcie a stavebného zákona. Rozhodnutie o tom, či výstavba kotolne je v súlade s energetickou koncepciou rozhodnú zúčastnené strany mesta, žiadateľa a dodávateľa v zmysle platných požiadaviek koncepcie a stavebného zákona.
Podľa vyjadrení prednostu mestského úradu Marcela Janca mesto nevie v súčasnosti ešte s určitosťou povedať ako bude ďalej v prípade posudzovania súladu energetickej koncepcie a legalizácie malých zdrojov vykurovania postupovať. Či bude rozhodovať len komisia, alebo komisia a mesto, v zastúpení niektorého z vedúcich útvarov. „Ešte sami nevieme ako to presne bude. Neviem sa k tomu zatiaľ vyjadriť. Musíme nájsť nejaké riešenie,“ povedal nám Janco.
Aký bude osud malých kotolní postavených načierno nevie teda s určitosťou dodnes nikto. Môžu byť podľa zákona len dodatočne povolené, alebo odstránené ako čierne stavby. Na to, či ich mesto vydá rozhodnutie o ich odstránení v prípade, ak sa nepreukáže súlad s energetickou koncepciou, sme odpoveď nedostali.