ých riadkov zistí, že sa veľmi mýli.
Najčastejšou formou uzavretia manželstva bol únos, ktorý je známy v nasledovných formách. Jednou z nich je násilné unesenie nevesty bez jej súhlasu. Dôvodom bolo odmietnutie pri pytačkách. Ďalšou formou bol únos so súhlasom nevesty. K tomuto mladých ľudí viedlo odmietnutie zo strany rodičov. Ak sa rodičia nevesty a ženícha chceli vyhnúť vystrojeniu nákladnej svadby – dohodli fingovaný únos.
Často sa stávalo, že mládenec nemal o dievča záujem. Dievčina neváhala a „odbehla“ proti vôli vlastných rodičov do domu ženíchových rodičov. Zostala tam dovtedy, kým mládenec a jeho rodičia nesúhlasili so svadbou.
Dnes sa, chvalabohu, rozhodujeme slobodne a svadobný deň býva najkrajším dňom v živote.
Symboly svadby
Svadobné prstene
Súčasťou sobáša je výmena svadobných prsteňov. Takmer všade vo svete majú prstene dávnu tradíciu. Nosenie snubných prsteňov pochádza pravdepodobne z rímskeho zvyku – darovať prsteň na potvrdenie svetských sľubov. Prsteň je symbolom večnosti a záväznej zmluvy, azda aj symbolom pút pre „zajatú“ nevestu. Štvrtý prst ľavej ruky je podľa tradície tým najvhodnejším miestom na nosenie prsteňa ako znaku lásky. Starí Egypťania verili, že z tohto prsta vedie jemný nerv až k srdcu. Často je nazývaný tepnou lásky. Na prsteni sa vždy uplatňovali dômyselné šperkárske techniky. Častým motívom sú iniciály snúbencov, srdiečka alebo korunky.
Svadobná kytica
Ďalším svadobným symbolom je kytica nevesty. Podľa tradície má svadobnú kyticu zabezpečiť ženích. Kytičky a myrty pre hostí by mali ladiť s kyticou nevesty. Menšie kytice môžu mať matky nevesty a ženícha, ak je jedným zo svedkov žena, tak aj ona.
Svadobné zvyky
Moderné svadobné zvyky a tradície majú svoj pôvod v minulosti, mnoho ich pochádza zo stredoveku. Tieto zvyky sú v dnešnej dobe oživením a spestrením svadobného dňa, no kedysi mali presne určený zmysel.
Prečo...
... nosia nevesty závoj
Nevestin závoj a kytica sú staršie než biele šaty. Závoj, ktorý bol v antickom Grécku žltý a antickom Ríme červený, nevestu zvyčajne zahaľoval od hlavy po päty a označoval od najstarších čias podriadenosť ženy k mužovi. Zdvíhanie závoja na konci ceremónie symbolizuje mužskú dominanciu. Ak si nevesta zdvihne závoj sama, prejavuje viac nezávislosti.
... sa nevesty obliekajú do bielej
Biela farba bola symbolom radostnej oslavy od skorých rímskych čias. Na začiatku 20. storočia sa biela používala takisto ako symbol čistoty, cudnosti a nepoškvrnenosti. Dnes nesie svoj pôvodný význam šťastia a radosti.
... ženích prenáša nevestu cez prah
Na začiatku manželstva „únosom“ nevesta určite nešla do ženíchovho príbytku dobrovoľne, tak musela byť prenesená cez prah. V minulosti sa tiež verilo, že rodinní démoni a zlí duchovia prenasledujú ženu do manželovho domu. Aby sa tomu predišlo, ženích preniesol nevestu cez prah namiesto toho, aby vošla sama. Tak démoni nemohli vstúpiť.
Už v rímskych časoch bola torta súčasťou svadobnej hostiny. Tenký bochník sa lámal o hlavu nevesty, čo symbolizovalo plodnosť. Hostia potom dychtivo zbierali omrvinky pre šťastie. V stredoveku sa zaužívalo, že páry sa pobozkali ponad malú kôpku koláčov. Neskôr sa všetky malé koláče „spojili“ dokopy a pokryli sa polevou. Tak sa zrodila moderná poschodová svadobná torta.