Štvrtok, 1. jún, 2023 | Meniny má Žaneta

Obraz opravil až po tridsiatich rokoch

„Nikdy som nemaľoval obrazy na to, aby som ich predával. Snažil som sa zachytiť bežný ľudský život, ľudí i stavby a časti mesta Ilava, ku ktorým sa občas „pritrafila“ zaujímavá historka,“ tvrdí maliar samouk František Jakúbek.


„Narodil som sa štvrtého októbra 1924, na svätého Františka. V Ilave bola jediná pôrodná baba, Mária Križanová. Roboty síce mala plné ruky, no stihla odrodiť aj mňa. Keďže to bolo na Františka, dali mi meno František alebo Feri, ako mi hovoril ilavský kanonik Chorényi, ktorý ma pokrstil. Babica a ani rodičia si neuvedomili, že mi pripadli narodeniny i meniny ma jeden deň, a tak ma ukrátili o jeden sviatok. Bol som jedináčik, a preto mi neskôr nešlo do hlavy, prečo tak urobili,“ začína svoju knihu i rozhovor s nami maliar a dnes už aj spisovateľ František Jakúbek. Sedíme v jeho ilavskom byte a snažíme sa vnímať jeho rozprávanie a zachytiť ho dôsledne na diktafón i do zošita. Lenže to sa nedá. Feri, ako mu hovoria kamaráti, je veselá kopa, a tak si často musíme kvôli smiechu dopriať pauzu.
Otec
Keďže sa Františkov otec narodil na Mikuláša, dostal meno po ňom. „Keď mal už svoje roky, učil sa u Adolfa Weinera ako maliar natierač. Bol to jeho prvý učeň. Keď začala prvá svetová vojna, musel narukovať. Vrátil sa, hoci sa v jeho prípade dá hovoriť o šťastí. Mikuláš bol v Kragujevaci, kde sa po dezercii viacerých vojakov odohrala tragédia, ktorá bola sfilmovaná. „Veliaci dôstojník dal jednotku nastúpiť a každý štvrtý vojak vystúpil. Otec mal štastie, bol druhý. Vybratých vojakov zastrelili. Dlho na tragédiu spomínal. Spoločne so stolárom Dolinským z Ilavy a šustrom Letkom z Tunežíc, ktorí boli na vojne s ním, mali na čo spomínať,“ hovorí Feri.
Otec získal neskôr živnostenský list, a tak vznikla firma Mikuláš Jakúbek, maliar a natierač.
„V zime sa hrávali divadlá a poriadali plesy či zábavy. Otec maľoval plagáty a pútače. Bol tuhý fajčiar. Vycmúľal aj dvadsať zoriek. Mama neznášala ten smrad a hovorievala, že ak budem starší, aby som nefajčil. Otec často pracoval za naturálie, no v januári a februári nerobil. Maľoval rôzne obrázky a ja som sa pozeral. Skúsil som to tiež. Bol som lepší ako on, takže vedel, že vo mne niečo je.
Jedináčik
„V škole som sa dobre neučil. Bavila ma iba gramatika a kreslenie. Čo som chytil, na to som kreslil. Vyskúšal som si aj výrobu sošky. Trpaslík sa mi podaril a všetkým sa páčil, no ja som chcel maľovať. Strýko robil väzenského strážcu. Zobral ma, aby som sa pozrel na obrazy jedného z väzňov. Emil Schuckert bol sudetský Nemec. Bol veľmi srdečný a zavolal ma aj na druhý deň. Dal mi do ruky štetec a nechal ma maľovať. Bol to pre mňa sviatok. Naučil ma miešať farby, ako správne držať v ruke štetec, ako sa vymýva... Prezradil mi, že ho zavreli pre falšovanie peňazí, za čo sa veľmi hanbil. Bol vskutku veľkým umelcom. V sále, kde pracoval, pribúdali jedna maľba za druhou. Nebol to žiadny gýč. Sálu si prenajal spolok Orol. Ja som chodil radšej do Sokola. Mal som spolužiaka Miloša Šimáčka, ktorého otec premietal filmy. Jeho otec raz vystrúhal rozprávkové postavičky a ja som ich natrel farbami od Schuckerta. Pripravili sme aj javisko a ostatné kulisy. Rozprávky sme si vymýšľali, no stále bolo plno. Hrali sme až do pádu republiky. Sokol zanikol a celú sokolovňu aj s našimi bábkami zhabala Hlinkova mládež.“
Učeň
Druhá svetová vojna nabúrala plány nielen Františkovi. Študovať na umeleckú priemyslovku sa mu ísť nepodarilo, a tak na naliehanie otca sa stal učňom. Živnostenské spoločenstvo mu určilo dobu učenia na dva roky. „Maľoval som plagáty, pútače, písal reklamné tabule. U otca začal pracovať maliarsky majster Adolf Weiner, u ktorého sa vyučil. Bola to možnosť, ako sa nedostať na jeden z vlakov, ktoré odvážali židov nevedno kam. Raz sme pracovali v Dubnici na obchode gardistu Šeptáka, ktorý ho arizoval po pánovi Zingerovi. Weiner nevedel hovoriť r, čo znelo smiešne. Povedal mi: „Felo, idem na pivo, splicni falby do tej spice a je fajlont!“ A odišiel. Zrazu som zbadal niekoľko židov na aute, ako ich viezli preč. Bol tam aj s celou rodinou. Odvtedy som o nich nepočul.“
Pri skúškach bol František vyznamenaný. Šéf spoločenstva mal v Bratislave švagra, profesora Františka Podolaya, akademického maliara. „Moje ďalšie kroky viedli, napriek nevôli rodičov, do Bratislavy. Pracoval som v štúdiu Styl u Podolaya. Bežnú prácu som zvládal, no cítil som sa a chcel oveľa viac. Dostal som sa na viedenský jesenný veľtrh, kde som pripravil niekoľko nápisov a namaľoval obrázky zo Slovenska. Šéf zomrel a ja som sa vrátil, aby som do konca vojny maľoval nápisy na kanóny v Dubnici, pretože ma vyreklamovali. Nemci vyhodili v Ilave všetky mosty. Domy naokolo boli poškodené a bez striech. Na konci mohutného mostu stála kaplnka a v nej bol obraz Panny Márie. Zostala neporušená. Keď sa stavala nemocnica, zničili ju, hoci nemuseli.“
Láska a život
Po dvojročnej službe v armáde začal pracovať František u otca, no firmu znárodnili. Vstúpili do komunálnych služieb a život išiel ďalej. Našiel si dievča, ktoré sa zaň­ho vydalo. „Svadba bola veľmi dobrá, hoci lístkový systém toho veľa neumožňoval. Keď sa nám v roku 1950 narodil syn a ja som bol za farárom kvôli krstu, ponúkol nám dve izby, a tak sa pre nás začal život na fare. Tam sa nám postupne narodili ešte Petrík a Elena. Farára neskôr zavreli a my sme sa odsťahovali do Novej Ilavy. Neskôr som sa stal majstrom v OSP a dostali sme družstevný byt,“ spomína František. Maľovať neprestal a na svojho koníčka mal viac času najmä po odchode na dôchodok, kedy pôsobil ako výtvarník na osvetovom stredisku. Preberáme obrazy v jeho ateliéri a obzeráme obrázky, ktoré sú spojené s rôznymi historkami.
Doposiaľ vystavoval najmä doma, uplynulý týždeň v Trenčianskych Tepliciach a predtým v Trenčíne. Nerád sa chváli, no predsa len sa nám podarí z neho dostať aspoň jednu z jeho veselých historiek. Maľoval sa ilavský kostol, v ktorom po vojne pomáhal maliarovi Škorvánkovi. Na pravej strane nevládal dorobiť Golgotu a sadol si do lavice. „Panne Márie som namaľoval šesť prstov na ruke a nevšimol som si to. Až farár Čiernik si to všimol. Chytil ma za uši: „Fero počítaj! Stalo sa to po tridsiatich rokoch!“
Podľa rozprávania Františka Jakúbka pripravil Milan Kováčik.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Obsluha, ktorá vám poradí s autom aj zachráni život
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  7. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Miliónová investícia do elektrickej stanice zabráni problému
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  3. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  4. Orange hokejové talenty priniesli množstvo detskej radosti
  5. Treťou najčastejšou „chorobou“ u detí je zubný kaz
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Študujte v Ostrave odbory s budúcnosťou
  8. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 13 232
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 981
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 273
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 3 367
  5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 822
  6. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 2 790
  7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 224
  8. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 2 056

Blogy SME

  1. Katarína Vanišová: Známy futbalista šokoval svet: Je z neho nový Pablo Escobar
  2. Jozef Ďanovský: Ach tá Spoluzávislosť
  3. Post Bellum SK: Deti, ktoré sa pred nástrahami vojny ukrývali v lesoch
  4. Jan Pražák: Chudáček mamánek
  5. Ľuboš Vodička: Schaubmarov mlyn. Kam v Pezinku, keď prší?
  6. Irena Šimuneková: Leto je za rohom...
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva
  8. Tina Gažovičová: Angela Merkelová - ako zvýhodnili mladú ženu z východu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 127 634
  2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 49 086
  3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 768
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 20 781
  5. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 13 505
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 696
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 523
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 514
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Do hlasovania sa zapojilo viac ako deväť stoviek občanov.


SITA 55m
Výstavba cyklomosta medzi obcami Lednické Rovne a Beluša cez rieku Váh.

Stavbu cyklomostu museli prerušiť.


16 h

Žene hrozí až rok väzenia.


(pb) 20 h
Ilustračná foto

Pes zomrel na devastačné poranenia hlavy.


TASR 21 h

Blogy SME

  1. Katarína Vanišová: Známy futbalista šokoval svet: Je z neho nový Pablo Escobar
  2. Jozef Ďanovský: Ach tá Spoluzávislosť
  3. Post Bellum SK: Deti, ktoré sa pred nástrahami vojny ukrývali v lesoch
  4. Jan Pražák: Chudáček mamánek
  5. Ľuboš Vodička: Schaubmarov mlyn. Kam v Pezinku, keď prší?
  6. Irena Šimuneková: Leto je za rohom...
  7. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva
  8. Tina Gažovičová: Angela Merkelová - ako zvýhodnili mladú ženu z východu
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 127 634
  2. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 49 086
  3. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 768
  4. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 20 781
  5. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 13 505
  6. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 10 696
  7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 6 523
  8. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 514
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu