treba odovzdať do 5. novembra. Stihne mesto podať do tohto termínu žiadosť o finančné prostriedky na záchranu Považského hradu?
Považská Bystrica - Mestské zastupiteľstvo ešte začiatkom júna súhlasilo s odkúpením ruín Považského hradu a rozsiahlych priľahlých pozemkov od považskobystrického Klubu slovenských turistov za 400-tisíc korún. Zatiaľ mesto hrad na svojom liste vlastníctva nemá, pretože sa vyskytli problémy s prevodom. Ako sme sa dozvedeli od dlhodobo uvoľneného poslanca Ľubomíra Kuboviča, problémy nastali preto, lebo Klub slovenských turistov Sparta mal nejaké formálne nedostatky, čo sa týka pečiatky. Iný názov klubu sa nachádzal na pečiatke a iný na výpise z registra z ministerstva vnútra. Právna zástupkyňa mesta Anna Danišková sa vyjadrila, že pri prevode vlastníctva by mohli nastať problémy. Na otázku, či sa mesto neobáva, že práve kvôli oneskorenému prevodu príde o možnosť čerpať finančné prostriedky v rámci grantového programu, nám Kubovič povedal: „Dokumenty potrebné na to, aby sme sa mohli uchádzať o grant, spracujeme a odošleme spolu s uznesením mestského zastupiteľstva, ktoré schválilo kúpu. Aspoň takto natiahneme trochu termín a všetky ostatné potrebné náležitosti by sme doložili neskôr.“ Od pracovníčky, ktorá má na mestskom úrade na starosti prácu s projektami, sme sa dozvedeli, že na ministerstvo kultúry sa zatiaľ kvôli konzultovaniu tohto problému neobrátili.
„Žiaľbohu, nestačí podať len žiadosť, musí byť list vlastníctva. Mesto by si ju však mohlo podať a doložiť aspoň žiadosťou o prevod vlastníckych práv z katastra, ak sa bojí, že by mohlo prísť o financie,“ povedal nám generálny riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva Jozef Lenhart. Potvrdil nám, že pamiatka je, rovnako ako obidva kaštiele v Považskom Podhradí, vo veľmi zlom stave a záchranu akútne potrebuje.
Statik Jozef Závacký, ktorý mal stretnutie s vedením mesta ohľadom odstránenia náletových drevín, nám povedal, že treba urobiť aktuálne geodetické zameranie. Podľa neho by sa zistilo, aký objem muriva za posledných päťdesiat rokov z pamiatky ubudol. Vtedy sa robilo zameranie naposledy. „Východná veža je celá poškodená, veľké úbytky muriva sú vo vstupnej veži, viaceré porušenia dlhodobejšieho charakteru sú aj na západnej stene. Je toho jednoducho viac. Mesto deklarovalo, že chce dať robiť statický posudok aj všetky výskumy, ktoré súvisia s tým, aby sa mohla pamiatka zakonzervovať. Zatiaľ však nebolo presne určené, v ktorom roku a v akej postupnosti,“ dodal Závacký. Aj financovanie všetkých posudkov a dokumentácie potrebnej na záchranu hradu by sa dalo hradiť zo spomínaného grantu.
Zástupcovia mesta sa obrátili v súvislosti so záchranou hradu aj na iných odborníkov. „Mal som spracovať návrh na odstránenie zelene, aby sa mohol objekt zamerať a aby sa mohol vyjadriť k stavu pamiatky statik,“ povedal Miroslav Matejka, odborník v tejto problematike. Podľa jeho slov ide len o prvú fázu čistenia od menších porastov – kríkov a nižších stromov preto, aby sa pamiatka odkryla.
Podľa vyjadrenia Márie Ružôňovej z Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne musí mesto urýchlene získať list vlastníctva a potrebuje tiež z ich úradu vyjadrenie k zámeru, ak chce na hrade vykonávať akékoľvek práce. Pokiaľ však pamiatku vo vlastníctve mať nebude, nemôže od pamiatkárov požadovať žiadne vyjadrenia.
Podľa informácie Milana Kubína z klubu turistov sa pokúsi dať klub na ministerstve vnútra všetky náležitosti do poriadku už tento týždeň.
Autor: berko