ktorej halu muži zatepľovali, mala podľa našich informácii iniciovať premeranie výšky vedenia, či je v súlade s príslušnou normou.
Na našu otázku, či je niečo podobné možné, sme sa spýtali Radoslavy Gbelskej, hovorkyne SSE. „Výška vodičov sa kontroluje pri uvádzaní vedenia do prevádzky a následne každé štyri roky. Pri pochôdzkovej kontrole sa preveruje, či v ochrannom pásme elektrického vedenia (u vedenia 22 kV je ochranné pásmo 10 m od krajného vodiča) nie je realizovaná zakázaná činnosť, ktorá by mohla ohroziť bezpečnosť osôb alebo samotného vedenia,“ hovorí Gbelská. „V prípade akejkoľvek činnosti v ochrannom pásme elektrického vedenia môže byť len so súhlasom majiteľa vedenia a podľa stanovených bezpečnostných opatrení.“ Podľa jej slov bola výška vodičov v tomto prípade kontrolovaná v minulom roku po povodni a vyhovovala.
Nešťastnou udalosťou sa zaoberali aj inšpektori bezpečnosti práce. “Všetky úkony, ktoré mal vykonať inšpektorát práce pri zisťovaní pracovného pomeru jedného z mužov, sme ukončili. Nepodarilo sa nám preukázať, či mal právny pracovný vzťah s niektorým ďalším postihnutým. Potencionálna dohoda medzi nimi však existovať mohla,” doplnil najnovšie informácie Viliam Gajdošík z Krajského inšpektorátu práce v Trenčíne. Podľa jeho slov v takomto prípade nie je pre inšpektorát dôležitý či zaujímavý ani fakt, ak by požili muži alkohol. „Boli živnostníci, na nich sa naše zisťovania nevzťahujú,” dodal Gajdošík.
Či požili muži alkohol, nie je známe dodnes, pretože podľa krajského policajného riaditeľstva ešte nie je známy výsledok výsledok súdnej pitvy.