Zmena rozpočtu, ktorá sa týkala rekonštrukcie novodubnického mestského úradu, vyvolala medzi poslancami mestského zastupiteľstva rozpor. Pôvodne schválenú sumu navrhovalo vedenie mesta zvýšiť o 5,9 miliónov korún.
Nová Dubnica – V pätnásťčlennom poslaneckom zbore je sedem zástupcov koalície SDKÚ-DS a KDH, sedem za Smer-SD, SNS, KSS a SF, jeden poslanec je nezávislý. Práve poslancom z koalície Smeru sa nepozdávala zmena rozpočtu kvôli rekonštrukcii úradu. Poukazovali, že sa schvaľuje neskoro, pretože rekonštrukčné práce sa už začali. Keď zmenu, tak sa mala schváliť vopred. Soni Kačíkovej sa nepozdávalo zvýšenie rozpočtu o viac ako 5,9 milióna korún. Považovala ho za prehnané aj preto, lebo sa znížila suma na rekonštrukciu kultúrneho domu v Kolačíne. „Práce už boli vykonané a teraz len zdvihneme ruku a hlasujeme. Keď sa dokážeme zísť kvôli menej dôležitým veciam, prečo nie kvôli zmene rozpočtu?“ spýtala sa. Primátor Ján Šušaník priznal, že zmena mohla byť odsúhlasená skôr. Odvolal sa pritom na mestskú radu, ktorú zvolal pre tento účel „Konzultoval som to s ňou a odporučili mi, aby sme pokračovali v prácach bez zmeny rozpočtu. Návrh na pozastavenie iných akcií vzišiel z finančnej komisie, konkrétne zo strany jej predsedu, pridržiaval som sa odporúčania mestskej rady, v nej sú zastúpené obe koalície, a hlavného kontrolóra.“ Jeho slová potvrdil i predseda komisie Peter Marušinec: „Komisia súhlasila, aby sa robili, keď budú finančné prostriedky na účte fyzicky.“
Do diskusie sa zapojila i prednostka mestského úradu Iveta Jurisová. Odmietla pozastavenie akcií v Kolačíne ich vyradením z rozpočtu. Podľa nej to to dôsledok toho, že v tomto roku sa už realizácia týchto investičných akcií nezačne z časového hľadiska. Výkup pozemkov pod kultúrnym domom začal v 5. mesiaci a do konca roka by mal byť ukončený aj na katastri. Rovnako zmluva na rekonštrukciu rozhlasu je pred podpisom. Hlavný kontrolór mesta, ktorý na začiatku odporučil poslancom zmenu rozpočtu schváliť, v diskusii upozornil, že ak sa schvália naplánované predaje nehnuteľností, príjem niektorých z nich nie je zahrnutý v príjmovej časti rozpočtu a nastane prebytok hospodárskeho výsledku. Pri diskusii prišla dokonca reč aj na potrebu mestskej rady.
Prestávka nepomohla
Výmena názorov na tému zmeny rozpočtu pokračovala ďalej, pričom nutnosť rekonštrukcie ani jeden z diskutujúcich nevyvrátil. Vyprovokovala aj občana Jaroslava Kusého. Ten pre zmenu poukázal na to, že zamestnanci mestského úradu by mali poznať zákon o verejnom obstarávaní. „Ak bolo verejné obstarávanie na 2,3 milióna korún, bez ďalšieho obstarávania nemôžu byť ďalšie práce.“ Prednostka mu oponovala s tým, že boli vyhlásené dve súťaže – jedna na interiér, druhá na exteriér až po vypracovaní projektov, ktorých súčasťou boli výkazy-výmer, všetko v súlade so zákonom. Až po nej boli známe sumy, za ktoré sú firmy ochotné urobiť rekonštrukciu. K jednotnosti o zmene rozpočtu nedošlo ani po krátkej prestávke, ktorú navrhol Peter Marušinec. O schválení zmeny nakoniec rozhodla len tesná väčšina.
Ceny určila súťaž
Práce na rekonštrukcii mestského úradu začali v lete. Ako nás informovala prednostka Iveta Jurisová, na zhotoviteľa bola vypísaná súťaž. „Informácia o nej bola zverejnená na mieste obvyklom. Ešte pred vyhodnotením sme oslovili viacero dodávateľov, z nich na rekonštrukčné práce interiéru reflektovalo päť, rovnako aj na práce exteriéru. Z prihlásených uchádzačov o víťazovi rozhodovala komisia, v ktorej má zástupcu aj koalícia Smeru. Je podpísaný aj v protokole o výberovom konaní,“ pokračuje Jurisová. „Čiastka 2, 9 mil., ktorú má zrejme na mysli pán Kusý, bola do rozpočtu daná ako orientačná (nástrek fasády a výmena rozvodov ÚK) s tým, že v novom roku budú zadané projekty, a potom sa táto čiastka v rozpočte upresní, čo sa stalo,“ dodáva prednostka. Ako ďalej doplnila, vlani, keď sa schvaľoval rozpočet, ešte suma na rekonštrukciu známa nebola. Tú mohli upresniť až po určení víťaza výberového konania, pričom v zmluve má klauzulu, že na práce je stanovený objem financií, s ktorým súhlasí.