Opatrovať ťažko zdravotne postihnutého človeka sa oplatí čoraz menej, aj keď na to prispieva štát. Ľudia, ktorí opatrujú rodinu, doplácajú na podmienky, ktoré boli zákonom nastavené pred niekoľkými rokmi, i neschopnosť kompetentných zmeniť ich.
Zo zákona o sociálnej pomoci vyplýva, že príspevok za opatrovanie človeka s ťažkým zdravotným postihnutím je určený ľuďom, ktorí majú pomerne nízky mesačný príjem. Ten totiž nesmie byť vyšší ako dvojnásobok životného minima pre plnoletú osobu, čo je od tohto júla 10 260 korún. To je zasa oproti minimálnej mesačnej mzde ani nie o tridsať percent viac. Kto zarába viac, nárok na príspevok nemá. Dôležité sú aj majetkové pomery človeka, ktorý si vyžaduje opateru. Ak jeho majetok a úspory presahujú 800-tisíc korún, na jeho opatrovanie sa príspevok nevzťahuje.
Podpora rodine
Zákon priamo podporuje rodinnú starostlivosť. Príspevok za opatrovanie ťažko zdravotne postihnutého človeka priznáva iba jeho príbuznému. Na opatrovanie niekým „cudzím“ slúži opatrovateľská služba. Kameňom úrazu je výška príspevku. Celodenné opatrovanie jedného človeka zákon „oceňuje“ na šesťtisíc, dvoch alebo viacerých na osemtisíc korún mesačne. To však platí iba v ideálnom prípade. Stačí, že opatrovateľ poberá dôchodok, čo sa zrejme týka mnohých. Príspevok sa v tom prípade zníži o polovicu jeho dôchodku. Ešte väčší problém však tkvie v previazanosti príspevku na valorizáciu dôchodku. Spolu s každoročným zvýšením dôchodku sa totiž príspevok znižuje. Opatrovateľ si teda na príspevku pohorší zakaždým, keď sa jeho dôchodok zvýši.
Na príjme záleží tak či tak
Výška príspevku závisí aj od príjmu opatrovaného. Ak je vyšší ako 1,2-násobok životného minima pre plnoletú osobu, príspevok sa o vzniknutý „presah“ kráti. Kým do konca júna sa príspevok krátil pri príjme najmenej 5977 korún, od júla to je pri príjme najmenej 6157 korún. Výsledkom je do istej miery príjemná zmena - istej skupine opatrovateľov sa totiž príspevok môže prestať krátiť, alebo im ho začnú krátiť o niečo menšiu sumu. Napríklad, ak by opatrovaný človek mal príjem vo výške 7000 korún mesačne, do júna by príspevok za jeho opatrovanie krátili o 1023 korún. Od júla to je „len“ o 843 korún. Toto však nemusí platiť nadlho.
Aby to nebolo jednoduché
Zo zvýšenia príspevku za opatrovanie z titulu zvýšenia životného minima v júli sa niektorí opatrovatelia mohli tešiť len do septembra. Vtedy totiž úrady práce prehodnocovali prideľované príspevky na opatrovanie podľa minuloročného príjmu opatrovaného (o koľko po vlaňajšej valorizácii prevyšujú súčasný 1,2 násobok životného minima). Ak zvýšenie dosiahne určitú hranicu, z príspevku úrady opäť uberú. Komplikovaný, ale reálny príklad potvrdzuje Dagmar Lorenčíková z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade.
„Príspevok sme znižovali tým, ktorým sme ho v júli zvýšili,“ povedala. Ide o fyzické osoby v produktívnom veku, ktoré sa starajú o občana s ťažkým zdravotným postihnutím.“ Zníženie po dvoch mesiacoch po „pridaní“ môže byť citeľné. Lorenčíková poznamenáva: „Ak príspevok za opatrovanie poberá dcéra v produktívnom veku a my vezmeme príjem otca dôchodcu za minulý rok (...), tak to zníženie je teraz vyššie ako zvýšenie za celé dva predchádzajúce mesiace.“