ocenenie Detský čin roka 2007. Každý žiak môže dať svoj hlas jednému zo skutkov v týchto šiestich kategóriách - záchrana ľudského života, pomoc v rodine, pomoc rovesníkom, pomoc ľuďom, pomoc prírode a dobrý nápad. Deti môžu hlasovať do 15. novembra. Slávnostné vyhlásenie výsledkov bude 6. decembra.
Medzi nomináciami sú aj dobré skutky, ktoré vykonali deti v našom regióne. V kategórii záchrana ľudského života je zaradený príbeh Olivera Kopeckého. Za asistencii Martina Bošku pomáhal zranenému Františkovi Dudákovi (žiaci sú zo ZŠ Domaniža).
Spolu s kamarátom sa išiel bicyklovať. Ferko však nešťastnou náhodou zachytil na mostíku povolený kolík. Preletel vzduchom asi 1,5 metra rovno do stromu. Oliver sa mu rozbehol na pomoc. Keď Ferko polapil dych, utekal pre pomoc. Cestou stretol kamaráta Martina, ktorého poslal za Ferkom a potom k jeho otcovi. Našťastie v dedine hneď stretol ľudí, ktorých informoval o tom, čo sa stalo a požiadal ich, aby zavolali záchranku. Vďaka jeho bleskovému rozhodnutiu Ferko nešťastný pád prežil. Z listu zraneného Ferka: „... Ešte si pamätám, že prišiel môj otec, ktorého doviezol môj ďalší kamarát Martin a o chvíľu aj sanitka. Veľa si toho nepamätám, ale viem, že keby Oliver neprivolal pomoc, už by možno nemal kto písať o tomto skutku.“
Skutok Lucie Hladkej zo ZŠ a MŠ Udiča, ktorý opísala pedagogička Anetta Omámiková, je medzi tridsiatimi nomináciami zaradený v kategórii pomoc rovesníkom. „Často sa spomína, že mladí ľudia sú zlí, nevšímaví, arogantní, drzí. Mnohé príspevky v médiách najmä v poslednom období, potvrdzujú tieto slová. Šíri sa tak negatívny názor na konanie žiakov i učiteľov na našich školách. V každodennej práci však aj na našej škole vedieme žiakov k opaku. K všímavosti, k vzájomnej empatii a k slušnosti. Je to ťažká práca a máme to šťastie, že aj na našej škole sa nájdu práve takí žiaci, ktorým nie sú ľahostajní ľudia v ich okolí,“ začala svoj list A. Omamiková. Píše v ňom o Lucii Hladkej, žiačke 9. A. triedy, ktorá sa v kritickej situácii zachovala duchaprítomne a pomohla spolužiakovi Marekovi, ktorý sa rozhodol svoje zdravotné a psychické problémy vyriešiť najkrajnejším spôsobom. Práve vtedy Lucia vošla do triedy. Nespanikárila, ale rýchlo zavolala na pomoc dospelých. Jej zásluhou je dnes Marek v poriadku.
Ďalšie dva skutky patria do kategórie pomoc prírode. Prvý vykonala Soňa Kanderová, v minulom školskom roku žiačka tercie Gymnázia Považská Bystrica. Rozhodla sa, že v parku Dominika Tatarku v Plevníku-Drienovom vyzbiera všetky odpadky. „Už som sa viac na ničenie parku nemohla pozerať. Okoloidúci sa neráčili zodvihnúť ani jeden jediný papier. A tak som jedného dňa vzala rukavice, igelitovú tašku na odpadky, hrable a podujala sa na veľké upratovanie parku. Obtrhala som nepotrebnú burinu, vyzbierala odpadky, vyrovnala štrk na chodníčku a s dobrým pocitom som sa pobrala späť domov. Veď čo by človek neurobil, aby býval v krajšom životnom prostredí!“
Svoj vzťah k prírode preukázal aj Marek Siažik zo ZŠ sv. Dominika Savia v Dubnici nad Váhom. Opísal ho Štefan Bachratý z tejto istej školy. Obaja majú veľmi radi prírodu a často chodia do okolitých lesov alebo na dubnické jazerá. Pri jednej z nich zachránili kormorána, ktorý sa dusil. Druhý jeho príbeh už taký šťastný koniec nemal. Malé sovíča síce zachránili a vrátili do hniezda, ale ich dobrý čin skupina chlapcov na druhý deň zmarila. Sovíča bolo opäť na zemi a namiesto toho, aby mu pomohli, kopali do neho a ešte sa pritom zabávali.