Poukázali na to, že školský systém neprodukuje to, čo momentálne potrebuje prax a náš život. „Ľudia, keď nenachádzajú uplatnenie, odchádzajú do zahraničia. Treba zmenu školského systému, aby sme nakoniec nemuseli voziť pracovnú silu z iných štátov,“ povedal na stretnutí Štefan Blaško, riaditeľ firmy PSL. Spolu s riaditeľom firmy I.M.C. Slovakia Jaroslavom Ďurkovským sa zhodli na tom, že aj napriek uisteniam vlády, že nedostatok pracovnej sily sa nám podarí pokryť ľuďmi z iných krajín, vidia stav dosť skepticky. „Aj Bulhari či Rumuni dnes už prezentujú, že majú nedostatok pracovnej sily. Skúšali sme zohnať pracovnú silu z Ukrajiny, ale ľudia nemajú pohnútky ísť sem. Rozdiel medzi úrovňou mzdy u nás a tam nie je natoľko motivačný, aby niekto odišiel do cudzej krajiny, mal zvýšené náklady,“ povedal Blaško. Rovnako vníma túto problematiku aj riaditeľ firmy I.M.C. Slovakia, Jaroslav Ďurkovský. „Nedávno som sa vrátil z Ukrajiny a musíme sa zbaviť ilúzií, že sa nám sem budú Ukrajinci hrnúť. Úroveň mzdovej hladiny v Ukrajine nie je až taká nízka. Deklarujú síce 270 euro priemerný zárobok (približne 9500 korún slovenských – pozn. redakcie), ale v skutočnosti, keď sme navštevovali konkrétne strojárske fabriky, bolo to od 500 do 600 euro na odborníka. Odvodové zaťaženie majú asi také ako u nás, takže ich po tejto stránke fakticky nemáme čím pritiahnuť,“ doplnil Ďurkovský.
Blaško ďalej naznačil, že ani predstavy o Rusku, ako krajine s nízkymi mzdami, už nie sú reálne. „Ľudí, ktorých tam má naša firma, musí platiť ďaleko lepšie ako ľudí na Slovensku. Priemerná mzda v strojárskej fabrike, v ktorej sme boli, je 15-tisíc rubľov, čo je v prerátaní na náš kurz asi rovnaké ako u nás. Avšak je tu jeden veľmi dôležitý fakt a síce, že v Rusku sa hovorí o mzde vždy v čistom, u nás v hrubom,“ dodal Blaško.
Podľa vyjadrení lídrov dvoch silných strojárskych firiem v regióne predstavy o príleve pracovnej sily zo zahraničia nie sú až také reálne, aspoň čo sa týka odborných profesií v strojárstve. Podľa údajov štatistického ústavu je priemerná mesačná mzda v priemysle na Slovensku 19 318 slovenských korún, v niektorých regiónoch je to oveľa menej. Podnikatelia zdôraznili, že ak ich sféra odvádza dane, bolo by dobré, keby mala možnosť nejakým spôsobom ovplyvniť ich tok aj v oblasti školstva a zamestnanosti a aby sa vytvorili legislatívne podmienky pre spoluprácu so školami aj v oblasti praktického vzdelávania študentov.