Trenčín – V minimálnej sieti nemocníc, ktorú schválila vláda, je iba jediná nemocnica v Trenčianskom kraji – Fakultná nemocnica Trenčín. V kraji je desať nemocníc, medzi nimi aj tri v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja, nie je v ňom ani nemocnica pre obvinených a odsúdených v Trenčíne.
Podľa poslancov samosprávneho kraja je toto rozhodnutie vlády protiústavné. Definovali to aj vo výzve, ktorú prijali na októbrovom rokovaní a adresovali ju vláde: „Toto nariadenie je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, je diskriminačné a iracionálne. Rozdeľuje nemocničné zariadenia na privilegované a neprivilegované. Nevytvára rovnaké šance a príležitosti pre všetkých poskytovateľov zdravotníckych služieb,“ píšu vo výzve. Ďalej v nej uvádzajú, že každý občan Slovenskej republiky, a teda každý občan Trenčianskeho samosprávneho kraja, má právo na kvalitnú zdravotnícku starostlivosť. „Dôrazne vyzývame vládu, aby rozhodujúcim kritériom pre zachovanie nemocničných zariadení nebolo rozhodovanie štátnych úradníkov a forma vlastníctva, ale kvalita a dostupnosť poskytovaných služieb v snahe zabezpečiť ochranu zdravia a životov všetkých občanov Slovenskej republiky. Neobstoja tvrdenia, že tí, ktorí nebudú zaradení do tejto siete, budú mať šancu získať financie na základe individuálnych postojov poisťovní. Právny štát nemôže dopustiť uprednostňovanie vybraných subjektov na úkor všeobecnej verejnej prospešnosti.“
Poslanci vo výzve taktiež zvýraznili prínos občanov Trenčianskeho samosprávneho kraja pre Slovensko a požadujú, aby im boli za to garantované patričné služby.
Schvaľovanie výzvy však nebolo jednoduché. Ozývali sa hlasy pre aj proti. Prejavilo sa to i na hlasovaní. Z 38 prítomných za výzvu hlasovalo 29, dvaja sa zdržali a siedmi nehlasovali. Medzi tými, ktorí nehlasovali, alebo sa zdržali, boli najmä poslanci za stranu Smer. „Zdržal som sa hlasovania preto, lebo nikde nebolo zo strany ministerstva zdravotníctva povedané, že s nemocnicami, ktoré nie sú v minimálnej sieti, nebudú zdravotné poisťovne uzatvárať zmluvy o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Večer to aj minister zdravotníctva vysvetlil podpredsedovi pánovi Božíkovi. Ostatné nemocnice budú pre poisťovne partnermi pre uzatvorenie zmlúv na poskytnutie zdravotnej starostlivosti tak ako každé iné. Je to len garancia, keby sa s nimi niečo stalo, tak v minimálnej sieti nájdu občania zdravotnú starostlivosť. Mne sa to zdalo ako šírenie katastrofických scenárov,“ zdôvodnil svoje zdržanie sa pri hlasovaní poslanec za okres Považská Bystrica Vladimír Bačík. Náš región v samosprávnom kraji zastupujú piati poslanci za okres Považská Bystrica, traja za Púchov a piati za okres Ilava. Z nich za výzvu nehlasoval Miroslav Adame, a Mária Zimanová, zdržal sa Vladimír Bačík.
Nesúhlasia ani
Považskobystričania
Svoj nesúhlas s tým, že z minimálnej siete zdravotníckych zariadení vypadla NsP v Považskej Bystrici, vyjadrili jednohlasne aj poslanci mestského zastupiteľstva v tomto meste. Na zasadnutí, ktoré bolo pred dvoma týždňami, prijali uznesenie, v ktorom žiadajú, aby sa toto rozhodnutie prehodnotilo. Poverili primátora mesta Miroslava Adameho, aby sa listom, v ktorom vyjadrujú nesúhlas s týmto postupom, obrátil na predsedu vlády Róberta Fica.