Púchov - Na podnet poslanca Ivana Kmošenu sa uskutoční mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré by malo mať jediný bod. Bude sa týkať nemocnice Zdravie.
„Chcem hovoriť doslova o záchrane jeho lôžkovej časti. Počúvam, že niektorí zamestnanci si hľadajú prácu inde. Je toho plné mesto. Musíme nájsť finančné zdroje a zachrániť, čo sa dá. Je nepríjemné, keď odíde z mesta napríklad obuvník, ale aby odišli kvalitní lekári... Pre mesto a najmä pre starších ľudí by to bola katastrofa,“ povedal na poslednom zastupiteľstve poslanec Ivan Kmošena.
Podľa neho využívajú dobrú prácu lekárov aj občania iných miest, ktorí chodia do Púchova na operácie. „Nenecháme si to pretiecť pomedzi prsty. Odporúčam spísať aj petíciu,“ doplnil Kmošena. Podľa poslanca Bršiaka zapríčinil stav, v akom sa Zdravie nachádza, minister zdravotníctva, nie mesto.
„Na minulotýždňovom zastupiteľstve Trenčianskeho samosprávneho kraja sa prijalo uznesenie voči ministrovi zdravotníctva. Už tu boli všelijaké vlády, ale ani jedna neurobila krok, ktorý sa chystá teraz. Je absurdné, ak má TSK vyčlenenú iba jedinú nemocnicu. Argumentácia, že sa musel nájsť kľúč, ako urobiť minimálnu sieť po báze štátnych nemocníc, je scestná,“ povedal primátor Michalec. „Mesto založilo spoločnosť, ktorá neskôr skrachovala. Aj v minulých rokoch sa opakovane aktívne zapojilo do jej sanovania. Povedať, že štátne nemocnice majú prednosť, je absurdné. Štátnosť nezaručuje kvalitu a ani úroveň,“ dodal Michalec, ktorý porovnal púchovskú nemocnicu s považskobystrickou. „Patrí pod TSK. Dostávala každý rok ťažké milióny na oddlžovanie. Aký je tu systém spravodlivosti?“ Porovnal systém, ktorý sa ministerstvo zdravotníctva snaží presadiť, so školstvom, ktorého sa podľa jeho slov štát zbavil presunom kompetencií. Oba procesy sú vraj podobné. „Treba to pomenovať - tento jav sa volá rušenie nemocníc, ku ktorému sa pristupuje zo strany vlády alibisticky,“ dodal primátor. S týmito slovami nesúhlasil riaditeľ nemocnice Oto Smatana. „Problém je inde. Nie v ministrovi. Vznikol v bezplatnom poskytovaní pohotovostných služieb pacientom. Priame náklady sú 236-tisíc korún mesačne. Od roku 2002 nám ich nik nezaplatil, takže ich výška je viac ako sedemnásť miliónov korún. Doteraz máme stratu asi jedenásť miliónov. Predtým Matador prispieval na vykrytie straty mesačne 166-tisícami. Je to morálny problém, veď zamestnanci nemali valorizované a ani upravené platy niekoľko rokov, no my, čo sme dali z našich prostriedkov na pomoc pacientom Púchova a okolia sedemnásť miliónov,“ povedal Smatana.
Ďalšie debaty ukončil poslanec Varga, ktorý navrhol čo najskorší termín mimoriadneho zastupiteľstva. „Jediné, čo si momentálne odnášam, je suma, o ktorej hovoril riaditeľ Smatana,“ dodal Varga. Primátor určil, že mimoriadne mestské zastupiteľstvo sa uskutoční 15. novembra popoludní o šestnástej hodine.