Ročný príjem do 24 900 korún je pri prenájme nehnuteľnosti oslobodený od dane
Daňovú úľavu môžu využiť iba tí, ktorí s prenajatou nehnuteľnosťou nepodnikajú. To znamená, že byt alebo napríklad garáž nemajú v obchodnom majetku a nerobia z nej odpisy.
Prenajímať nehnuteľnosti je výhodné. Ich majitelia neplatia daň z každej zarobenej koruny. V optimálnom prípade môžu manželia z prenajatej nehnuteľnosti zarobiť bezmála 50-tisíc korún bez toho, aby museli platiť daň.
Ľuďom, ktorí prenajímajú byt, dom či garáž, zákon umožňuje, že príjem do päťnásobku životného minima vôbec nezdaňujú a ani ho neuvádzajú v daňovom priznaní. Tento rok je to spolu 24 900 korún. Vlani to bolo o vyše tisíc korún menej. Zárobok nad 24 900 korún ročne sa už zdaňuje.
Skupina takto oslobodených príjmov je širšia. Okrem zárobkov z prenájmu nehnuteľností do nej patria aj iné druhy príjmov. Napríklad príležitostný prenájom hnuteľných vecí, ale aj príležitostné príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva. Pre nehnuteľnosti a hnuteľné veci platí dôležitá podmienka: nesmú sa používať na podnikanie.
Prenájom alebo zelenina
Právo nezdaniť príjem do päťnásobku životného minima, teda do 24 900 korún ročne, môžu ľudia využiť len pri jednom zo spomínaných druhov príjmov. Ak niekto prenajíma byt, ale popritom si zarába aj predajom poľnohospodárskych produktov, musí sa rozhodnúť, pri ktorom z týchto zárobkov využije daňovú úľavu. Majiteľ bytu napríklad za rok z prenájmu zarobil 20-tisíc korún. Zároveň mal záhradku, v ktorej si pestoval zeleninu. Predával ju na trhu a zinkasoval z nej dokopy tri tisícky. V takom prípade oslobodenie od dane uplatní logicky iba na vyšší zárobok z prenájmu, to znamená, že sa mu zdaní príjem len z predaja zeleniny.
Manželia sú vo výhode
Osobitná výhoda platí pre manželov. „Oslobodený príjem do 24900 korún si môže uplatniť každý z manželov, pričom zdaňuje len príjem, ktorý presahuje túto sumu,“ povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková. Znamená to, že spolu môžu z prenájmu zarobiť až 49800 korún. Zdaniť pritom z toho nemusia ani korunu. Využiť to môžu iba vtedy, ak majú byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. Keď však byt, ktorý je v prenájme, vlastní len jeden z manželov, napríklad manželka, ktorá ho kúpila ešte pred sobášom, situácia je iná. Byt nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva. „Príjem z prenájmu takéhoto majetku musí manželka zdaňovať sama vo svojom daňovom priznaní, čo znamená, že si ho nemôže deliť so svojím manželom,“ povedala Adamíková.