Ich povinné používanie na cestách zatiaľ zákon neprikazuje
Zvýšený nápor záujemcov o výmenu letných pneumatík za zimné zaregistrovali viaceré pneuservisy . Ľudia prichádzajú na výmenu aj napriek relatívne priaznivému počasiu. Odborníci odporúčajú vymeniť letné pneumatiky za zimné pri teplotách pod sedem stupňov Celzia.
Pneumatiky na celoročné použitie, ktoré boli ešte v nedávnej minulosti bežné, v súčasnosti už niektorí predajcovia vôbec neponúkajú. Nie sú totiž pre podmienky Slovenska vôbec vhodné.
Podľa návrhu novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách budú šoféri povinní používať zimné pneumatiky v prípade, že sa na ceste nachádza súvislá vrstva snehu, námrazy alebo ľadu. Zákon musí ešte schváliť vláda a parlament.
(Povinné používanie zimných pneumatík na cestách so snehovou pokrývkou je zatiaľ zavedené v severských a pobaltských štátoch, v Rakúsku, Francúzsku a Taliansku.)
V prípade, že sa zákon schváli, za jeho porušenie budeme musieť zaplatiť mastnú pokutu. Policajti chcú donútiť firmy prezúvať v zime autá do zimných pneumatík pod hrozbou pokút, aké na slovenských cestách nemajú obdobu. Vodičovi firemného auta, napríklad dodávky, od prvého januára budúceho roka hrozí až päťtisícová pokuta na mieste, ak bude jazdiť s letnými pneumatikami, keď sneží. Jeho zamestnávateľovi a zároveň majiteľovi auta hrozí pokuta stotisíc. Pri opakovanom prichytení až dvestotisíc korún.
Vodiči by sa mali na zimu pripraviť s predstihom. Keď parlament zákon schváli, bude platiť od prvého januára, keď je pravdepodobnosť sneženia, ľadu, námrazy veľká. Návrh zákona na prvý pohľad nevyzerá tak prísne. Píše sa v ňom, že autá musia „byť na všetkých nápravách vybavené pneumatikami so zimným dezénom s označením zimných pneumatík, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza“. Znamená to, že keď bude na juhu suchá, teplá zima bez snehu, vodič nemusí mať zimné pneumatiky.
Čo keď vodič s letnými pneumatikami pôjde po suchej ceste a odrazu začne snežiť? Má auto zastaviť a nechať na ceste? Práve tento problém zákon rieši vetou, ktorá znamená povinné zimné pneumatiky. „Vodič motorového vozidla je povinný splniť podmienky, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase sa bude nachádzať sneh, ľad alebo námraza.“ Znamená to, že ak chce jazdiť v zime, má počítať so snežením a poľadovicou.
Bežnému vodičovi hrozí za jazdu na snehu, ľade s letnými gumami pokuta do päťtisíc korún, pri opakovanom porušení správne konanie s pokutou do pätnásťtisíc. Súprava priemerných zimných pneumatík sa dá kúpiť aj do desaťtisíc korún.
Odhliadnuc od hroziacich pokút, je nutné prezúvať auto hlavne z dôvodu bezpečnosti.
Keď teplota klesá, guma v pneumatikách stráca pružnosť, čo znamená, že stráca aj priľnavosť k povrchu vozovky. Zimné pneumatiky však zostávajú pružné aj pri nízkych teplotách. To znamená, že priliehajú pevnejšie na vozovku a prispievajú tak k bezpečnejšej jazde. A čo je veľmi dôležité – skracujú brzdnú dráhu!!!
Životnosť zimnej pneumatiky je max. 4 roky – zmes potom stráca určité vlastnosti. Taktiež je potrebné pneumatiky raz za dva týždne vizuálne skontrolovať, jedenkrát za rok by sa mala dať nastaviť geometria kolies. Pre bezpečnú jazdu by hĺbka dezénu nemala klesnúť pod 4 mm. Skladovať by sa mali v tmavej miestnosti.
A na záver ešte niekoľko rád ako bezpečne jazdiť na snehu:
- preventívna kontrola účinnosti bŕzd: raz za tri roky si dajte vymeniť brzdovú kvapalinu a taktiež si dajte overiť súmernosť účinnosti bŕzd vášho automobilu
- jazdite na zimných pneumatikách: majú lepší záber na snehu i na ľade, skracujú brzdnú dráhu
- na ceste sa snažte predvídať: zastavenie na šmykľavej ceste trvá dlhšie ako na suchom povrchu
- nespoliehajte sa len na techniku: aj keď vaše auto disponuje prvkami ako sú ABS alebo EPS jazdite primeranou rýchlosťou a dodržiavajte primeraný odstup od vozidla pred vami
- v problémovej situácii zachovajte pokoj: na šmykľavom povrchu nie je vhodné prudko brzdiť alebo rýchlo meniť smer jazdy, pretože vaše auto sa tak stane takmer neovládateľné. Pri šmyku vždy brzdite bez použitia spojky
- na krízové situácie je najlepšie sa pripraviť: absolvujte kurz bezpečnej jazdy v zhoršených podmienkach v centrách na to určených.