Test národa 2007 ČR:SR je hodnoverný a podložený vysokou autoritou Mensa klubu, v ktorom vznikla stupnica hodnotenia. Tá využila školské známkovanie v literatúre, zemepise, histórii, prírodných vedách a umení.
Medzi cvičiteľmi, mažoretkami, novinármi, smetiarmi, starostami a hasičmi mal zastúpenie aj náš región. „Takmer sme vyhrali,“ netajil radosť a možno aj trošku sklamanie Pavol Kardoš, člen hasičského a záchranného zboru v Považskej Bystrici.
Na štúdio a priamy prenos si zvykol, dalo sa to podľa jeho slov zvládnuť. „Za 127 bodov som dostal čistú jednotku. Hlavné je, že sme si neurobili hanbu,“ skonštatoval Kardoš, ktorému neprekážala ani päťhodinová cesta do Prahy. „Horšie to bolo späť do Bratislavy, keď napadol prvý sneh. Vyštartovali sme v noci, v Bratislave sme boli po piatej ráno,“ opisuje Pavol. Ďalším hasičom, ktorý nás reprezentoval v stovežatej, bol Roman Žilka, pre ktorého nezačala cesta do štúdia najšťastnejšie.„Nevedel som presne, kde je miesto zrazu, a tak som volil taxík. Taxikár si vypýtal za cestu takmer tri stovky, v živote som toľko neplatil. Domáci sa zhodli, že ma „obtiahol“. Keď sme prišli do Prahy, mali sme more času. Rezerva, ktorá bola naplánovaná, bola pre prípad zlého počasia. Do prvej skúšky bolo more času, štyri hodiny. Priamy prenos sa dal zvládnuť, hoci trvalo všetko dosť dlho,“ spomína Roman. Bagety a minerálka nedali zabudnúť na hlad, organizátori nielen podľa jeho slov s hlavnou recepciou na ostatných pozabudli, okrem celebrít.
Najlepším súťažiacim bol práve hasič - Jan Urbánek s kvocientom 147. Hasiči nazbierali vedomostný kvocient 130 a o bodík predbehli starostov. Aj medzi nimi sme mali želiezko v ohni. Znalosti si vyskúšali Ľuboš Savara z Lednických Rovní a Viliam Cíbik z Pruského. No z Pruského to nebol jediný súťažiaci. „Ak sme tam mali ísť, tak v poriadnej zostave. Prednosta úradu Vladimír Polešenský, ktorý má na starosti zberný dvor, Peter Pecuš, ktorý prispieva článkami aj do vášho týždenníka, za novinárov. Za hasičov Mária Mončeková, manželka šéfa našich hasičov, ktorá vychovala niekoľkých požiarnikov. Celá rodina má hasičstvo v krvi,“ hovorí starosta Cíbik.
Podľa slov účastníkov bol celý deň o sedení a čakaní v stiesnených pomeroch štúdia. Účastníkov kontrolovali ochrankári, ktorí neustále upozorňovali, čo môžu a čo nie. Tých nie bolo nepomerne viac.
„Program vyzeral ako zábavný, no my sme sa nebavili,“ hovorí štvorica. „Musím si doštudovať históriu, aj keď mám maturitu dávno za sebou. Ale viem, kde je Aralské jazero. So ziskom 143 bodov som spokojný,“ dodal Cíbik. „ Nestálo to za to, a už nikdy sa na podobnom podujatí nezúčastním. Dve bagety za celý šas a minerálka počas súťaže boli slabou náplasťou za to, koľko hodín sme strávili v autobuse a v štúdiu. Na čaj alebo kávu ste museli zabudnúť,“ tvrdia účastníci súťaže. Tá dopadla lepšie pre Slovákov, ktorí vyhrali o štyri body, lenže podľa slov súťažiacich víťazstvo nestálo za to.⋌