POVAŽSKÁ BYSTRICA. V minulých rokoch bol schválený poplatok 540 Sk na osobu a rok. Plnú sumu ale občania neplatili, pretože im mesto poskytovalo tzv. sociálnu dávku. V praxi to znamenalo, že ak občan do určitého termínu zaplatil prvé dve splátky, posledná sa mu odpustila a za komunálny odpad platil menej. Sociálnu dávku každý rok schvaľovali poslanci, nebola súčasťou všeobecne záväzného nariadenia (VZN).
Podľa nového nariadenia už táto úľava pre všetkých občanov odpadá, podľa vedenia mesta nebola dávka nespravodlivá.
Vo štvrtok schválili poslanci nové pravidlá. Päťdesiatpercentné zľavy na poplatky za odpad sa budú poskytovať občanom nad 62 rokov, deťom do pätnásť rokov (pôvodný návrh bol do sedem) a zdravotne ťažko postihnutým (ZŤP).
75 %-ná zľava by sa mala poskytovať i poplatníkom, ktorí navštevujú školu mimo mesta, s výnimkou študentov denne dochádzajúcich a občanom, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú mimo územia mesta kvôli zamestnaniu alebo prechodnému pobytu v inej obci. Pre priznanie zľavy musíte predložiť v príslušnom kalendárnom roku potrebné doklady. Mesto môže znížiť, respektíve odpustiť poplatok, keď poplatník jasne preukáže dlhodobú neprítomnosť v meste, prípadne preukáže, že by vymáhanie poplatku vážne ohrozilo jeho výživu alebo osôb na neho odkázaných.
Toto ustanovenie VZN by sa malo podľa doplnkov schválených na zastupiteľstve týkať aj ľudí dlhodobo práceneschpných, žien na materskej dovolenke, osamelých rodičov, sirôt a dlhodobo nezamestnaných. „Systém sa prehodnotil a stanovila sa jednotná cena. V minulých rokoch sa poskytovala zľava všetkým bez rozdielu. Robilo sa tak aj v prípade, keď boli ľudia zamestnaní, mali príjem, mnohí boli dostatočne solventní a neboli v zlej sociálnej situácii,“ povedal nám dlhodobo uvolnený poslanec Ľubomír Kubovič. Anton Martaus doplnil, že tento systém bol podľa neho nespravodlivý a mesto kvôli nemu prichádzalo o značné finančné čiastky. Poukázal aj na príliš nízku cenu za odpad v porovnaní s inými mestami. Nepoprel však, že mestá všade na odpadové hospodárstvo doplácajú.
Podľa nového VZN sa celkový poplatok na osobu znižuje o 40 korún, ročne vychádza zhruba na päťsto korún. Keď však zoberieme do úvahy, že už nebude poskytovaná sociálna dávka, ide v podstate o zvýšenie o viac ako sto korún.
Týka sa osôb, ktoré nemajú nárok na zníženie poplatkov. „Počítame s tým, že ak budú ľudia platiť poctivo, mali by sme vybrať viac a účtovanie i administrácia sa zjednoduší. Sledovali sme tri ciele: odbúrali sme zákonne problematickú sociálnu dávku, chceme riešiť stratu, ktorá vznikala v súvislosti s dávkou pri zbere komunálneho odpadu a harmonizovať sadzby s okolitými mestami,“ doplnil výpočet a možnosti zvýšenia Martaus.
Na zastupiteľstve v októbri sa niektorým poslancom nepozdávalo, že sa má najprv zvýšiť cena za odpad pre obyvateľov, pričom systém narábania s odpadom sa nemení, je zastaraný a občanom sa tak, čo sa týka služieb, neposkytuje nič nové.