MY POPSTAR TRENČIANSKEHO KRAJA už má osemnásť finalistov. Počas dvoch semifinálových dní v považskobystrickom kine Mier ich spomedzi viac ako tridsiatich súťažiacich vyberala odborná porota. Spevácku súťaž organizuje Krajské centrum voľného času v Trenčíne v spolupráci so Súkromnou ZUŠ Považská Bystrica, novinami MY
v Trenčianskom kraji a PX Centrom.
Mladších spevákov bolo viac
Účastníkov semifinálového kola určovala odborná porota v okresných kolách. Konali sa v deviatich okresoch nášho kraja. Väčšia účasť bola v mladšej kategórii, kde súťažili deti od 11 do 14 rokov. Od toho sa odvíjal aj počet semifinalistov. Do finále malo šancu postúpiť až 28 mladších spevákov, avšak šancu využilo len dvadsaťpäť. Výber skladieb bol skutočne bohatý, aj keď sa sem-tam určite prejavil rovnaký vkus. Veľmi populárna bola napríklad Zuzana Smatanová, Peha či Marika Gombitová. Vôbec to ale neprekážalo, pretože čo spevák, to odlišná interpretácia. Niektorí boli skúsenejší, iní menej, svoje zohrávala aj tréma. Veď postaviť sa pred publikom nie je jednoduché, to potvrdí každý, kto aspoň raz stál na pódiu. Malí speváci ale nesklamali. S odhodlaním presvedčiť odbornú porotu, zloženú najmä z učiteľov spevu, že práve oni sú tí, ktorí majú postúpiť do finále, predstupovali pred divákov i pred ňu. S napätím očakávali aj vystúpenie svojich konkurentov. „Bol lepší ako ja? Nebol?“ kládli si v duchu otázky. Odpoveď na ne dostali až v samom závere, po porade poroty. „Všetky deti boli zlaté, krásne spievali, snažili sa, robili všetko, čo je v ich silách. Na druhej strane, sú to len deti a musíme ich tak aj brať. Bolo poznať, že sa veľa pozerajú na televíziu a kopírujú známych spevákov. Ale aj tak je úžasné, že na súťaži sa stretlo toľko talentov. Jej účel sa splnil. Bolo tu veľa talentov a najmä deti prekonali samé seba. Samozrejme, že som mala aj svoj tip, a môžem povedať, že nebol len môj, ale všetkých – Zuzana Šťastná,“ zhodnotila mladších spevákov porotkyňa Dana Štrauchová.
Spokojní? Nespokojní?
A aký názor mali súťažiaci? Erikovi Cabalovi zo Svinnej sa súťaž veľmi páčila, aj keď... „Nie som so sebou veľmi spokojný. Mohlo to byť lepšie. Ale určite sa prihlásim i do ďalšieho ročníka,“ prehlásil odhodlane, aj keď trochu sklamane, že nepostúpil, po vyhlásení výsledkov. Smutná bola i Romana Hírošová z Oslian. Jedným dychom ale treba dodať, že hoci nepatrí medzi skúsených spevákov, talent určite má a možno sa o nej ešte dozvieme. Trocha smutný úsmev mala i Soňa Ondrášková z Kvašova. „Nevybrala som si práve najlepšiu pieseň. Ak by som sa mala ešte raz rozhodnúť, tak asi pre Anjela od Schindlerovej. Súťaž sa mi veľmi páčila, určite sa prihlásim aj do ďalšieho ročníka.“ Symbolické priezvisko mala víťazka semifinále – Šťastná. Zuzka je z Prievidze a so spevom má už niekoľkoročné skúsenosti. Prejavilo sa to i počas súťaže. Pieseň od Celine Dion „My heart will go on“ je veľmi náročná a Zuzana ju výborne zvládla. „Určite tam boli nedostatky, na ktorých musím pracovať, aby sa vo finále neopakovali,“ šťastne sa usmievala Zuzka Šťastná. Zlepšiť sa chce i Zdenka Masláková, ktorá taktiež postúpila do finále.
Vyrovnaná skupina
Porota to nemala ľahké ani pri starších spevákoch vo veku od 15 do 18 rokov. Skupina bola veľmi vyrovnaná a pri rozhodovaní zohrávali rolu skutočne maličkosti, ktoré divák ani nepostrehol. . „Bol som veľmi príjemne prekvapený. Spočiatku som sa bál, či budem mať z čoho vyberať, ale postupne sa to zlepšovalo. Mal som svoj tip a podľa umiestnenia je vidieť, že nebol len môj, ale viacerých kolegov porotcov – Simona Nedasová,“ zhodnotil účinkujúcich porotca Peter Zalovič z Púchova. „Tohtoroční speváci sú na vyššej úrovni ako v minulom ročník. Prekvapili ma nové talenty hlavne u chlapcov. Napríklad Lukáš Trautenberger. Pred dvomi rokmi bol len začínajúcim spevákom a výborne sa vypracoval,“ dodala porotkyňa Lýdia Rapantová. Názory súťažiacich na samotnú súťaž boli jednotné. Všetkým sa veľmi páčila a boli radi, že sa organizuje. Trochu sa už odlišovali, keď sme sa ich spýtali na ich výkony. „Spievalo sa mi celkom dobre, som spokojná,“ skonštatovala Silvia Dobišová z Prievidze. Lukáš Ciho z Ladiec je už skúsený spevák. MY Popstar Trenčianskeho kraja absolvoval druhýkrát. „Tento rok bola veľmi silná konkurencia, latka bola postavená vysoko. Ale aspoň ma to vyhecovalo k lepšiemu výkonu,“ pousmial sa. Najspokojnejšia bola asi Michaela Baláková, ktorej porota prisúdila prvenstvo v semifinále. „Pri výbere piesne ma zaujali slová a aj to, že je od vynikajúcej speváčky,“ prezradila Michaela.
Osemnásť semifinalistov
Finále súťaže MY Popstar Trenčianskeho kraja sa bude konať 10. decembra o 10. h v Trenčíne v bývalom Dome armády. Postúpilo do neho osemnásť súťažiacich, v každej kategórii po deväť. V mladšej sa budú o titul uchádzať Zuzana Šťastná (Prievidza), Michaela Gombitová, Lucia Gachulincová, Petra Krčmáriková (všetky Považská Bystrica), Katarína Cabalová (Nové Mesto nad Váhom), Dorota Dragulová (Partizánske), Zdenka Masláková (Beluša), Nikoleta Nosovská (Bánovce nad Bebravou), Kristína Vrecková (Nitrianske Rudno). Staršiu kategóriu budú zastupovať Michaela Baláková (Považská Bystrica), Lukáš Trautenberger (Nové Mesto nad Váhom), Simona Nedasová (Partizánske), Lukáš Ciho (Ladce), Zuzana Feketeová (Prievidza), Kristína Hamárová (Považská Bystrica), Veronika Kosáčová (Partizánske), Róbert Marko (Bánovce nad Bebravou), Lenka Weisová (Prievidza). ⋌VIERA ŽALUDKOVÁ