OBÁVAJÚ SA HO RODIČIA, UČITELIA I DETI
Voš detská. Pojem, pri ktorom naskočí husia koža najmä učiteľom a rodičom. Nepríjemný parazit, ktorého prítomnosť síce v prevažnej väčšine nespôsobuje nebezpečné ochorenia, no rozhodne nie je v školách či domácnostiach vítaný.
Najmä v neskorom jesennom a zimnom období, keď sa začínajú nosiť čiapky, nachádza voš detská ideálnu živnú pôdu na svoje rozmnoženie. „Voš sa vyskytuje v celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodca pedikulózy, voš detská, je cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku. Žije vo vlasatej časti hlavy, ale tiež napr. v obočí, brade, fúzoch. Živí sa prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným prakticky nerozpustným tmelom. Z vajíčok sa liahnu larvy. Vývoj vší z vajíčok až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní. Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je zavšivený človek. Od zavšiveného zdroja je možný prechod na nového hostiteľa od začiatku zavšivenia až do doby jeho likvidácie. Vši sa šíria v ľudskej populácii hlavne pri priamom styku, zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne), ale v menšej miere aj prostredníctvom rôznych predmetov (hrebeňov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou alebo posteľnou bielizňou). Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb v spoločných skrinkách, šatniach,“ povedala nám vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Považskej Bystrici Martina Mutalová.
Keďže vši sa vyskytujú najmä v školách, je potrebné všetkým deťom a pedagógom v triede a ich všetkým rodinným príslušníkom umyť vlasy šampónom proti všiam presne podľa návodu. Šampón treba aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú takéto dve po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. „Dôležité je aplikovať túto kúru naraz a u všetkých členov kolektívu. Treba si napríklad dohodnúť konkrétny víkend. Ak sa táto kúra neaplikuje všetkým a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu,“ dodáva Mutalová.
Okrem estetických dopadov a možného psychologického aspektu na deti, môže mať výskyt tohto cudzopasníka aj nepriaznivé dopady zo zdravotníckeho hľadiska. „I keď priamo vši žiadne ochorenia nespôsobujú, v dôsledku intenzívneho svrbenia a následného škrabania sa, môže dôjsť k zaneseniu infekcie na postihnuté miesto. Nepríjemné je to najmä na zátylku. S podobnými ochoreniami sa však v poslednom čase stretávame veľmi zriedka, pretože so všami k nám pacienti nechodia,“ povedala nám kožná lekárka z považskobystrickej nemocnice Ľudmila Sárincová.
Podľa informácii niektorých riaditeliek základných a materských škôl v Považskej Bystrici, mali so všami väčšie či menšie problémy najmä začiatkom školského roka. Prijali však dostatočne včas razantné opatrenia na to, aby nedošlo k ich rozmnoženiu.