prínos v objasnení historických faktov
Už tretí raz si mohli starostovia, kronikári či tí, ktorí dokumentujú život a dianie v mestách i obciach, vypočuť, čo robia dobre alebo zle a ako postupovať pri príprave kroniky a materiálov určených pre ďalšie generácie. Práve im sú kroniky určené.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. „Cieľom súťaže bolo podnietiť a motivovať spoločenské uplatnenie obecných a mestských kroník, monografií miest a obcí a ich využívanie na hlbšie spoznávanie miestnej histórie a kultúry, a tým prehĺbenie pozitívneho vzťahu k svojej obci a mestu,“ povedala Helena Martinková z Považského osvetového strediska, ktoré regionálnu súťaž Kronika 2007 zorganizovalo.
Kroniky hodnotila porota v zložení Anna Šujanská, Jarmila Balážová, Teodor Kohút a Ľudmila Ješková. „V kategórii do dvetisíc obyvateľov sme ako vzorovú ocenili kroniku obce Záriečie, ktorú vedie Emília Novosadová. V kategórii do 500 obyvateľov bola kronika Mestečka na tretej priečke,“ informuje o ocenených Šujanská. Do súťaže sa nezapojili, žiaľ, mestá, ani základné školy, takže táto kategória nebola hodnotená. Inak to bolo u stredoškolákov. Podľa poroty majú v tejto skupine najkrajšiu kroniku považskobystrickí gymnazisti. Bronz patrí mladým sklárom z Lednických Rovní. Jana Šedíková si odniesla mimoriadnu cenu za dokumentáciu kultúrneho dedičstva.
V monografiách obcí do 500 obyvateľov získala druhé miesto práca Jána Mišúra a kolektívu - Obec Mestečko. V kategórii s vyšším počtom obyvateľstva zvíťazilo duo Novosadová - Šidlíková za prácu Obec Záriečie a Katarína Kožúriková-Daníková za Zvykoslovné obrázky Záriečia. Striebro získali Milan Húževka a kolektív za monografiu Dohňany - Mostište - Zbora 1471-1996 a bronz monografia Otta Gáťu - Plevník - kapitoly z histórie I. (1354-2004). V obciach nad dve tisícky obyvateľov vyhrala práca Branislava Liptáka za monografiu obce Ladce. V kategórii s nepomerne vyšším počtom obyvateľov získala 1. miesto monografia Púchova z pera Karola Janasa a kolektívu. Rovnaké ocenenie získala v poslednej kategórii monografia Považská Bystrica Z dejín mesta. Za vzornú dokumentáciu obce si odniesli ocenenie Ján Mišúr a Branislav Lipták.
Mimoriadnu cenu za prínos v objasnení niektorých historických faktov - za prehĺbenie poznatkov z histórie obce si odniesli František Koval s kolektívom (J. Šujanský, R. Šujanský, J. Petrigalla, I. Mrva, A. Šmidová, O. Gáťa...) za prvý diel monografie Domaniža a história 1/2007. „Cena bola udelená za úžasnú duševnú i finančnú investíciu,“ povedala Šujanská.
„Kronika je súčasťou kultúrneho dedičstva a zachytáva chronológiu udalostí zo života obce. Bolo by dobré, ak by sa k ich písaniu venovala väčšia pozornosť. Písanie kroniky je povinnosťou každej obce. Je to podklad a doklad, je dedičstvom, preto si ju vážme a chráňme ako odkaz pre budúce generácie,“ povedala Helena Martinková.