l SPOMÍNA SI na svoje prvé úlovky
a na prvé snímky. S pocitom najlepšieho fotografa na svete si myslel, že práve on objavil pod vodou niečo nového. Prišli prvé výstavy a obálky s fotografiami, ktoré poslal. S nimi prvé sklamania a chuť hodiť ich do koša. Predsa len sa stal prvým na svete.
Tiger shark – hyena morí je prvou knihou na svete, prinášajúcou odborný popis tohto žraloka a zároveň príbeh tímu filmárov. Ten pracoval viac ako rok s druhým najnebezpečnejším žralokom sveta - tigrím. Fotografie, metre filmov i kniha vznikali s hyenou morí, ako sa tento predátor nazýva. Množstvo neočakávaných situácií, päťdesiatka žralokov... Kniha vznikla ako v poradí tretia publikácia moravského cestovateľa, potápača, fotografa, filmára a najmä zberača adrenalínových zážitkov, Richarda Jaroňka. Ten si myslí, že vydávanie kníh je uňho akýmsi pravidelným cyklom, ktorý dodržuje. „Dva roky sú akurát. Jeden by bol na čas pre získanie snímok a pripravenie témy málo. Aj keď by historiek bolo dosť, treba všetko pripraviť. Za päť rokov by som knihu pripravil zase úplne inak, takže dvojročná periodicita je akurát. Najmä, ak sa dielo podarí vydať pred Vianocami, pretože to sú v bývalom Československu jediné sviatky, kedy sa dajú predať knihy. Ja som s malou dušičkou určil náklad päťtisíc kusov, ktoré sa v priebehu týždňa rozpredali, takže sme zvolili ešte dvojtisícovú dotlač, čo ma potešilo.
Žraloci a MY
Ľudia očakávajú v knihách o žralokoch vždy krv. Richard patrí medzi ochrancov žralokov a podľa jeho slov to, čo urobia, je vždy v poriadku. „My do vody nepatríme, takže, ak sa nám aj zahryzne do nohy, je to v poriadku. Žralok je predátor, ktorý patrí na vrchol potravinového reťazca. Je tam daný prírodou štyristo miliónov rokov a je tam preto, aby zabíjal,“ hovorí Richard. „To, čo do mora nepatrí, zlikviduje. Je to jeho akási náplň práce! Moja kniha by nemala ľudí strašiť. Je to takpovediac román o ceste na trip v Afrike, kde sa náhodou začal objavovať „smečka“ päťdesiatky samíc. Nik nevedel, čo tam robia, odkiaľ prišli... Začali sme sa o ne zaujímať, potápať sa k nim. Z piatich kusov bolo odrazu päťdesiat a začali vznikať prvé snímky, filmy a kniha. Chystáme tretí film, ktorý je doslova šialený. Zábery sú fascinujúce a neuveriteľné, čo môžete posúdiť zo snímok, ktoré prezentujem,“ dodal Jaroněk.
Fotografovanie a tiger
Ukazuje žraloka v pravom svetle. Žralok útočí na vás, napáda vás. „Napotápali sme sa mnoho hodín, strávili sme s nimi mnoho týždňov. Vnadili sme ich, kontaktovali nás, dorážali... Ale všetci sme tu, čo je dôkaz toho, že nemusí to byť ako v amerických filmoch, že žralok príde a zožerie vás aj s loďou,“ tvrdí známy fotograf. Pod vodou existujú dve súhry. Jedna s „bodym“, ktorý vám kryje chrbát a druhá so zvieraťom. Kameraman je vystavený stále útokom spredu, zľava, zozadu. „Body je tam na to, aby ti chránil chrbát, Spredu sa kameraman, ktorý je vždy upretý pohľadom iba dopredu, ubráni. Aj kamerou. Nemá čas vnímať útoky zozadu, alebo bokov. Druhou súhrou je spolupráca so zvieraťom. Ak nechce, nič pekné nenafotíte.
My sme nechceli turistické fotografie rybičiek sprava alebo zľava, pasívnych žralokov. Ak ho chcete mať v akcii, musíte ho rozzúriť. Potom nastáva čas, alebo skôr okamih, kedy sa dá nafotiť tak, ako potrebujete. Je to okamih sekundy, ktorý musíte využiť,“ popisuje fotografovanie Richard. a ukazuje ďalšie snímky, ktoré dokážu nahnať strach aj na suchu.
Krst knihy
Krstným otcom diela o tigrom žralokovi bol Peter Permoník Nedeliak. Spomína na trojicu chlapcov z Bratislavy, ktorí pri pohľade na hmýriacich sa žralokov z člnu radšej ani nevyskákali. „Bolo to hrozné. Môžem prezradiť, že najväčšiu radosť som mal po poslednom ponore, keď som bol v člne,“ hovorí teraz so smiechom Peter. „Bubon s rybami sa dostal do žraločieho tanca. Bolo ich veľa a boli všade okolo. Skočiť medzi ne bolo šialenstvo, tvrdí krstný otec. „Raz pred ponorom som mu vysvetlil, kde sa má pohybovať. Mal mi chrániť chrbát, no keď som sa pozrel okolo, nebolo ho. Zamrzol som a pozeral, či niektoré päťmetrové monštrum nevlečie za sebou päťdesiatkilové nič. Zistil som, že som akýsi ťažší. Keď som si rukou ohmatal plecia, zistil som, že sa ma drží. Odľahlo mi,“ smial sa pri popise spolupráce Richard. Peter mal však svoju vlastnú verziu. „Ako som mu mal najlepšie chrániť chrbát? No iba tak, že som sa naň vyštveral. Druhú ruku som mal voľnú na odháňanie žralokov,“ tvrdí svoje Peter.
Kniha je pokrstená moravskou slivovicou. Čo jej popriať? Predajnosť už dosiahla, a tak si pomyslím na ďalších súrodencov, ktorí by pribudli k zatiaľ trojici kníh, ktoré majú vo svojej knižnici všetci väčší vyznávači potápania. „Verím, že o ďalšie dva roky budeme krstiť spoločne s chlapcami v Považskej Bystrici ďalšiu knihu. O čom bude? Neviem presne, ale určite bude o mori, oceáne a všetkom živom, čo v ňom je. Ako nás vie ono a jeho obyvatelia občas prekvapiť, chcel by som čitateľov prekvapiť aj ja," dodal autor. ⋌