Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
ATLETIKA

S iskrou v očiach a krásou v duši jubilujúci vytrvalci

štyria členovia jk dubnica oslavovali Stalo sa dobrým zvykom, že na záver každej atletickej sezóny schádza sa početná a široká rodina členov dubnického Jogging klubu, organizačného garanta viacerých bežeckých podujatí a jedného z najväčších združení kond

štyria členovia jk dubnica oslavovali
Stalo sa dobrým zvykom, že na záver každej atletickej sezóny schádza sa početná a široká rodina členov dubnického Jogging klubu, organizačného garanta viacerých bežeckých podujatí a jedného z najväčších združení kondičných a rekreačných bežcov na Slovensku na svoje koncoročné „prasiatko“.

Nebolo tomu inak ani v posledný novembrový víkend tohto roka a už príležitosť sama o sebe dávala tušiť, že popri veciach tradičných, preberú sa v klube i veci menej tradičné, nevšedné. Stalo sa. Významné životné jubileá štyroch dlhoročných členov klubu a skúsených, životom zbehnutých športovcov - Mariána Cypriana (60), Vladimíra Fülöpa (60), Pavla Jankecha (50) a Dušana Moleca (50) sa nielen prebrali, ale i oslávili. Celkom určite stáli za to!
Napriek tomu, že Marián Cyprian (7. 9. 1947) je trenčiansky rodák, celý svoj doterajší život prežil v Dubnici. Keď ako pätnásťročný dostal svoj prvý bicykel, novučičký Favorit 12, okamžite vedel čo s ním a do osemnástky bol úspešným reprezentantom dubnického Spartaka. Popri cyklistike tiež výborne súťažne lyžoval. Úplne bezkonkurenčné postavenie v bohatom spektre jeho životných záľub má však celkom nepochopiteľne iný koníček - šach. Hoci začínal ako pätnásťročný samouk, v priebehu niekoľkých rokov sa dokázal vypracovať na úroveň majstrovskej triedy. Dlhé roky hrával prvú ligu za dubnickú „Zettéesku“, dnes je platnou oporou druholigového Hermesu. Je šachovým trénerom prvej triedy a môže sa pochváliť takými odchovancami, akými sú Bombek či Marcin. Nemalé úspechy dosiahol i v korešpodenčnom a kompozičnom šachu, pričom bez zaujímavosti nie je skutočnosť, že v regionálnych novinách MY – Noviny Stredného Považia (Považský Obzor) dlhé roky viedol šachové okienko. „Od šachu sa vlastne odvíja celá moja maratónska kariéra“, dodáva na vysvetlenie Marián, keď pridlho cíti nevyslovenú otázku.„Hľadal som cestu vedúcu ku skvelej kondícii, schopnú eliminovať útrapy šesťhodinových šachových partií. Skúsil som preto behať a zapáčilo sa mi to“, dokončuje pointu šachista v maratónkach, ktorý mal svoju oficiálnu bežeckú premiéru ešte v roku 1981. Vtedy bežal po prvý raz 25 kilometrov dlhý Beh k srdcu SNP v Martine (1:52 h) i svoj premiérový MMM v Košiciach (3:34 h). Dnes má na konte 50 maratónov, z toho jedenásť košických, trinásť dokázal zabehnúť pod tri hodiny. Jeho maratónsky „osobák“ má hodnotu 2:52 h a zabehol ho v Trnave ako 47-ročný. Svoj jubilejný päťdesiaty, doteraz posledný maratón, bežal v Kodani pred piatimi rokmi. Dosiahol čas 3:23 h. Medzi najväčšie atletické úspechy celkom jednoznačne radí medailové umiestnenia z Jacovskej dvadsiatky (2x prvý, 1x druhý, 3x tretí) a medzi najbližšie ciele účasť na maratónoch v Prahe a Londýne, kde by chcel štartovať už vo svojej novej vekovej kategórii nad 60 rokov.
Druhým šesťdesiatnikom a dlhoročným členom klubu je Vladimír Fülöp (23. 7. 1947). Východniar ako vyšitý, temperamentný rodák z Revúcej. Už ako rúči mládenec mal k pohybu veľmi blízko a ten napokon poznamenal i celý jeho ďalší život. Odmalička športoval, no fascinoval ho najmä tanec, ktorému sa v miestnom folklórnom súbore upísal už ako štrnásťročný. Očarený múzami nezanedbával však ani početné športové aktivity. Stíhal všetko, čo škola a život v Revúcej prinášali. Výkonnostne bol na tom až tak dobre, že pred vojenčinou mu „angažmá“ ponúkla vojenská Dukla. Presnejšie povedané, Dukla Tábor. Dva roky sa venoval behom na 800, 1500 a 3000 metrov a dalo sa očakávať, že v kariére úspešného strednotratiara bude pokračovať aj po návrate zo základnej vojenskej služby. Nestalo sa tak. Človek mieni a život mení. Ten jeho mu skrížila vzácna osobnosť, legenda slovenského a dubnického folklóru, Mikuláš Senko, ktorý ho zlanáril do Dubnice. Samozrejme nie behať, ale tancovať! A tak sa v Dubnici usadil natrvalo. Založil si rodinku a v súbore Vršatec vydržal dlhých 16 rokov. K atletike sa opäť vrátil po roku 1985. Behať začal iba tak, sám pre seba, pre radosť. Po horách v okolí Dubnice, po rovinkách popri Váhu. Ako zachovalého „vyslúžilca“ ho do Jogging klubu priviedol jeho blízky priateľ, jedna z dlhoročných opôr klubu, Miroslav Pršek. „Za tie roky som sa zúčastnil mnohých pretekov u nás aj v zahraničí. Nemám to presne zrátané, ale viem, že som zabehol presne 68 maratónov. Môj osobák v tejto prestížnej atletickej disciplíne je 2 hodiny 41 minút a zabehol som ho na jednom z ročníkov Považského maratónu, nedokážem už presne identifikovať ktorom“, vyznáva sa Vlado hrdo, len čo padne reč na rekordy. „Nikdy som ale kvôli rekordom nebehal. Nie sú rozhodujúce. Pre mňa sú sviatkom každé preteky, ktoré sú dobre a s láskou pripravené, som súťaživým typom človeka. V Košiciach som bežal 16 maratónov a vďaka materskému klubu som sa päťkrát zúčastnil i veteránskych majstrovstiev sveta v behu do vrchu. Naposledy tento rok, v rakúskom Bludenzi“ dodáva záverom oslávenec, ktorý zrejme ani pri svojom storočnom jubileu nebude môcť o sebe s určitosťou povedať, či sa cíti skôr atlétom, alebo tanečníkom.
O rovné desaťročie mladší je Pavol Jankech (11.10.1957), skvelý lyžiar, príjemný spoločník, intelektuál na pohľadanie. Rodák z Trenčína začal s behom na lyžiach už v jedenástich rokoch, spoločne s Dušanom Molecom. Niet sa čo diviť, že obaja svorne zakotvili v Dubnici, kde SOU strojárske ponúkalo nielen skvelý profesijný, ale i športový rast. Na výpočet životných úspechov je však skúpy. Z tých lyžiarskych stroho cituje iba najvýznamnejšie - trojnásobný triumf v klasike na najznámejšom domácom lyžiarskom maratóne Biela stopa SNP, 24. miesto na Jizerskej päťdesiatke v Českej republike, 525. miesto a čas pod päť hodín na legendárnom Vasaloppete vo Švédsku – všetko v hlavných mužských kategóriách. Jeden titul a dve strieborné medaily si priviezol z majstrovstiev Slovenska veteránov. Osobitnou a mimoriadne úspešnou kapitolou pre tohto skvelého lyžiara bežca je však triatlon, ktorému sa roky venoval najmä v prípravnom období, mimo hlavnú lyžiarsku sezónu. Je prvým a dvojnásobným majstrom Slovenska v dlhom triatlone (3,8 km plávanie, 180 km bicykel, 42,192 km beh), dvojnásobným strieborným medailistom v strednom triatlone (2 km beh, 90 km bicykel, 20 km beh) a víťazom prestížneho triatlonu v rakúskom Kitzbühli. Už po zenite výkonnosti, okrem Vasovho behu, zúčastnil sa mnohých ďalších známych lyžiarskych maratónov Európy, zaradených do série Euroloppetu či Worldloppetu, ale i viacerých európskych a svetových veteránskych šampionátov v behu do vrchu.
Rady klubových päťdesiatnikov rozšíril tohto roku aj muž, ktorého meno v nedávnej minulosti rezonovalo v ušiach športovej verejnosti vari najviac. Rodák z Myjavy, naturalizovaný Trenčan, Dušan Molec (12. 11. 1957). Už na základnej škole sa venoval viacerým športom, najčastejšie atletike, vodáctvu a bežeckému lyžovaniu. Kvôli láske k lyžiam začal dokonca navštevovať SOU strojárske v Dubnici, kde postupne vyrástol na skutočnú lyžiarsku osobnosť. Pochopilo to aj vedenie vtedajšej ČH Štrbské Pleso, kam Dušana v roku 1976 povolali odkrútiť si základnú vojenskú službu. V Tatrách ho zastihli aj prvé úspechy. Tým úplne prvým bolo 4. miesto na majstrovstvách Československa juniorov. Keď v roku 1979 prestúpil do Dukly Banská Bystrica, otvorili sa mu dvere do štátnej reprezentácie. Konečne si mohol vychutnať atmosféru viacerých veľkých medzinárodných podu­jatí, nechýbali štarty vo Svetovom pohári. Viackrát zažiaril na Zlatej lyži v Novom Meste na Morave (2. miesto na 30 km, dvakrát 3. miesto na 30 a 15 km, 5. miesto na 30 km), darilo sa mu však i na Tatranskom pohári (4. miesto) a Bezroukovom memoriáli (4. miesto), vybojoval viacero titulov majstra Slovenska, je dvojnásobným víťazom Bielej stopy SNP, nášho najznámejšieho lyžiarskeho maratónu. V roku 1983 sa opäť vrátil do Dubnice, kde svoju bohatú kariéru neskôr aj ukončil. Aj potom však s lyžami precestoval takmer celú zasneženú Európu. V roku 1996, spolu s ďalšími členmi Jogging klubu sa zúčastnil legendárneho Vasovho behu vo Švédsku (90 km za 5:05 h) a s výnimkou Finlandie-Hiihto absolvoval vari všetky významnejšie lyžiarske maratóny Európy, združené do dlhodobých lyžiarskych seriálov Worldloppet a Euroloppet. Odhliadnuc od skutočnosti, že takmer pravidelne koketuje s cyklistikou, nenechal si ujsť ani príležitosť otestovať si svoje fyzické schopnosti na MMM v Košiciach. Jeho čas 2:39 h bližší komentár nepotrebuje.
Poprajme aj my chlapcom v nadchádzajúcom sviatočnom období, aby neúprosný beh času zostal ku nim i naďalej vľúdny a zhovievavý. Aby nechvátal a neuberal nič z ich doterajšej pohody a nesporného športového majstrovstva. Aby sme ich na športoviskách mohli ešte dlhé roky vídavať tak, ako sme ich vídali doteraz. Spokojných, usmievavých, s iskrou v očiach a krásou v duši. Príjemné Vianoce chalani! A na zdravie…

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 2. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali
 3. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 4. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 5. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 6. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 7. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 8. Slováci prepadli SENCORMÁNII a hľadajú najstarší spotrebič
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 1. Ako Dom odborov Istropolis pochoval Berchtoldov palác
 2. Hľadáte nové príležitosti v kariére? Nájdete ich v obchode
 3. Odomknite si celé SME.sk s predplatným Prémium
 4. U. S. Steel nie je len dymiaci komín
 5. Najviac škôd slovenskí šoféri hlásia v júni
 6. Proxenta získala ocenenie Developer roka
 7. HB Reavis postavil Bratislave novú autobusovú stanicu
 8. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 9. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 10. Prečo by sa elektrárne mali zaujímať o ekologické riešenia?
 1. Vymenili startup za korporát. Dôvod bol iný, než by ste čakali 19 198
 2. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 9 115
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 985
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 221
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 5 696
 6. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 984
 7. Skladujete pivo pri izbovej teplote? Znižujete jeho kvalitu 4 698
 8. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 4 640
 9. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 438
 10. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska 4 254

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Stav ovzdušia na Slovensku. Aké sú hlavné zdroje znečistenia podľa krajov? Aké sú výsledky meraní?
 2. Martin Greguš: Óda na radosť. Autor Zuzana Čaputová
 3. Dušan Koniar: Akoby člen Smeru Ficovi nijako nevadil
 4. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 5. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 6. Marian Baran: Električka číslo štyri
 7. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 8. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 108
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 890
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 845
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 294
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 091
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 593
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 053
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Kontajnery na textil v Beluši

Špeciálne nádoby, ktoré sú umiestnené v obciach a mestách, spoločnosti často nevyvážajú. Šatstvo v nich má dostať druhú šancu. Ekologická a charitatívna myšlienka sa však môže míňať účinku.


7 h
Lukáš Slávik oslavuje so spoluhráčmi gól do siete MŠK Žilina.

Futbalisti Považskej Bystrice nastúpili na zápas 3. kola Slovnaft Cupu proti súperovi z kategórie najsilnejších, žilinskému MŠK. A hanbu si neurobili.


7 h

Zamyslite sa, kedy ste si naposledy dopriali nerušený relax a uvoľňujúcu masáž. Urobte s tým niečo a získajte dotáciu na masážne kreslo.


1 h

Hokejisti Považskej Bystrice sa na poslednú chvíľu vyzbrojili známym hokejovým menom. PATRIK LUŠŇÁK (32) má skúsenosti z KHL, v ktorej dva roky obliekal dres bratislavského Slovana, zahral si aj za slovenskú reprezentáciu na dvoch svetových šampionátoch.


14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Razie súvisia s drogovou trestnou činnosťou.


27. sep

Za protestom je OZ KOVO.


13 h

Na stredných školách plánujú očkovanie priamo v školách.


27. sep

Mladú ženu previezli do nemocnice. Podľa svedkyne ju auto zrazilo na priechode pre chodcov.


6 h

Blogy SME

 1. Martin Greguš: Stav ovzdušia na Slovensku. Aké sú hlavné zdroje znečistenia podľa krajov? Aké sú výsledky meraní?
 2. Martin Greguš: Óda na radosť. Autor Zuzana Čaputová
 3. Dušan Koniar: Akoby člen Smeru Ficovi nijako nevadil
 4. František Cudziš: Na tému – Protest proti klimatickej zmene
 5. Anton Kaiser: Historické premeny Oponického hradu
 6. Marian Baran: Električka číslo štyri
 7. Martin Sukupčák: Komunistický zločinec
 8. Štefan Vidlár: Pomýlený gazda
 1. Ján Buocik: Obchvat a nová diaľnica D4/R7 ako dobrá správa? Skôr zlý vtip! Najmä pre Bratislavčanov. 15 108
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 7 890
 3. Janka Bittó Cigániková: Čo sa to preboha deje v Izraeli? Prestali vakcíny fungovať? 6 845
 4. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 6 294
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 671
 6. Stanislav Martinčko: R.Fico sa stal kajúcnikom č.1 !!! 5 091
 7. Peter Chudý: Šesť spôsobov na odstránenie čestného policajta alebo ako to bolo za prezidentovania Tibora Gašpara a likvidačné metódy prehnitého systému dnes. 4 593
 8. Peter Chudý: Ako policajný funkcionár zničil stopy na mieste činu (vraždy/samovraždy) alebo v polícii sú stále ľudia, ktorí tam nemajú čo robiť. 4 053
 1. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 3. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 4. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 5. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 6. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu