Voči rozhodnutiu MŽP podala dňa 3. 10. 2007 rozklad nezisková ochranárska organizácia SOS/BirdLife Slovensko. Tajomník Rady SRZ Ferdinand Baláž vtedy povedal, že bude presadzovať, aby rozkladová komisia zasadla čo najskôr a rozhodla o rozklade ochrancov vtáctva. Stalo sa. „Dňa 16. 11. 2007 nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie ministra životného prostredia, ktorým zamietlo rozklad Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko a potvrdené bolo rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR, odboru ochrany prírody z 24. 9. 2007. Toto rozhodnutie vydal minister na základe odporúčania osobitnej komisie ministra životného prostredia SR, ktorá rozklad prerokovala na svojom zasadaní 7. 11. 2007,“ informoval nás hovorca MŽP Peter Višváder.
Slovenský rybársky zväz po nadobudnutí platnosti rozhodnutia (15. 11. 2007) pristúpil k ďalšiemu kroku – požiadal Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR o udelenie výnimky z celoročnej ochrany kormorána veľkého. Podľa informácií, ktoré nám poskytla Marcela Bodoríková z odboru komunikácie MP SR, ministerstvo výnimku povolilo 21. 11. 2007. „Ministerstvo pôdohospodárstva Slovenskej republiky podľa vyhlášky povolilo výnimku z celoročnej ochrany kormorána veľkého v čase od 21. 11. 2007 do 31. 3. 2008 a od 1. 10. 2008 do 31. 3. 2009. V uvedenom čase lovu kormorána veľkého vo vybraných poľovných revíroch, vymenovaných vo výnimke MP SR, nebráni už nič,“dodala Bodoríková.
Vo vedení Slovenského rybárskeho zväzu podobné kroky očakávali, takže aj reakcia bola adekvátna. „Výnimka z oboch ministerstiev teší, no zavŕšili sme iba jednu etapu. Výnimka platí dva roky, no ak sa nám nepodarí iniciovať zmenu legislatívy, celá procedúra sa môže opakovať. Proces redukcie stavu kormoránov treba riešiť systematicky a najmä na odbornej úrovni. Neočakávam od povolenia odstrelu v prvom roku nejaké veľké úspechy. V každom prípade sme pripravení dodržať všetky podmienky, ktoré sme dostali od ministerstva ŽP,“ povedal nám tajomník Rady SRZ Žilina Ferdinand Baláž.
Iný názor na výnimku majú, pochopiteľne, ochrancovia vtáctva. „Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko naďalej trvá na svojom stanovisku, že rozsah, v akom bola Ministerstvom životného prostredia SR povolená aktuálna výnimka na odstrel a plašenie kormoránov veľkých, nie je opodstatnený. Podľa nášho názoru nie je dôvod nato, aby boli kormorány plašené a strieľané aj na dolných tokoch Váhu a Hronu, ale aj na Malom Dunaji, kde je populácia kormorána stabilizovaná už približne 10 rokov a jeho prítomnosť nespôsobuje ohrozenie populácie rýb. Dôvody, pre ktoré bola výnimka udelená, nie sú podľa nášho názoru podložené vedeckými štúdiami, ktoré by potvrdzovali, že výskyt kormorána je z hľadiska ochrany rýb a spôsobovania hospodárskych škôd problematický na takmer celom území Slovenska. Navyše, existujúce štúdie zo zahraničia, napríklad z Rakúska a Nemecka dokazujú, že plašenie a streľba na rozsiahlom území nie sú účinné,“ vyjadril sa hovorca SOS/BirdLife Slovensko Marek Brinzík.Ministerstvo pôdohospodár-stva vydalo zoznam rybárskych revírov, na ktorých je povolený odstrel kormorána veľkého. V pôsobnosti Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Dubnica je odstrel kormorána povolený na revíroch Váh č. 9., Nosický kanál č. 9 a štrkovisko Dubnička. Púchovskú MsO SRZ potešilo povolenie na odstrel na revíroch Váh č. 10, Nosicko-hričovský kanál, Biela voda 1, Biela voda 2 a Pružinka. V pôsobnosti MsO SRZ Považská Bystrica je výnimka povolená na revíroch Váh č. 11, Hričovský kanál, OR Považská Bystrica (Slavojka), VN Pod Dubovcom a VN Považská Teplá. A je len prirodzené, že odstrel predátora je povolený aj na najväčšom revíri v našej oblasti – na Nosickej priehrade.
Ministerstvo pôdohospodár-stva v prílohe určilo aj konkrétne poľovné združenia, ktoré môžu s odstrelom začať prakticky okamžite. Vo všetkých troch mestských rybárskych organizáciách v našej oblasti už podnikajú konkrétne kroky k praktickému realizovaniu výnimky. Rybárom sa tak podarilo vyhrať (aspoň nateraz) niekoľkoročný boj s ochrancami vtáctva.
Aj obe zainteresované ministerstvá pochopili, že kormorán už skutočne nepatrí medzi ohrozené živočíšne druhy. Naopak. Otázkou teraz je, do akej miery bude odstrel predátora účinný. Pre poľovníkov je totiž kormorán poľovnícky neatraktívny objekt, nehovoriac už o jeho plachosti, prefíkanosti a v neposlednom rade nezanedba-teľnej cene nábojov. Rybárskym organizáciám asi nezostane nič iné, iba poľovné združenia finančne motivovať...