historickú postavu vnímajú s noblesou
V Roku J.M. Hurbana pripravila verejná knižnica M. Rešetku literárnu súťaž venovanú myšlienkam J. M. Hurbana. Výsledky vyhlásili 19. decembra v priestoroch knižnice na Hasičskej ulice.
Trenčín. Práce hodnotili odborní pracovníci Národného biografického ústavu Národnej knižnice v Martine Peter Cabadaj a Pavol Parenička a Marta Halečková, predsedníčka miestneho odboru MS. Peter Cabadaj sa pri hodnotení priznal, že sám bol zvedavý ako téma zarezonuje v podobe literárnej reflexie najmä u mladších autorov. Ukázalo sa, že téma mnohým mladým ľuďom v kategórii 14 – 18 rokov až príliš zväzovala ruky aj myseľ a mali veľký rešpekt z témy. Spracovať hurbanovský odkaz a aktualizovať to do podoby literárneho diela vôbec nie je jednoduché,“ povedal. O prácach v kategórii dospelých uviedol, že to bolo zaujímavé čítanie. Autori sa snažili Hurbana zobraziť ako súčasníka, ktorý žije tento svet a komentuje dianie okolo seba. Ocenil, že dokázali historickú postavu vnímať síce s noblesou, ale aj s dávkou irónie, humoru i sakrazmu, ktorý však nikoho neurážal. Skonštatoval, že súťaž mala, vysokú úroveň, ponúkla veľmi široký žánrový arzenál, zaujímavým fenoménom bol vekový rozptyl autorov. „Ocenili sme práce, kde Hurban zarezonoval nielen ako historická osobnosť, ale aj ako osobnosť, ktorá má čo povedať dnešnému človeku.“ Predsedu poroty Pavla Pareničku ako slovenčinára zamrzelo, že v niektorých prácach našli nielen štylistické, ale aj gramatické chyby.
V kategórii 14 – 18 rokov sa ešte prejavili sa začiatočnícke nedostatky a odborná porota neudelila prvé miesto. V druhej kategórii bolo vidieť literárny talent, nadanie i skúsenosť. Napokon sa porota zhodla takmer jednoznačne, že víťazom sa stala práca študenta pedagogiky Václava Kostelanskeho z Považskej Bystrice s názvom Nevešaj hlavu. Autor v nej spracoval fiktívne stretnutie štúrovcov, celá poviedka je postavená na ich vzájomných dialógoch, ktorým nechýba vtip a humor. Ako povedal Kostelansky, pred písaním nepotreboval špeciálne naštudovať históriu štúrovcov a obdobia ich pôsobenia. „Niečo som si pamätal zo školy. Skôr som sa sústredil na dialógy, ktoré sú vymyslené.“ Píše najmä poviedky, sa ktorými vyhral už viacero súťaží.
Na druhom mieste v kategórii dospelých (od 18 do nekonečna) skončila práca Neopustený národ Jany Judínyovej. Tretie miesta udelila porota dve, Ľubomírovi Kikovi za prácu Iná doba a Milanovi Kendovi za dielo Bystrý mysliteľ, britký polemik.
V kategórii 14 – 18 rokov na druhom mieste skončila Veronika Bobošíková a na treťom Alena Košnárová. Cenu MO MS získal Dávid Muráň.
Súťaž vyhlásil vlani v septembri Trenčiansky samosprávny kraj s knižnicou a Miestnym odborom Matice Slovenskej a Nadáciou MS. Ako skonštatovala pracovníčka knižnice Mária Špániková, do súťaže prišlo 35 prác v oboch kategóriách a až na dve-tri práce, všetky splnili kritériá súťaže. „Vzhľadom k náročnosti vyhlásenej témy sme nečakali, že prác bude veľa, no boli sme radi, že sa toľko autorov zapojilo. Chceme, aby boli práce zaarchivované, a preto sľubujeme, že do februára vydáme zborníček literárnych prác,“ dodala.