POVAŽSKÁ BYSTRICA. Koncom roka sa občania po vianočných sviatkoch sťažovali na neporiadok okolo smetných nádob. Zisťovali sme, prečo došlo k týmto problémom. Na majetkovom útvare mestského úradu aj od niektorých poslancov sme sa dozvedeli, že firma MTS si nesplnila v niektorých častiach mesta svoje povinnosti tak, ako má. Vedenie firmy však tvrdí, že to nie je pravda a problémy nastali preto, lebo ju mesto nepožiadalo o zvýšenie počtu vývozov počas Vianoc. Aj napriek tomu vykonali podľa Mariána Chudovského nejaké práce navyše, ktoré im asi nikto neuhradí. Od nového roka má mesto podpísanú zmluvu s novou firmou, ktorá má zabezpečovať vývoz odpadu.
Problémy nastali v januári s veľkokapacitnými kontajnermi na veľkoobjemový odpad. Viaceré boli odstránené. „K 31. decembru takzvané veľkokapacitné kontajnery končia. Zatiaľ ich len na cintorínoch nahradíme 1100-litrovými kontajnermi (menšie vyklápacie), ktoré tam budú možno aj stabilne,“ vyjadril sa Jozef Strašík, zamestnanec majetkového útvaru mestského úradu a dodal, že občania často platili za zber firmám, ktoré do veľkokapacitných kontajnerov vyvážali svoj odpad. Tieto nepovolené vývozy sa nedali kontrolovať. „Ak sa ukáže, že nepostačujú, mesto plánuje zakúpiť väčšie dvojkubíkové,“ doplnil vedúci útvaru Peter Adam. „Podľa zákona je mesto povinné zabezpečovať odvoz komunálneho odpadu, ale určuje si odkiaľ. Občania nemôžu hádzať odpad, kam chcú. Všetci vedia, kde nádoby sú. Ak to nerešpektujú, vytvárajú čierne skládky a porušujú zákon,“ povedal Strašík.
Problém však môže vzniknúť v prípade veľkokapacitného odpadu, lebo starý nábytok sa ťažko niekomu podarí vyhodiť do 1100-litrového kontajnera, ktorý je na sídliskách. „Čo sa týka veľkokapacitného odpadu, od budúceho mesiaca bude harmonogram, kde občanom určíme, kedy môžu k svojmu kontajneru vyložiť určitý druh veľkoobjemového odpadu a bude sa zbierať autami. Bude to raz za mesiac. Deň pred zberom by ho občan vyložil ku kontajnerom, odkiaľ ho zoberieme. Informovať o tom budeme cez elektronické a ostatné médiá a iným spôsobom,“ informoval nás Strašík. Akým spôsobom konkrétne, k tomu sa Strašík nevyjadril, ale dodal: „Ak mi aj niekto zavolá, donútim ho, aby ma počúval a vysvetlím mu, ako to má fungovať,“ dodal. Na otázku, či nevidí problém v tom, ako zorganizovať občanov z takej rozsiahlej konglomerácie, akým je mesto, sa vyjadril: „Myslím si, že si to organizujú ľudia aj teraz sami, len to robia živelne. Kedy chcú, vyhodia čokoľvek a kam chcú. Chceme to usmerniť. Ak bude chcieť občan odstrániť niečo objemnejšie mimo tohto termínu, bude to musieť vyviezť na zberný dvor,“ doplnil Strašík. Vedúci útvaru Peter Adam doplnil, že do termínu vytvorenia zberných dvorov, ktorý nám nevedel s určitosťou oznámiť, môžu občania uskladniť objemnejší odpad do kontajnerov, ktoré by mali byť umiestnené za plavárňou.
Pýtali sme sa niekoľkých poslancov, na ktorých sa občania najčastejšie obracajú so sťažnosťami kvôli odpadu, či vedia o týchto zmenách v systéme nakladania s odpadom. Niektorí mali, avšak len kusé a neoficiálne informácie a niektorí nevedeli nič. Systém teda mesto mení, avšak k zmene nariadenia o odpadoch, ktorá mala byť v súvislosti s tým pripravená, ešte nedošlo. Ucelená koncepcia zatiaľ zastupiteľstvu predložená nebola. Podľa niektorých poslancov je však stiahnutie veľkoobjemových kontajnerov nešťastným riešením, ktoré môže priniesť veľa problémov. ⋌