POVAŽSKÁ BYSTRICA. Naposledy vyvolal nevôľu občanov po-žiar na Mierovej ulici. „Išlo o garsónku na treťom podlaží bytového domu. Pri prieskume požiarom zasiahnutého bytu sme zistili, že sa v ňom nachádza jedna osoba, ktorú hasiči následne z bytu vyniesli,“ hovorí veliteľ zásahu Miroslav Strašík. „Po celkovej likvidácii požiaru bolo obhliadkou požiariska zistené, že ten vznikol prevrátením zapnutej elektrickej dvojplatničky na matrac, ktorý sa od nej vznietil,“ dodal Strašík.
„Áno, hasičov som volala ja. Zacítila som dym. Mám dve deti, bojím sa. Nielen tohto požiaru som sa zľakla. Pozrite sa, ako bývame,“ ukázala matka dvoch detí sociálne zariadenie. „Jano, ako ho volajú susedia, nie je ani taký starý, len za všetko môže alkohol,“ tvrdila žena.
„Inak to nemohlo ani skončiť,“ povedala na adresu muža Mária Kubínová. Jej syn položil otázku, ktorá nepatrila nám. „Opilec ohrozil životy iných. Kto ochráni týchto ľudí? Kto by im zaplatil strechu nad hlavou, keby zhorela?“ Podľa jeho slov si počínali hasiči veľmi dobre a profesionálne.
Starší občania, ktorí vo štvrti bývajú, sa sťažujú na množstvo asociálov, pijúcu mládež, nevysypané smeti... „Ja môžem separovať odpad a oni nie? Dajú ho len do „igelitky“ a hodia ku kontajneru,“ posťažovala pani Mária. Jej slová potvrdil náčelník mestskej polície Miroslav Hepner. „Monitorujeme taktiež poriadok okolo košov, posyp vozovky, problémy hlásime na dispečing. Kontroloval som situáciu asi dva dni. Aj keď nebol kontajner plný, ľudia dali odpadky vedľa neho!“
„Bývam tu 53 rokov, ale toto si nepamätám. Stačilo povedať: „Ide Matejka!“ Strašili nás bývalým mestským policajtom, ktorý chodil po kolónii,“ spomína Jolana Gabovičová. Jej opa-trovateľka Daniela Závadská sa vo štvrti narodila: „Mladí nepijú už iba v piatok a večer, ale aj cez deň. Bezdomovci či asociáli sa rozťahujú v podchodoch a vchodoch, pijú tvrdý alkohol a rozhadzujú prázdne fľaše,“ dodala Daniela.
„Za minulý rok sme v tejto časti registrovali 90 priestupkov, ktoré boli vybavené dohováraním a uložením blokových pokút za 17 tisíc korún,“ hovorí Hepner. „Mesačne evidujeme a preverujeme priemerne 150 telefónnych oznámení, z toho šestina sa týka kolónie. Teda z 25 oznámení je sedemdesiat percent problematika Mládežníckej ulice, internátov a slobodárok, kde sú títo problémoví nájomníci ubytovaní. Problémové sú víkendy, čo sa dáva do súvisu so zábavnými podnikmi na Tatranskej ulici, kde je aj predajňa s nepretržitou prevádzkou,“ dodal Hepner.
„Podnikáme kroky, aby sme eliminovali negatíva. Pravidelné kontroly mestskou a štátnou políciou sú najmä tam, kde sú situované nočné podniky a bary, a tam, kde sa sústreďujú najmä mladí ľudia, ktorí svojím správaním poškodzujú kultúru bývania. Kongresová hala, kde niektoré živly prenocujú a podľa môjho názoru sa zaoberajú aj toxickými látkami, sa bude búrať. Dôležitá je aj dohoda s mestskou políciou, o inštalovaní monitorovacieho systému nad kritickými miestami,“ hovorí poslanec za miestnu časť a viceprimátor mesta Ľubomír Kubovič.
Na záver snáď iba myšlienky syna pani Márie. „Dúfajme, že sa to neskončí ako v Amerike. Tu budú bývať najmä vyvrheli a bohatší budú bývať v domčekoch niekde inde. Tam bude chodiť každú pol hodinu policajnú hliadka.“