Ako na to
Ak dôchodca ešte vládze a má možnosť, pracovať sa mu oplatí. Nielenže si prilepší k dôchodku, ale ešte mu ho aj zvýšia.
To však platí iba vtedy, ak je zamestnaný, alebo z iného titulu prispieva do všeobecného dôchodkového systému. Na tom, či ide o zamestnanie na určitý alebo neurčitý čas, prípadne na kratší pracovný čas, nezáleží.
Dobré je vedieť, že práca „na dohodu“, práve medzi dôchodcami najviac rozšírená, nezakladá nárok na zvýšenie dôchodku. Z práce na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti sa totiž na dôchodkové poistenie neprispieva.
Až po skončení zamestnania
Lýdia Výborná, riaditeľka komunikačného odboru Sociálnej poisťovne, hovorí, že nárok na zvýšenie dôchodku jeho poberateľovi vzniká po zániku dôchodkového poistenia. „Kým dôchodca neskončí pracovný pomer, dôchodok sa mu nezvýši.“
Kým zamestnanie dôchodcovi trvá, podľa Výbornej nie je možné vypočítať ani to, o koľko korún sa mu dôchodok zvýši. Táto suma sa totiž vypočíta zo všetkých jeho vymeriavacích základov v čase, keď popri dôchodku pracoval. Teda, ak bol zamestnaný, z jeho hrubých mesač- ných miezd dosiahnutých za toto obdobie. Dôchodok sa zvyšuje raz za kalendárny rok. Kedy, závisí od termínu podania žiadosti.
Ústredie poisťovne v tejto veci rozhodne najneskôr do šesťdesiatich dní od doručenia žiadosti dôchodcu. „V mimoriadne zložitých prípadoch možno túto lehotu predĺžiť o ďalších šesťdesiat dní,“ dodáva Výborná.
Niektorí musia zostať v zamestnaní
Na základe zmien v sociálnom poistení, ktoré platia od 1. januára, sa oplatí zostať v zamestnaní aj ľuďom, ktorí už pomýšľali na predčasný dôchodok. Túto dávku totiž priznajú iba takému človeku, ktorému do dôchodkového veku chýbajú najviac dva roky. Muž teda bude mať na ňu nárok, iba ak už mal šesťdesiat rokov, u ženy to závisí od počtu detí. A navyše, namiesto desiatich rokov človek musí byť dôchodkovo poistený aspoň pätnásť rokov, aby mohol odísť do penzie.
Dôležité termíny
Dôchodca, ktorý je alebo ešte minulý rok bol zamestnaný, musel do pätnásteho februára zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Ak tak nespravil, musí sám podať daňové priznanie do 31. marca. V tomto termíne musí priznanie podať aj ten, kto minulý rok mal zdaniteľné príjmy z podnikania, a zaplatiť nedoplatok, ktorý by mu vyšiel.
Zopár štatistík o tých, ktorí si platia
Výborná zo Sociálnej poisťovne vyratúva, že k 31. decembru uplynulého roka na dôchodky prispievalo takmer 98 800 starobných dôchodcov. Keďže niektorí z nich majú naraz aj viacero zamestnaní, alebo popri jednom môžu aj podnikať, na svoj dôchodok si dovedna prispievajú z približne 103 550 činností.
Medzi poberateľmi predčasného dôchodku v uvedenom období bolo zhruba 25 390 takých, ktorí si ešte prácou zvyšovali dôchodok.
Medzi invalidnými dôchodcami ich bolo dokonca vyše 36 400.