e nepomestila a učiteľ mal často iba minimum priestoru, aby dokonale vysvetlil techniky a cviky karatistom rôzneho veku.
„Sme veľmi radi, že prvýkrát u nás v Považskej Bystrici môžeme privítať karatistu svetového mena. Takeji Ogawa pochádza z kolísky školy Goju Ryu – ostrova Okinawa v čínskom mori. V súčasnosti žije tento 65-ročný sensej, čo v preklade znamená učiteľ v Nemecku a Rakúsku. Pred tridsiatimi rokmi významne prispel k tomu, aby sa karate rozvíjalo aj u nás. Patrí medzi najlepších na svete, o čom svedčí aj 8. dan, ktorého je držiteľom. V Európe je možno jediný, na Okinawe sa nájdu majstri, ktorí majú najvyšší 10. dan, ale tých je ako šafránu. Škola okinawského karate je jednou z troch najznámejších. Vznikla podľa písomných prameňov asi okolo roku 1400, ale začiatky siahajú ešte ďalej. Okinawa bolo kedysi kráľovstvo ležiace medzi Čínou a Japonskom. Vyvinula sa tu vlastná škola, ktorá po okupácii Japoncami bola potláčaná a cvičilo sa tajne na odľahlých miestach alebo v noci. Japonské karate je vlastné odpozorované od okinawského,“ prezradil zaujímavé údaje Pavol Iskra z Karate klubu Považská Bystrica a pokračoval: „Získať vyšší dan je veľmi ťažké. Okrem zvládnutých techník, je potrebné aj štúdium tohto bojového umenia a najmä čas. Ja som držiteľom 5. danu, a to cvičím 25 rokov. Pri pohľade na zloženie účastníkov môžeme smelo povedať, že toľko karatistov s majstrovskými pásmi, ako prišlo na seminár, sa nenájde ani na slovenskom šampionáte.“
Tri dvojhodinovky plné ukážok v podaní T. Ogawu zanechali v každom hlboký dojem, veď doteraz sa väčšina s ním mohla stretnúť iba prostredníctvom internetu alebo kaziet. Trpezlivé vysvetľovanie, viacnásobné opakovania s láskavým úsmevom sprevádzali celú akciu. Sensej je napriek svojmu veku vo výbornej forme, veď šnúru, akú urobil, by mu mohli závidieť aj špičkové gymnastky.
„Mám radosť, že akcia sa vydarila a účasť bola bohatá. Doteraz sme museli cestovať na podobné akcie do Rakúska a v lepšom prípade do Bratislavy. V našom klube máme asi stovku členov vo veku od 5 do 40 rokov. Trénujeme denne v telocvični SPŠ a v súčasnosti sa pripravujeme na domáci regionálny turnaj.Potom budú nasledovať tri kolá slovenského pohára a republikové súťaže. S karate sa dá začať v každom veku, neskoro nie je nikdy. Je to šport, ktorý zoceľuje telo aj ducha. Karate sa netrénuje, karate sa žije. Kto pochopí túto filozofiu, dokáže zmeniť svoj život k lepšiemu.