POVAŽSKÁ BYSTRICA. Predošlé vedenie mesta chcelo v tejto časti vybudovať 6 nadzemných nových objektov s funkciou bývania, administratívy a služieb. Priestor okolo budov a medzi nimi mal byť vydláždený, vodný tok Domanižanky prekrytý v dĺžke približne 82 m. V júli 2006 získala Považská združená územné rozhodnutie, ktoré nadobudlo v tom istom roku v septembri právoplatnosť.
Nové vedenie dalo podnet na preskúmanie
Filozofia nového vedenia bola pri nástupe do funkcií iná. Podľa Ľubomíra Pavlíka z krajského stavebného úradu dalo mesto v roku 2007 podnet na preskúmanie rozhodnutia a jeho prípadné zrušenie. Minulý týždeň nás informoval, že nebolo zatiaľ zrušené ani ako celok, ale ani jeho časť. „V mimoodvolacom konaní bolo rozhodnutie prešetrené a zatiaľ vo veci nie je rozhodnuté, ale aby som neprejudikoval, pravdepodobne rozhodnutie zostane v platnosti. Mesto dalo podnet na preskúmanie, pretože rozhodnutie bolo vydané v rozpore so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie s tým, že v tejto časti mesta mal byť park a zeleň a všetko možné iné. Ale to sú len voľné úvahy, tie, ktoré mesto povedalo. Lenže v záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie tieto obmedzenia nikde nie sú. Nechali sme preskúmať všetky tieto podklady nášmu odboru územného plánovania,“ vyjadril sa Pavlík.
V správe z posledného zastupiteľstva, kde sa predkladala táto problematika poslancom, sa okrem iného uvádza, že územné rozhodnutie je v rozpore so stavebným zákonom, pretože pôvodné funkčné využitie CMZ podľa platného územného plánu mesta bola zeleň – centrálny mestský park. Návrh nového územného plánu mesta uvažuje zmeniť funkciu tejto plochy na centrálny mestský blok a mestský park. Vytvorí sa tak priestor pre spoločenské a obytné funkcie, ako i pre relaxáciu a od- dych.
Rozhodnutie stále platí
Podľa Pavlíka zo stavebného úradu v Trenčíne je však podstatná ešte iná vec. „Mesto malo podanie na preskúmanie rozhodnutia stiahnuť späť. Zatiaľ to ešte nemám, ale majú ho doniesť,“ informoval a dodal, že za zrušením tohto rozhodnutia sú ďalšie veľmi vážne veci. „Mesto nemôže vydávať rozhodnutia, ako sa mu zachce, a to tak, že dnes vydá rozhodnutie, potom sa mu niečo zneľúbi a hodí ho do koša. Za tým sú obrovské finančné náklady investované do územia a mesto, alebo niekto iný, ich bude musieť zaplatiť. Niekto zaplatí napríklad geologické prieskumy, projekty zo svojich prostriedkov, čo sú miliónové položky a mesto to bude musieť potom zo svojich financií zaplatiť. V regresnom konaní na súde sa ich totiž investor domôže. Existuje aj zmluva o budúcej zmluve a ďalšie veci, ktoré boli k pozemkom viazané. Tie boli medzi mestom a investorom uzatvorené. Nie je preto také jednoduché zrušiť toto rozhodnutie,“ osvetlil zložitosť úradných postupov a dôsledkov zrušenia úradných rozhodnutí Pavlík. Dodal, že po prešetrení dokumentácie, aj po konzultáciách s ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja dospeli k záveru, že nie je záväzným regulatívom stanovené, že plánovaná výstavba nemôže byť medzi Hypernovou a Troma vežami realizovaná. „Musela by byť v rozpore s verejným záujmom, teda so záväznou časťou územnoplánovacej dokumentácie. Podľa záväznej časti nie je napísané, že to takéto byť nemôže. Verejná zeleň je veľmi široký pojem. Nikde v dokumentácii nie je uvedené, aký má byť podiel zelene a aký podiel stavieb,“ vyjadril sa Pavlík a uviedol ďalší závažný fakt, že územné rozhodnutie sa vydávalo v prelomovom období, keď bolo potrebné obnovovanie územného plánu, ktorý strácal záväznosť, čo sa v meste nestalo. „Zostal len smerným, nie však záväzným dokumentom pre rozhodovanie o tom, čo v meste umiestniť a čo nie,“ povedal.
Rovnaký stav pretrváva dodnes, lebo mesto nový územný plán stále schválený nemá. V zákone číslo 479 z roku 2005, ktorým sa mení a dopĺňa stavebný zákon, sa uvádza, že územnoplánovacia dokumentácia schválená do 1. augusta 2000, ktorá nebola do 31. júla 2006 aktualizovaná ani preskúmaná, stráca od 1. augusta 2006 záväznosť.
Rokovania pokračujú
„V súčasnosti sú intenzívne rokovania zainteresovaných strán a v prípade, že dôjde k dohode s investorom, vznikne reálny predpoklad, aby mesto stiahlo svoju požiadavku na zrušenie územného rozhodnutia Krajským úradom v Trenčíne,“ vyjadril sa viceprimátor Ľubomír Kubovič. O aké dohody medzi mestom a investorom ide? „V súčasnosti sú na úrovni primátora a spoločnosti Považská združená a.s. aktívne rokovania tak, aby bolo možné v prípade dohody v urbanistickom riešení CMZ upraviť doplnkami existujúcu zmluvu o budúcej zmluve a stiahnuť návrh na zrušenie územneho rozhodnutia,“ doplnil Kubovič.
Podľa zmluvy o budúcej zmluve, ktorá je stále v platnosti a Považská združená ju podpísala s bývalým štatutárom Ľubošom Lackovičom, ak investor stavby zrealizuje, stanú sa pozemky jeho majetkom za cenu 500 korún za meter štvorcový. Či ich bude všetky realizovať Považská združená, nie je isté.⋌