POVAŽSKÉ PODHRADIE. Pracovné stretnutie sa uskutočnilo priamo v areáli hradu. Zúčastnili sa ho Anna Lišaníková z Mestského úradu v Považskej Bystrici, riaditeľ Mestských lesov Marián Pruszkay, autor projektovej dokumentácie návrh údržby a regulácie zelene Miroslav Matejka, ktorý je aj odborníkom zaoberajúci sa históriou a výs-kumom hradov. Krajský pamiatkový úrad v Trenčíne zastupovala Mária Ružôňová. Prizvaná bola tiež skupina horolezcov, ktorá má posúdiť možnosť spolupráce pri odstraňovaní náletových drevín v ťažko prístupných terénoch. Na hrade sa uskutočnila aj obhliadka stavu náletových drevín a označili sa stromy a kry, ktoré treba v blízkej budúcnosti odstrániť.
Po tom, čo vlastnícke práva na Považský hrad prešli na mesto, pamiatkový úrad vydal rozhodnutie o jeho obnove. Financie na obnovu chce mesto získať z grantov ministerstva kultúry - Obnovme si svoj dom. „Kategória grantov, v rámci ktorej sa uchádzame o dotáciu aj my, nebola na ministersve kultúry zatiaľ vyhodnocovaná. V rozpočte mesta je vyčlenená suma 400-tisíc korún pre archeologický, geologický a statický výskum, ktorá bude v prípade úspešnosti nahradená grantom. Práce, ktoré sú v súčasnosti realizované – odstraňovanie náletových drevín na nádvorí hradu, sú v réžii mestských lesov, resp. z položky životného prostredia,“ doplnil informácie viceprimátor Kubovič.
Na uskutočňovanie prác nevypísalo mesto žiadne výberové konanie. „K skupine horolezcov, pokiaľ nám zmluvne nepotvrdia vykonávanie prác, by som sa zatiaľ nevyjadroval. Sú to ale ľudia, ktorí sa profesionálne zaoberajú problematikou našich požiadaviek a výkon ich prác je prevažne v zahraničí. Posledné pôsobisko bolo vo Francúzsku,“ doplnil Kubovič informáciu o tom, ktorí horolezci budú spolupracovať pri odstraňovaní náletov v ťažko dostupnom teréne.
⋌ (BERKO)