Stal sa ním Tomáš Galis, 57-ročný rodák zo Selíc, ktorý svoje detstvo a mladosť prežil vo Vrútkach.
Slávnostná omša sa konala v sobotu 15. marca v športovej hale. Veriaci prichádzali zo všet-kých kútov, aby sa jej zúčastnili a zároveň po prvýkrát v histórii privítali žilinského diecézneho biskupa.
Začiatok a koniec búl Sv. otca Benedikta XVI. o zriadení Žilinskj diecézy a o menovaní Tomáša Galisa za žilinského diecézneho biskupa predniesol v latinčine Gianfranco Gallone, slovenský preklad prítomným predniesol žilinský dekan Ladislav Stromček. Po liturgii slova, príhovore nového biskupa, po liturgii eucharistie, modlitbách veriacich a po obrade prijímanie nasledoval podpis zápisnice, na základe ktorej Tomáš Galis kánonický prevzal úrad diecézneho biskupa v Žiline. Pozdravy novému biskupovi predniesli cirkevní hodnostári, ale aj primátor Žiliny Ivan Harman.
Žilinská diecéza má už aj svoj erb, ktorého základom je dvojkríž z erbu Nitrianskej diecézy, ktorý zároveň pripomína cyrilometodské obdobie diecézy a má byť pripomienkou toho, že Žilinská diecéza vznikla odčlenením časti územia Nitrianskej diecézy. Božie oko v trojuholníku v pravom hornom rohu štítu symbolizuje zasvätenie katedrály v Žiline Najsvätejšej Trojici. Mušľa v ľavom hornom rohu štítu pochádza z erbu pápeža Benedikta XVI. Jeho základná farba je modrá. Osobný erb prináleží i biskupovi Tomášovi Galisovi. Je štvrtený, v prvom a štvrtom poli je erb diecézy, v druhom a v treťom osobný erb biskupa. Ten tvoria skrížené kopije a strieborná ľalia. Latinský procesiový kríž a zelený biskupský klobúk so šiestimi zelenými strapcami na každej strane prislúcha podľa pravidiel cirkevnej heraldiky biskupovi.
Kancelárie biskupského úradu sú zatiaľ na Mariánskom námestí v kláštore kapucínov, jeho súkromná rezidencia bude v budove doterajšej fary na Ulici republiky.⋌EVA BUČOVÁ