Milan Čelko, rodák z Prečína, chcel byť letcom už od detstva

l PREZIDENT SLOVENSKEJ REPUBLIKY Ivan Gašparovič vymenoval začiatkom roka do hodnosti brigádny generál troch plukovníkov. Jedným z nich je Milan Čelko, rodák z Prečína, ktorý časť detstva vyrastal aj v Malých Ledniciach.

Babeta, traktor, stíhačka
„Babety, skútre, traktory, autá – to všetko som si do štrnástich rokov ako dedinský chalan vyskúšal, takže ostávalo už iba pilotovať lietadlo a kozmickú loď...“ zasmeje sa pri otázke, čo ho motivovalo stať sa letcom brigádny generál Milan Čelko, národný vojenský predstaviteľ Slovenskej republiky pri hlavnom veliteľstve NATO (SHAPE) v belgickom Monse. Áno, o letectve sníval, veď po Základnej škole v Domaniži sa hneď ako 15-ročný vo Vojenskom gymnáziu v Banskej Bystrici pridal k nadšencom okolo vetroňov.
Spomenie aj to, že život na dedine v rodine robotníka s piatimi deťmi v šesťdesiatych rokoch minulého storočia nebol najľahší. Dodáva, že aj preto časť detstva prežil v neďalekých Malých Ledniciach u starej mamy, no do rodného Prečína sa vracia veľmi rád. Pokiaľ je na Slovensku, je to azda každý druhý víkend. Napokon – veď z tejto obce pochádza aj jeho manželka Irena, rodená Gajdošíková. V Prečíne žije aj jeho brat Martin. „Pred odchodom do SHAPE som poveril druhého brata Václava dôležitou úlohou. Musí sa postarať o moje bzučiace rodiny,“ usmeje sa brigádny generál Čelko, vo voľnom čase včelár. Veď, nebude to prvý raz, čo jeho včeličky budú musieť vydržať aj bez neho...
Blaník, Delfín, MiG
Legendárne vetrone Blaník ako 17-ročný vymenil za riadiaci knipel motorových trénerov. Po absolvovaní Vysokej vojenskej leteckej školy v Košiciach „osedlal“ cvičné prúdové L-29 Delfín a L-39 Albatros. „Podstatnú časť kariéry letca som strávil s lietadlom MiG-21, a to takmer vo všetkých jeho verziách,“ hovorí muž, ktorý ako letec slúžil v Mošnove pri Ostrave, v Brne, na Sliači a vo Zvolene. Od roku 1998 do roku 2000 pôsobil ako štábny dôstojník bunky Partnerstva za mier pri veliteľstve Allied Forces North West vo Veľkej Británii. Potom prišiel pracovať na veliteľstvo vzdušných síl do Zvolena. „Sťahovali sme sa štyrikrát. Tretinu zo svojej 26-ročnej vojenskej kariéry som nebýval tam, kde som pracoval. No a ešte treba zarátať aj dve menšie sťahovania vždy na jeden rok, keď som študoval v USA,“ vyratúva svoje vojenské „kočovanie“. Jedným dychom však konštatuje, že má skvelé rodinné zázemie a s manželkou žije 25 rokov. Dodáva: „Šťastne.“ Majú dvoch synov, 24 a 19-ročného.
Keď sa ho spýtame na jeho najdôležitejšie vojenské cvičenie, hovorí, že ich bolo veľa, ale na prvé miesto by predsa len dal COOPERATIVE BANNERS 1997 v Nórsku. „Bolo to prvé cvičenie NATO, na ktorom sme sa aktívne zúčastňovali – sedem rokov pred vstupom do aliancie. Prí-prava trvala takmer rok. Jej intenzita bola obrovská. Na začiatku piloti nevedeli dobre po anglicky, nemali sme elektroniku kompatibilnú s NATO, neovládali sme západné pravidlá a postupy lietania. Nakoniec to dopadlo perfektne. Úspešne sme lietali dva týždne a po návrate sme boli nominovaní na ocenenie Vojenský čin roka.“ V tom čase podplukovník Čelko síce lietal na skvelej stíhačke MiG 29, ale v nórskom Stavangeri vďaka perfektnej znalosti angličtiny zabezpečoval koordináciu s hlavným štábom cvičenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tímový hráč
Pred odchodom do SHAPE pôsobil na štábe požiadaviek a dlhodobého plánovania generálneho štábu. „Naplánovali sme rozvoj ozbrojených síl do roku 2015 po vstupe do NATO a EÚ a začali plánovať ďalšie ciele a postupy do roku 2020.“
Spomenie, že zo škôl bola pre neho najdôležitejšia prvá, spojená s lietaním - Vysoká vojenská letecká škola v Košiciach. No a potom posledná - Národná univerzita obrany, Priemyslová fakulta ozbrojených síl vo Washingtone. Pre jeho kariéru bola dôležitá aj znalosť angličtiny. Učil sa ju už pred rokom 1989, potom si platil súkromné hodiny u rodenej Austrálčanky. Aj preto už v prvej polovici deväťdesiatych rokov mohol vycestovať na štúdium veliteľsko-štábnej leteckej akadémie v americkej Alabame.
„Práca s ľuďmi a vzájomná ústretovosť sú pre úspech to najdôležitejšie. Vždy a všade všetko závisí od pripravenosti a zladenosti ľudí,“ zdôrazňuje Čelko. Aj sám seba vníma skôr v pozícii tímového hráča, než individualistického či autokratického vodcu. Ani táto životná filozofia mu však nebráni, aby viac ako polovicu vojenskej služby vykonával veliteľské funkcie. Menšiu časť kariéry pôsobil v štá- boch. „Moja funkcia, ktorá doslovne znie - vedúci úradu národného vojenského predstaviteľa pri hlavnom operačnom veliteľstve NATO, spočíva najmä v tom, že zabezpečujem prenos informácií z NATO do ozbrojených síl SR a opačne. Mojou povinnosťou je presadzovať požiadavky nášho náčelníka generálneho štábu vo veliteľstve SHAPE a smerom k ostatným štátom NATO,“ prezentuje svoju súčasnú pozíciu. „Zároveň som nadriadený všetkým dôstojníkom vyslaným na službu do mierových veliteľstiev NATO. Riešim ich požiadavky a administratívne zabezpečenie,“ spomenie časť svojich vojenskych povinností pokojným hlasom muž, ktorý podľa svojich vlastných slov nevie pracovať na pol plynu.
Sauna v kabíne
A ešte jedna otázka. Zažil Milan Čelko ako pilot aj moment, keď mu naskočila „husia koža“?
„Našťastie, nemusel som sa nikdy katapultovať a počas mojej kariéry bolo lietadlo po pristátí vždy letuschopné. Ale ak chcete, spomeniem jednu kurióznu situáciu na MiG-21. Zasekla sa mi klimatizácia na polohe „teplý“. To znamenalo, že som mal v kabíne o niekoľko desiatok sekúnd teplotu cez 100 stupňov a ešte stúpala. Až vtedy som prišiel na to, prečo nám v škole hovorili, že na každý let máme používať rukavice. Kovové súčasti sa nedali chytiť. Nuž – pristáť sa mi podarilo, ale spotený som bol viac ako dosť...“
Prečínsky rodák sa pousmeje, a pridá ešte historku z podobného cesta, no z detstva: „Aj tak som asi zažil ešte väčšie nebezpečenstvo, keď som ako školopovinný chalan spadol na požičanom skútri. Alebo keď ma v Malých Ledniciach pri det-ských dobrodružstvách s chalanmi privalili vráta z humna. To som si myslel, že sa spod nich nikdy nevyhrabem...“ dodá s úsmevom Milan Čelko, ktorý to dotiahol až ku generálskym hviezdam.
⋌PAVOL VITKO

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 490
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 998
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 611
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 494
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 006
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 366
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 718
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 470
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 372
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 298
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 936
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 718
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 667
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 470
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 372
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 341
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 298
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 936
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu