POVAŽSKÁ BYSTRICA. Trojica pedagógov a desať žiakov ôsmeho a deviateho ročníka zažili za kanálom La Manche neopakovateľný týždeň. „Po leteckom presune nás čakali hostitelia a ubytovali deti v rodinách. Po dvoch aklimatizačných dňoch sme sa stretli v pondelok na pôde súkromnej partnerskej dievčenskej školy, kde nás veľmi zaujal netradičný úvod vyučovania, o ktorý sa postarala riaditeľka každodenným hodnotiacim príhovorom. Zaujímavosťou bolo, že všetky žiačky rôznych rás museli nosiť povinne školskú rovnošatu, čo našim žiakov pripadalo nepredstaviteľné.
Škola má bohaté skúsenosti s podobnými projektami, v minulosti spolupracovala nielen so švédskymi partnermi, ale aj so školami niektorých afrických štátov. Plánovanú prehliadku historického centra mesta loďou prekazila víchrica Emma, a tak sme si všetko vynahradili na druhý deň prehliadkou Londýna. Hoci jeden deň bol málo, videli sme rôzne pamätihodnosti – Trafalgar Square, Big Ben, sídlo premiéra na Downing Street. Všetkým sa veľmi páčilo v Britskom múzeu, kde mala najväčší úspech prehliadka čínskej terakotovej armády. Popoludní sme sa presunuli do Greenwichu na návštevu najznámejšieho observatória. Zážitkom na celý život bolo prechádzanie cez svetoznámy nultý poludník. Jednou nohou sme boli na západnej a druhou na východnej pologuli. Londýn sme si prezreli aj z veľkej výšky vďaka obrovskému londýnskemu oku počas takmer polhodinového okruhu,“ opisuje zážitky učiteľka Lenka Baránková.
Žiakov čakala po zábave a prehliadkach aj pracovná časť, v ktorej spolu s mladými Angličanmi a Španielmi tvorili články do školských časopisov v angličtine, nielen na kozmickú tému, ale tiež o spoločných zážitkoch. „Veľký úspech mala prezentácia našej krajiny, na ktorej si dali žiaci záležať. Pripravili rýchlokurz slovenčiny, vďaka ktorému „pochytili“ domáci viacero našich slov a fráz, čo sa im veľmi páčilo. Výmenný pobyt bol pre všetkých dobrou možnosťou pokračovať v medzinárodnom projekte i v zdokonaľovaní sa v anglickom jazyku a spoznávaní iných kultúr a prostredia. „Oprášili“ sa staré priateľstvá, pretrvávajúce pomocou e-mailov, vznikli nové. Podobne aj my, pedagóvovia, sme okrem ozajstnej angličtiny získali poznatky aj z iných oblastí,“ dodala L. Baránková. Považskobystrických žiakov čaká o mesiac ešte jeden výmenný pobyt, keď oplatia návštevu partnerskej škole v španielskej Seville. ⋌(JŠ)