Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Keď zaspávala, čítavali jej skriptá

ANNA ŠUJANSKÁ, magistra histórie a muzeologička je aj mestskou kronikárkou. Pochádza zo starobylej Banskej Štiavnice. Na Považí žije od roku 1980.

Zvykala si ťažko, ale kraj jej nakoniec prirástol k srdcu. Vie veľa o jeho histórii, ľuďoch, zme- nách, ktoré priniesli roky, pozná veľa osobností… Zaznamenávaniu udalostí do mestskej kroniky sa venuje už takmer jedenásť rokov.
„V rodine sme boli aj bratmi vedení k tomu, aby sme poznali slovenské dejiny a tiež dejiny svojho regiónu. Hlavne otec bol veľký lokálpatriot. Absolvovali sme s ním množstvo poznáva-cích výletov. Ako tínedžerom nám to, samozrejme, občas nevoňalo aj sme frfľali, ale otec nepopustil… “ s úsmevom spomína na prvé krôčky do sveta histórie Anna. Nakoniec si ju zamilovala natoľko, že po skončení gymnázia sa chcela jej študiu venovať na vysokej škole.
„Nedostala som sa. Vzdelanie som si dopĺňala postupne už ako matka dvoch detí. Som večný študent. Je to asi rodinná anamnéza. Aj môj otec študoval až keď sme boli na svete. Dodnes si pamätám, že ma ako dieťa večer uspával s knihou v ruke. Nečítal mi však rozprávky, ale vysokoškolské skriptá. Myslela som si, že spieva, ale on sa nahlas učil. Znelo mi to už vtedy príjemne ako pesnička,“ vracia sa do ranného detstva.
Dnes je z malej Anny magistra histórie so zameraním hlavne na región Považia a je jedným z tých nadšencov, vďaka ktorým sa zorganizovalo veľa zaujímavých akcií súvisiacich z histó-riou, vytvorilo sa niekoľko pozoruhodných muzeálnych zbierok, v brožúrach a knihách sa zaznamenalo veľa historických faktov... Od roku 1997 sa stará aj o kroniku Považskej Bystrice.
Kronikár Aurel Ruštek
Zákon z roku 1920 stanovil obciam viesť kroniky. Považskobystrická pochádza z roku 1932. Jej autorom je Aurel Rutšek (1887-1960), ktorý vynikajúcim spôsobom zachytil aj spätne to najstaršie obdobie.
„Bol to veľmi vzdelaný človek, zanietený historik. Na tú dobu odviedol vynikajúcu prácu. Jednoznačne spomedzi ostatných kronikárov vyniká. Aj keď názory miestnych ľudí, sa na osobu tohto človeka sa rozchádzajú, je to vzácna osobnosť, ktorej by sa malo venovať viac pozornosti,“ hovorí súčasná kronikárka Anna Šujanská a dodáva, že Ruštek bol vysokoškolsky vzdelaný štátny úradník, znalec regionálnych dejín, ovládal štyri cudzie jazyky. Pracoval na vlastivednej a zberateľskej činnosti, bol uznávaným dejepiscom a dobrým znalcom pomocných vied historických. Viedol bohatú korešpondenciu s odborníkmi rôz-nych vedných disciplín. „Právom ho môžeme považovať za regionálneho polyhistora, ktorého by sme si mali vážiť,” hovorí Anna, ktorá vie posúdiť, aká ťažká je práca kronikára. Nejde len o písanie, veľmi zložité je aj získavanie informácií.
Písanie kroniky má prísne pravidlá
„Musíte si vytvoriť určitú klientelu spolupracovníkov. Ja osobne využívam aj miestnu, re- gionálnu i ústrednú tlač, spolupracujem s Považskou knižnicou, Považským osvetovým strediskom, výbormi mestských častí, s PX Centrom. Využívam aj poznatky vyplývajúce z muzeálnej práce. Na začiatku kalendárneho roka oslovujem listom firmy a rôzne inštitúcie a žiadam ich o poskytnutie materiálov. Aj keď dostanem odpoveď, že nemajú nič vhodné, založím takýto list do sprievodnej dokumentácie,“ hovorí so zanietením o svojej práci Anna.
Vysvetľuje nám, že do kroniky mesta sa nemôže nič vlepovať či maľovať, zdobiť sa môže len písmo, ozdobné sa zvyknú robiť prvé iniciály.
„Podkladové materiály sa zhromaždia, selekciou vytriedia, priebežne sa zanamenáva a postupne sa všetko kompletuje do pracovnej podoby kroniky, kde je všetko tlačeným písmom. Potom sa ručne prepisuje do samotnej kroniky krasopisným písmom. Je to nesmierne náročné na čas i sústredenie. Popri písaní musíte robiť evidenciu sprievodnej dokumentácie, čo v praxi znamená číslovať, popisovať, pečiatkovať fotografie, letáky a iný materiál. Pritom musíte doržiavať pri písaní presne stanovenú grafickú úpravu, nemali by ste sa často mýliť. V kronike sa nesmie škrtať, prepisovať, len opravovať s poznámkou. Ak je to často, nevyzerá to dobre,“ hovorí o postupoch kronikárka Anna. Neodmysliteľnú súčasť kroniky tvorí dokumentácia. „Uchovávajú sa fotografie, plagáty, letáky, pozvánky, videozáznamy, CD nosiče, diskety a pod. Každý zápis v kronike má na konci tzv. odvolačku, ktorá obsahuje údaje o tom, kde čitateľ nájde aj príslušnú dokumentáciu k danému zápisu, ktorá sa, samozrejme, uchováva zvlášť. Všetko musí mať svoj dokonalý systém.“
Ťažké získavanie informácií
Anna hovorí, že získavanie informácií je niekedy ťažké a stretáva sa s rôznym prístupom. „Keď som sa stala kronikárkou malo mesto oficiálne oznámiť zmenu kronikára, ale nestalo sa to tak. Protokol sa nedodržal, nemala som ani žiadny preukaz, a tak bol občas problém, lebo som sa strela aj s nedôverou. Neskôr sa to dalo do poriadku, od roku 2000 mám aj počítač, pracuje sa mi už ľahšie. Spočiatku som chodila od inštitúcie po inštitúciu a žiadala informácie osobne a tiež listami. Veľmi som sa nabehala, bolo to nesmierne namáhavé, ale nikdy sa nedá komunikácia cez listy či telefón porovnať s osobným stretnutím. Táto námaha sa mi vyplatila. Vybudovala som si dobré kontakty, ktoré sú dôležité,“ zasväcuje nás Anna a dodáva, že prístup ľudí bol rôzny.
Niekto pochopil, aké dôležité je zachovávanie informácii o tom, čo sa udialo pre budúce generácie, niekto to považoval za zbytočnosť „Nestalo sa mi síce, že by ma niekedy niekto vyslovene odmietol, ale niektorí zvažovali a občas poslali list, že nič zaujímavé, čo by sa mohlo zaznamenať sa nestalo,“ hovorí kronikárka.
Niekedy sa žiaľ kronikárka stretne aj s absolútnym nepochopením. Bolo to dosť komické, keď sa ma so zvláštnou dávkou nadutosti spýtal zástupca jednej inštitúcie, koľko mu dáme peňazí za to, keď bude s nami spolupracovať a poskytne nám údaje. Mala som nutkanie schuti sa zasmiať nad jeho reakciou.“
Kronika a stratený príbuzný
Anna Šujanská si myslí, že ľudia sa málo zaujímajú o minulosť. Ak však žijú ďaleko v cudzej krajine, ťahá ich to na rodné miesta, pátrajú po svojich predkoch. Vtedy pomôžu záznamy z kroniky.
„Stretla som sa tým v roku 1998. Ozvali sa mi z Múzea SNP v Banskej Bystrici so zaujímavou požiadavkou. Pri prehliadke expozícií si návštevníci, slovenskí vysťahovalci, všimli na jednej z fotografii vojaka, ktorý sa veľmi podobal na ich príbuzného. Vedeli, že bojoval vo vojne, ale nikto nič bližšie o ňom nevedel. Akoby sa stratil. A zrazu zbadali jeho fotografiu v múzeu. Fotografia bola niekde z tejto oblasti, a tak chceli, či by nejakí historici nemohli zistiť niečo bližšie. Nadriadení mi nakoniec dovolili previesť krátky výskum. Mnohé informácie sme našli práve v kronike. Žiaľ, faktov nebolo dosť na to, aby sa nám podarilo vypátrať, či tu ten človek zahynul a kde je pochovaný. Začala som to vzdávať. Vtedy pomohol článok v novinách. Ozval sa osemdesiatročný muž zo Šurabovej. Spomenul si na sedemnásťočného človeka, ktorého zastrelili v Prečíne,“ spomína si Anna na to, ako záznamy v kronike a tlač pomohli rodine odhaliť osud strateného príbuzného.
Vzácny zdroj informácií
Záznamy v kronike sú však dôležitým podkladom aj v iných prípadoch. Napríklad pri vydávaní monografií pri príležitosti rôznych výročí, využívajú ich študenti pri diplomových či iných prácach a podobne.
„Veľa informácií som využila aj ja osobne za účelom publikovania v rôznej odbornej a re- gionálnej tlači. Ak chcete získať informácie, musíte sa obrátiť na PX Centrum, kde získate kontakt na kronikára. Bežné informácie, ktoré súčasne spracovávam, mám na pracovisku v PX Centre. Staršie údaje sú uložené na mestskom úrade v hrubom ohňovzdornom trezore. Z časového hľadiska sa preto nedá všetko poskytnúť okamžite, čo často ľudia žiadajú,” vysvetlila nám Anna Šujanská. Zaujímalo nás, koľko zväzkové dielo je vlastne kronika mesta. Dozvedeli sme sa, že v súčasnosti sa píše jedenásty,“ zasvätila nás mestská kronikárka, ktorá má veľký sen. Verí, že raz získa podporu na to, aby sa podarilo vydať knihu o Aurelovi Ruštekovi. „Materiálu je spracovaný, získala som ho štúdiom v jednom z archívov ministerstva vnútra. Táto osobnosť si zaslúži, aby o nej občania mesta niečo vedeli,“ vyznala sa Anna Šujanská.
BERNADETTA PITOŇÁKOVÁ
Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 039
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 8 941
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 527
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 110
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 343
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 970
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 674
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 344
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 860
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 768

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 6. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 7. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 058
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 070
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 397
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 223
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 752
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 951
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 591
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 812
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


7 h
Ilustračná fotografia

Kompostáreň prvýkrát otvorili pre verejnosť 12. apríla.


TASR 8 h
Tomáš Šulík, primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne pri pacientovi, ktorý je zapojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Niektorí pacienti musia ležať na bruchu, pretože sa im pľúca doslova rozpadajú.

Mnoho ľudí opustilo toto oddelenie, pretože nechceli opäť zažiť podobné situácie, ako v predošlých vlnách, hovorí primár Tomáš Šulík. V článku nájdete aj video a fotky z covidového ARO v trenčianskej nemocnici.


14 h

Zostavili sme jedenástku jesennej časti oblastnej VII. ligy ObFZ Považská Bystrica.


25. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti a hygienici riešia aj jednotlivcov pre rúška a karanténu.


25. nov

Príčina úmrtia 77-ročného muža zatiaľ nie je známa.


24. nov

Zrážku s osobným autom v piatok v skorých ranných hodinách v Prievidzi neprežila 55-ročná chodkyňa a jej pes.


TASR 11 h

Majiteľ gastroprevádzky na Štefánikovej ulici odmietol zaplatiť pokutu na mieste.


14 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Pár vecí, čo mať na pamäti, keď US akcie padajú o 1.000 bodov
 2. Igor Borišek: Island - časť 3. Geotermálne zóny
 3. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku
 4. Martin Sukupčák: Matovič a Kollár darujú svoj majetok štátu
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XC - Šimonovany Vodný hrad
 6. Věra Tepličková: Je prauda, že s poctyvostú zájdeš najdalej?
 7. Marek Mačuha: Škodí viac Fico alebo Matovič?
 8. Marián Lukáč: Blog č. 55- Online podujatie: Sebapoznanie- Čo som zachytil z webináru
 1. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 058
 2. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 070
 3. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 397
 4. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 6 223
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 752
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 4 951
 7. Monika Vojčíkova: Len vydržte dezoláti, len vydržte! 4 591
 8. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 3 812
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu