Výnimkou sú len tí, ktorým invalidita vznikla pred dovŕšením veku, v ktorom sa končí povinná školská dochádzka alebo sa stali invalidmi v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
„Veľa ľudí túto podmienku nesplní, a preto sa uvažuje o zmene,“ povedal na pracovnom seminári pre médiá riaditeľ sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Rudolf Križan. Práve posledné roky pred vznikom invalidity totiž bývajú z hľadiska možnosti zamestnať sa pri zhoršovaní zdravia najťažšie. Podmienka v zákone preto nezodpovedá súčasnému trhu práce, na ktorom sa ťažko zamestnávajú aj niektoré skupiny zdravých ľudí.
Možno už na budúci rok
Zmena by mohla prísť už od budúceho roka. Ministerstvo práce podľa Barbory Petrovej z mediálneho odboru problém uznáva a prehodnocuje postup. „Ak výsledkom skúmania bude návrh na legislatívnu zmenu, zverejníme ju koncom mája a mala by byť obsiahnutá v najbližšej novele zákona o sociálnom poistení,“ uviedla Petrová.
Potrebných päť rokov by sa podľa Križana malo po novom rátať nie za posledných desať rokov, ale za celú dobu pred vznikom invalidity.
Potrebujeme aj iné zmeny
Invalidný dôchodok je dávka, ktorá má ľuďom s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom zabezpečiť príjem vtedy, ak poklesla ich schopnosť vykonávať prácu.
Pre priznanie dôchodku musí žiadateľ splniť dve základné podmienky – prvou je preukázanie invalidity a zníženej schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (pracovať), druhou je mať dostatočný počet odpracovaných rokov, teda rokov, počas ktorých bol žiadateľ o invalidný dôchodok dôchodkovo poistený. Počet týchto rokov sa stupňuje podľa veku žiadateľa. Pri žiadateľoch starších ako 28 rokov je zákon najprísnejší.
„Zmiernenie by určite pomohlo,“ tvrdí predsedníčka Republikovej rady Slovenského zväzu telesne postihnutých Monika Vrábľová. No podľa nej, zásadných zmien v legislatíve, týkajúcej sa invalidných dôchodkov, je potrebných viac.
Desať percent nestačí
„Viac by pomohlo napríklad, aby sa pri stanovení percenta práceschopnosti ako kedysi viac zohľadňovali aj ďalšie postihnutia. Napríklad, keď k telesnému postihnutiu sa pridružuje cukrovka, poškodenie zraku alebo sluchu,“ hovorí Vrábľová.
V súčasnosti posudkový lekár určí hlavnú chorobu, na všetky ďalšie môže prirátať len ďalších desať percent zníženia schopnosti pracovať, čo podľa Vrábľovej nie vždy zodpovedá realite.
Ďalšou zmenou by podľa nej malo byť zrovnoprávnenie invalidného a starobného dô-chodku, aby sa na jeho výške zohľadňovali odpracované ro-ky. Rezort práce podľa Petrovej zatiaľ o ďalších zmenách neuvažuje.⋌HALKA TYTYKALOVÁ