Hoci školský rok 2007/2008 sa ešte neskončil, už dnes je jasné, že pre Základnú umeleckú školu (ZUŠ) v Púchove bude jedným z najúspešnejších v histórii. V tomto školskom roku navštevuje školu takmer sedemsto žiakov v troch odboroch – hudobnom, výtvarnom a novootvorenom tanečnom. Výtvarný odbor momentálne navštevuje 338 žiakov, v hudobnom odbore sa vzdeláva 325 žiakov a premiérovo otvorený tanečný odbor navštevuje 34 budúcich tanečníkov. „Hlavný stan“ má škola v centre Púchova, no jej vzdelávanie využívajú aj deti z okolia v troch pobočkách – v Záriečí, Lednických Rovniach a v Beluši. Už vlaňajší rok priniesol dlhoočakávanú zmenu, na ktorú vedenie školy, pedagógovia i samotní žiaci školy netrpezlivo čakali. „Po rokoch tiesnenia sa v spoločných priestoroch so žiakmi špeciálnej základnej školy nám Mesto Púchov zabezpečilo samostatné priestory pre hudobný i výtvarný odbor. Až do začiatku tohto školského roku sme boli časovo obmedzení dopoludňajším vyučovaním v špeciálnej škole. Ak napríklad niektoré deti končili školu o pol dvanástej, po obede o dvanástej mohli prísť k nám. To sa však, bohužiaľ, nedalo, pretože ešte prebiehalo vyučovanie. Dnes má už každý vyučujúci svoju vlastnú triedu a výuka je už o úplne niečom inom,“ pochvaľuje si riaditeľka ZUŠ Helena Blašková.
Púchovská ZUŠ má zvuk
Nie je žiadnym tajomstvom, že absolventi púchovskej ZUŠ nemajú problém s uplatnením sa v profesnom živote. „Naši absolventi sú vo všeobecnosti výborní pedagógovia hudobnej i výtvarnej výchovy. Mnoho našich absolventov sa nám hlási a radi by robili pedagógov práve na našej škole. Čerstvým príkladom je naša absolventka, ktorá začala vyučovať na pobočke v Beluši. Našou žiačkou bola napríklad aj dnešná hlavná architektka Mesta Púchov Daniela Šicová. Nedávno sme oslavovali tridsiate výročie založenia výtvarného odboru a mňa potešilo, že pani Šicová si našla na oslavu čas a spolu s nami si zaspomínala na roky strávené v základnej umeleckej škole,“ dodáva Blašková.
Záujem aj o druhý stupeň
Štruktúra výuky v ZUŠ zostala, na rozdiel od povinnej školskej dochádzky, zachovaná tak ako v minulosti. Po ročnom prípravnom štúdiu čaká na záujemcov sedem rokov prvostupňového vzdelávania, ktoré zakončia v ôsmom ročníku základnej školy. „Najmä v poslednom čase je však čoraz väčší záujem aj o druhostupňové štúdium na našej škole. Absolventi ZUŠ, ktorí sa rozutekali po stredných školách, pokračujú v hudobnom a výtvarnom vzdelávaní na našej škole. A výnimkou nie je ani štúdium pre dospelých, takže v niektorých prípadoch u nás študujú záujemcovia aj sedemnásť rokov,“ ozrejmuje Blašková.
O tom, že o štúdium v Základnej umeleckej škole v Púchove je enormný záujem svedčí aj skutočnosť, že škola je kapacitne naplnená. Nečudo, kvalitné hudobné, výtvarné a tanečné vzdelanie sa dá získať skutočne za smiešnu cenu. Vo výtvarnom a tanečnom odbore platia žiaci 60 korún za mesiac, „hudobníci“ zaplatia za individuálne štúdium stovku mesačne.
Úspechov ako maku
Žiaci ZUŠ v Púchove si nenechávajú svoje schopnosti pod pokrievkou. Radi sa s ním podelia so všetkými, kto má o ich umenie záujem. Sú pravidelnými účastníkmi nielen verejných vystúpení, no s úspechom sa prezentujú aj na súťažiach v hudobnom či výtvarnom odbore. Z hudobného odboru sa najvýraznejšími úspechmi môžu pochváliť speváčka Natália Polešenská, ktorá získala cenu poroty na Bystrickej podkove a zlaté pásmo na Bojnickej perle. Jej kolegyňa Petra Gašparíková zvíťazila v okresnom kole Slávika Slovenska. Klaviristky Dominika Wirthová a Zuzana Potočná získali strieborné pásmo v štvorručnej hre na klavír na Schneiderovej Trnave, Dominik Chovanec skončil tretí v klavírnej súťaži Trenčianskeho kraja. Kristína Gabčová sa stala lau- reátkou celoslovenskej súťaže v hre na organ, Katka Kožúriková zvíťazila v okresnom kole Slávik Slovenska a Gabika Paganíková zase v súťaži Púchovčanov Talent roka 2007. Zahanbiť sa nedali ani akordeónisti. Na celoslovenskom akordeónovom festivale získala zlaté pásmo v II. kategórii Katarína Pantoková a strieborné Katarína Ondrišiková a Ivan Ondrišík.
Zahanbiť sa nedali ani výtvarníci. V celoslovenskej súťaži Novoročenky 2008 v Rimavskej Sobote získal Samuel Hacek 2. miesto, Marek Michalík tretie a Denisa Gabrišová a Kristína Littová čestné uznania. Peter Žídek získal na Bienále fantázie v Martine cenu bienále fantázie, čestné uznania si odviezli Ráchel Kuťková, Katka Mezovská, Denis Málek a Erika Peliesková. V 3. ročníku okresnej súťaže Dobšinského rozprávkovo získala ZUŠ Púchov cenu za kolekciu prác. Na krajskej prehliadke ZUŠ získali čestné uznania Michelle Pleváková a Kristína Rosinová. V prestížnej regionálnej súťaži Jarné štebotanie bolo poradie: 1. Radka Koleníková, 2. Kristína Littová, 3. Timea Pivková.
Vymenovať všetky úspechy žiakov ZUŠ, rovnako ako pedagógov, ktorí deti pripravujú, by zabralo veľa priestoru. Okrem samotných žiakov si zaslúžia absolutórium aj ich pedagógovia z hudobného odboru – Sadloňová, T. Stupavská, M. Stupavská, Žilovcová, Olšák, Sadloň, Žatková, Tunegová a Ďuďáková. Vo výtvarnom odbore deti viedli pedagógovia Svitáčová, Michalíková, Játiová, Dundeková a Dorčíková.