Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Výnimočná cena pre Rozhľad

n Už druhý rok počas môjho gazdovania v Rozhľade sme sa zapojili do celoslovenskej súťaže školských časopisov. S odoslaním vzoriek do súťaže boli menšie problémy, ale nakoniec sme to stihli na poslednú chvíľu (ako je u nás v redakcii zvykom). Na moje veľk

Smoliarsky začiatok
Stalo sa presne to isté, čo minulý rok. Môj odchod do Zvolena padol práve na ten deň, ako sa hrala akadémia, čiže 18.4. Keďže som si aspoň tento rok chcela zahrať, zmenili kvôli mne trošku poradie divadiel a odohrala som si svoju postavu fínskej au-pairky. Len čo potlesk doznel, chytro som sa prezliekla a bežala k domu služieb na autobus. Na tú smolu autobus meškal asi 20 minút, čo úplne narušilo moje prestupovacie plány. V Trenčíne som sa len tak-tak prešmykla na ďalší autobus, tentokrát už priamo do Zvolena. Cestou som mala problém so zaspávaním, a tak som sa na každej zastávke pýtala svojich neznámych spolucestujúcich, či už nie sme náhodou na mieste. Našťastie, miesto výstupu som nepremeškala a na zvolenskú autobusovú stanicu som dorazila „len“ s hodinovým meškaním. Ďalší problém bol, ako sa dostanem k internátu, kde sme boli ubytovaní. Našťastie sa ma ujala neznáma študentka, ktorá mierila rovnakou trasou. Na ubytovni mi oznámili, že ma, bohužiaľ, ubytujú až večer, ale že kufor mi tam schovajú. (Schovali, aj s celou svojou desiatou, čo môjmu žalúdku došlo až neskôr.) Ja som utekala do krajskej knižnice.
Neskorý príchod
Môj neskorý príchod mal následky, lebo som prišla práve na záver „tlačovky“ s Jánom Mikolajom. Po ňom sa za pultom vystriedali Pavel Múdry – generálny riaditeľ súkromnej tlačovej agentúry SITA, Henrich Krejča – šéf publicistiky v Markíze a Patrik Herman – starý známy, ktorý mal úlohu moderátora. Veľa otázok padalo najmä na tému tlačového zákona. Páni k tomu zaujali jednoznačné stanovisko, že je to zákon namierený proti novinárčine, a ak ho pán prezident podpíše, nastane absolútny koniec printovej žurnalistiky. „Médiá sú predsa strážnym psom demokracie, ale tlačový zákon je niečo ako náhubok...,“ odznelo z úst pána Krejču. Ďalej dodal, že pero aj tak vyhrá. Chcel tým podnietiť nás, mladých novinárov, aby sme tvorili a nenechali to len tak. Ďalšie otázky sa týkali väčšinou televízie Markíza, jej najbližšieho programu a momentálnej programovej štruktúry. Celé to zakončili myšlienkou, že ak máte problém, zavoláte políciu, a ak ani tá nepomôže, zavoláte novinára.
Hodnotenie novín
Počas tlačovky sa mi podarilo ukľudniť sa po naháňačke za autobusmi a mohla som sa v pohode zapojiť do ďalšieho diania. Nasledovalo presne to, čo aj minulý rok. Všetkých 96 zúčastnených časopisov bolo rozdelených do troch skupín, v ktorých budú časopisy hodnotiť jednotliví porotcovia, potom sa navzájom vymeníme. Ostatní členovia kategórie novinárske príspevky stredoškolákov a vysokoškolákov, medzi ktorými sme, bohužiaľ, tento rok zastúpenie nemali, sa tiež pobrali k svojim porotcom. Rozhľad bol v skupine, ktorú ako prvý hodnotil Pavol Vitko, vedúci vydavateľského oddelenia pre Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, redaktor časopisov Slovak army revue a Obrana. Kým prešiel všetkými názvami časopisov od „H“ a dostal sa k nášmu, bolo už hádam aj päť hodín (a moja desiata bola stále zamknutá kdesi na internáte). Ako aj v Starej Turej, hodnotenie netrvalo veľmi dlho, pán Vitko vyzdvihol najmä rubriky „Deň s...“ a „Lásky p.p. ...“, avšak v novom čísle mu chýbalo trochu invencie, čo sa, samozrejme, pokúsime napraviť. Nasledovalo hodnotenie s Patrikom Hermanom, s ktorým sme pre nedostatok času pokračovali aj na ďalší deň. Patrik to zobral svojím obvyklým štýlom a nehodnotil jednotlivé časopisy, skôr sa snažil vystihnúť, čo je dobré alebo zlé pre všetky školské časopisy. Či už výstižný titulok alebo zaujímavé nadpisy, rovnaké písmo pre všetky články, že skracovať text si môže len sám autor, oživovanie textu fotkami a medzititulkami a predovšetkým, že školský časopis by mal byť hlavne o študentskom živote.
Večerný program
Myslím, že som nebola jediná zúfalo hladná, lebo aj ostatní študentskí redaktori si to z knižnice namierili rýchlym krokom priamo na internát, kde nás čakala teplá večera. Konečne som sa dostala k svojej batožine (a slaninovým rožkom z Hypernovy) a s dvoma dievčatami z východu som sa ubytovala. Večer bol pre nás už nachystaný program, tak som stihla len rýchlo hodiť sprchu po namáhavom dni a utekala k mestskému múzeu, kde už boli všetci zhromaždení. V múzeu sme si poprezerali nejaké tie vyrezávané sochy z dreva, pár vypchaných lesných zvieratiek, vystavené fotky prírody a vypočuli si asi hodinový výklad o Zvolene a jeho histórii. Odtiaľ sme sa presunuli na Zvolenský zámok, kde bolo pre nás prichystané predstavenie zvolenských mušketierov, vrátane strieľania z pušiek a šermovania. Nakoniec sme sa všetci s hercami fotili a nasledoval voľný program. S mojimi novými známymi sme si šli sadnúť do jedného podniku, ale o desiatej sme už boli v posteliach na internáte a spali ako zabití, ako vždy. Veď to poznáte :).
Opäť hodnotenie
Na druhý deň, hneď po raňajkách, sme sa zbalili a presunuli do knižnice, kde pokračovali hodnotenia porotcov ešte z predošlého dňa. Od Patrika sme sa presunuli k pánovi doc. Jánovi Sandovi. Rozhľad bol medzi poslednými, a tak som mala zase trochu problémy s bdelosťou, ale hodnotenie bolo nakoniec opäť pozitívne. Jediné výhrady mal pán docent k téme, ktorá by mala byť viacej študentská a k číslovaniu článkov na obálke.
Očakávania chvíľa
Študenti sa po posledných hodnoteniach rozišli a zaujali miesto v aule krajskej knižnice Ľ. Štúra. Očakávali sme príchod generálneho riaditeľa markízy – Václava Miku, ktorý minulý rok nemohol prísť, ale teraz sa mu to podarilo. Podľa Patrika Hermana sa pán „generálny“ na Štúrovo pero vždy teší, dúfame, že sme ho ani tento rok nesklamali. Naše otázky naňho sa opäť týkali väčšinou programovej štruktúry televízie Markíza, ale študenti boli zvedaví aj na možnosť zohnať si u nich brigádu. S pánom Mikom sme sa, samozrejme, s potleskom rozlúčili a viacej som si už zápisky nerobila, lebo prišlo na samotné vyhodnotenie. Najskôr nás teda vyhnali von do dažďa položiť veniec k pamätníku Ľudovíta Štúra, predsa len, je to Štúrovo pero, kým nachystali ceny do auly.
Vyhodnotenie začalo príhovormi a pokračovalo vo vyhodnotení kategórie jednotlivcov vysokých a stredných škôl a vysokoškolských časopisov. Potom už nasledovalo len vyhodnotenie našej kategórie – stredoškolských časopisov. Po odovzdaní všetkých účastníckych vecných darov a cien od Regrutačného centra, od primátora mesta, od syndikátu novinárov a rôznych iných, prišlo na rad odovzdávanie cien Markízy 1., 2. a 3. stupňa aj s finančnou odmenou. S malou dušičkou som dúfala, že nebudeme medzi nimi, predsa len som chcela, aby sme aspoň z časti obhájili minuloročné prvenstvo. Ceny Markízy boli odovzdané a začalo sa odovzdávanie cien absolútnym víťazom Štúrovho pera 2007. Vyhlásili tretie miesto (Starý Blesk, Stretnutia S3GA), druhé (Študentské Slovo, Nový Blesk) a vetu „...získava Rozhľad z Považskej Bystrice...“ som stále nepočula. Keď pani riaditeľka knižnice išla povedať prvé miesto, pomaly som vstávala vysmiata, že si idem preň. Ale na moje veľké prekvapenie sme to neboli my, ale časopis Kalazancio z Piaristického gymnázia v Nitre. Ostala som teda sedieť na stoličke s otvorenými ústami a myšlienkou, že na nás tento rok asi úplne zabudli.
Výnimočná cena pre Rozhľad
Ale našťastie pristúpil k mikrofónu Pavol Vitko, aby oznámil, že sa rozhodli udeliť výnimočnú cenu Zlaté Štúrovo pero za dlhoročný kvalitný výkon práve nášmu Rozhľadu a prílohe Rozhľad IN, ktorý vychádza pravidelne v týždenníku MY. Celá vysmiata a stále neveriac som si išla prebrať cenu – finančnú odmenu, tričká s logom Zlatého Štúrovho pera pre redakčníkov a možnosť pýšiť sa titulom Zlaté Štúrovo pero na obálke všetkých čísiel, ktoré vyjdú v roku 2008, a ktorú nemá žiadny iný časopis na Slovensku. Gratulácie som dostala od všetkých porotcov, pár fotiek a Štúrovo pero 2007 skončilo. So svojimi novými známymi z Námestova, Levíc a Nitry sme to šli osláviť do čajovne na Zvolenskom zámku, ale potom prišiel čas rozlúčenia, lebo odchody autobusov sú neúprosné.
Cestou v autobuse som rozmýšľala, či sa nám podarí udržať Rozhľad na takej vysokej úrovni aj budúci rok. Ale ak sa nájdu aj v budúcnosti talentovaní mladí ľudia s chuťou tvoriť a písať o veciach, ktoré sa v škole, ale aj vo voľnom čase točia okolo nich, a ktoré ich zaujímajú, myslím, že to určite zvládneme.
Tina Hamárová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 8. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 9. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 2. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 3. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 4. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 5. Pomáhajte čítaním
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 9. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 10. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 30 922
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 801
 3. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 809
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 224
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 162
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 8 965
 7. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 834
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 828
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 670
 10. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

„Oženený“ s futbalom v Domaniži. Tréner Svoboda slávi štyridsiatku

S krátkymi zastávkami je futbalovej Domaniži už dvadsaťročie verný MILAN SVOBODA. Najskôr ako hráč, potom ako tréner. V uplynulých dňoch oslavoval rodák z Handlovej štyridsiatku.

Považie ponúka relax v kúpeľoch, lyžovačku, bežkovanie a kus histórie

Pohoria okolo Váhu, zo západu Biele Karpaty, z juhu Malé Karpaty a z východu Považský Inovec poskytujú dobré podmienky na zimné rekreačné aktivity.

Lyže či snoubordy nechávajú ľudia často bez dozoru.

AKTUÁLNE: Výsledky testovania za celý víkend

V okrese Púchov je podiel pozitívnych prípadov nad priemerom krajiny.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Rušeň tlačil auto desiatky metrov

Matka s dvoma synmi skončili po zrážke v nemocnici.

Vianočné trhy v Martine budú

Druhá vlna koronavírusu slabne, no ťažko povedať, akú silu bude mať v predvianočnom období. Mesto napriek tomu pripraví vianočné trhy. Budú mať ale svoje epidemiologické pravidlá.

Pod úmrtie dlhoročného čadčianskeho kňaza sa podpísal koronavírus

Kysučania s veľkým smútkom prijali správu, že bývalý dlhoročný správca farnosti v Čadci Milan Kavor odišiel do večnosti vo veku 76 rokov. V októbri údajne ochorel na koronavírus.

Už ste čítali?