Mala možnosť prežiť dva životy

lKamila Kay Strelka-Kanková je spisovateľka, ktorá začala písať, aby v srdci prebila smútok za domovom. V minulosti pracovala v Slovenskom rozhlase v redakcii humoru a satiry. Účinkovala v kabaretoch, estrádach a najmä nedeľnej Panoráme. Spolupracovala s

Vtedy s manželom odchádza za hranice. Žila v Rakúsku, Kanade, USA... stala sa úspešnou podnikateľkou a tiež spisovateľkou.
„Domov sa rada vraciam a najlepšie stretanie s čitateľmi zo Slovenska mám mimo Bratislavy, kde stretávam to krásne dobré slovenské srdce, pohostinnosť, úsmev na tvári, pekný pohľad, ktorý sa pomalinky vytráca v hlavných mestách, kde je zhánka za peniazmi, celebritami...,“ povedala na úvod besedy v Považskej knižnici.
Svoj život poskladala do šty-roch knižiek Letenka do raja, Letenka do sveta, Letenka do minulosti a Letenka do Bratislavy. Piata, Letenka za hviezdami, je trochu o niečom inom. „Opisujem úspešné slovenské ženy, som na ne pyšná. Nie sú to však životopisy, je to len pohľad na ich život a úspechy mojimi očami. My, Slovenky, sme totiž múdre, šikovné, vzdelané a aj všeličo dokážeme. Nielen, že sa vyzliekame, ale aj obliekame celé rodiny. Skreslený pohľad na Slovenky ma vie najviac najedovať, a tak som sa snažila veci uviesť na pravú mieru,“ prezradila autorka, ktorá píše šiestu knihu, Letenka úsmevov, zostavenú z príbehov čitateľov, pocitov a zážitkov, ktoré prežívala medzi nimi. Za Slovákmi cestovala nielen na Slovensko, ale aj do Maďarska, Chorvátska, Nemecka, Čiech...
„Prežila som vlastne dva životy. Do prvého som vstúpila narodením, do druhého v knihách," hovorí o svojom živote a tvorbe.
Útek pred okupáciou
„Asi by som nikdy neodišla, lebo skutočne veľmi ľúbim svoju vlasť, ale...,“ odmlčí sa pri rozprávaní autorka a ďalej dodáva, že keď obsadili sovietske vojská Československo, manžel cítil, že musia odísť. „Oni prišli v stredu. Manžel chcel, aby sme v nedeľu odišli. Vtedy som si pomyslela, že sa tatko asi zbláznil. Dostali sme akurát nový byt, obaja sme mali dobrú prácu, auto a do určitej miery aj slobodu. Manžel to však po príchode vojsk videl tak, že treba ísť. Podvolila som sa. Bola som mladá, zaľúbená, čerstvo vydatá. Čo manžel povedal, som urobila,“ spomína si pani Kamila. Manželia mali už vtedy dvojročnú dcérku Evku. „Veľmi ťažko sa odchádzalo. Píšem to aj vo svojej prvej knižke. V ten deň, keď sme mali ísť, prišiel nás navštíviť môj otec. Rodičia bývali v Pezinku, odtiaľ pochádzam. Chcel vedieť, či sa nám niečo náhodou nestalo. Nemohla som mu povedať, čo sa chystáme urobiť. Nemohla som sa s rodičmi rozlúčiť. A práve toto a tiež, že zomreli bez toho, aby som bola pri nich, je najťažší moment v mojom živote. Stále sa s nimi lúčim. Najprv som tak robila v listoch, potom v spomienkach, a nakoniec mi nezostávalo nič iné, než lúčiť sa v modlitbách.“ Poslednýkrát videla pani Kamila iba otca. „Bolo strašné pozerať sa na neho ako odchádza. Ani len netušil, že v ten deň sadáme do auta a odchádzame za hranice,“ hovorí o ťažkých chvíľach so slzami v očiach autorka.
Z Rakúska do Kanady
Keď Strelkovci odišli, vôbec netušili, čo bude. Odchádzali vtedy stovky ľudí. „Na hraniciach bolo veľa ľudí. Musel prísť minister dopravy a robili sa poriadky, lebo sa to nedalo kontrolovať. Zažili sme tam nádhernú historku s rakúskym colníkom, ktorý nám dal víza, aby sme nemuseli ísť s malým dieťaťom do lágru,“ spomína si na pohnuté obdobie pani Kamila a dodáva, že všetky podrobnosti nájdu čitatelia v jej knihách.
To ako im pomohol v Rakúsku minister dopravy, ako bývali v byte vedľa autobusového depa, že zásluhou kanadského milionára so slovenským pôvodom sa im podarilo dostať po roku do Kanady, kde žili deväť rokov. Opisuje tiež, s akými problémami sa museli boriť v cudzom svete za veľkou mlákou, od prekonávania jazykových bariér, lebo po anglicky nevedeli ani slovo, cez úspechy a trápenia. „Manžel si pozháňal prácu ako prvý. Bol lekárnik, ale zohnal len robotu v súkromnej fabričke, ktorá vyrábala lieky. Ak ste chceli v Kanade robiť v lekárni alebo byť lekárnikom, museli ste ísť späť do školy. A to nemohol, bolo treba živiť rodinu. Ja som si našla prácu neskôr ako on a vystriedala som veru všeličo,“ hovorí o začiatkoch v Kanade autorka.
Pri prvej príležitosti, ktorá sa jej natrafila, mala šťastie. Narazila na Slováka, ktorý ju odporučil na pána pracujúceho pre CBC Kanada. Bol bežcom na dlhé trate, priateľ Emila Zátopka a napísal poem o jej rodisku. „Bola to nádherná päťdesiatstranová óda o Československu. A ja som ju mala preložiť. Pracovala som deň - noc obložená štyrmi slovníkmi. Písala som síce so slovníkom v ruke, ale s láskou k vlasti, ktorú som musela opustiť, a ktorá bola okupovaná, a tak to šlo ľahšie. Do prekladu poézie som vkladala všetky svoje city a srdce,“ hovorí pani Kamila.
Preloženú prácu nakoniec vysielala CBC s rozhovorom s prekladateľkou, v Toronte sa uskutočnil nádherný večer, kde boli dôležití predstavitelia Kanady a na ktorom Kanaďan recitoval po anglicky a Slovenka Kamila Strelková v rodnom jazyku. Na ten deň si spomína v jednej z kníh ako na nezabudnuteľný.
Rovnako vidí aj večer v bare, kde usporiadali jej spolupracovníci oslavu na počesť, že Strelkovci získali občianstvo. V knihách je veľa veselých príbehov, ale aj smutné momenty - túžba za domovom, príbeh, kde autorka opisuje nepríjemnú skúsenosť, keď ju znásilnili a takmer zabili, na povrch vychádzajú aj pocity prázdnoty a neuspokojenia z toho, čo robí, ako žije.
Strelkovci nakoniec opúšťajú Kanadu, odchádzajú na Floridu. Začínajú podnikať.
Sen a veľký smútok
Najprv vlastnia reštaurácie, menšiu, potom honosnú veľkú, neskôr si zakladajú realitné kancelárie Strelka Reality a Florida Shores Reality. Darí sa im, študujú, učia sa, tvrdo pracujú, každý deň bojujú s problémami, tešia sa z úspechov. V knihách sa píše o tom, aké je to, keď Slováci podnikajú v Spojených štátoch amerických a tiež o živote rodiny, o dcére Evke, psovi Peprovi, jednej dovolenke v Európe a veľkej túžbe na brehu Dunaja, o spomienkach na prvé lásky, historkách z reštaurácií, stretnutiach s klientami - ľuďmi z vyššej spoločnosti, o tom ako sa udržať nad hladinou a ešte niečo viac, ale...
„Kúpili sme nakoniec na Floride dom s nádherným výhľadom na more, v ktorom bývalo 200 rodín... V jednom z bytov aj my. Hneď prvý deň v novom byte som nevydržala, skoro ráno som vstala a vyšla na terasu. Cítite soľ, trochu aj zápach rýb z mora, sledujete východ slnka. Dosiahla som svoj sen, mali sme ubytovanie s výhľadom na more. Ale namiesto toho, aby som sa tešila, stislo mi srdce a uvažovala som o tom, že slnko vyskočilo zo strany, kde niekde ďaleko leží moja vlasť, kam nemôžem ísť. Nechápala som, čo na tej terase robím. V tom momente som pocítila túžbu po domove takú silnú, že by som ju vymenila za čokoľvek," spomína si autorka. Bola však normalizácia, domov sa vrátiť nemohli, ani len na návštevu. „Veľmi ťažko som to prežívala práve v tomto období. Zaujímavé. Pokiaľ sme pracovali, snažili sa niečo dosiahnuť, pokiaľ som sa obracala a musela som myslieť na všetky tie záležitosti, dobré aj zlé, ktoré riešite za pochodu, bolo ticho. A odrazu sa ohlási túžba za domovom, ktorá pripomínala stav zaľúbenia počas prvej lásky, keď máte pocit, že ak zostanete bez toho, koho milujete, nie ste schopní žiť. Bála som sa o svo- jich pocitoch hovoriť aj s manželom, ale nakoniec som mu to predsa povedala. Riešenie? Zo svojej túžby som sa rozhodla vypísať. Vtedy som začala pripravovať svoju prvú knižku,“ spomína si na popud k písaniu, dnes autorka piatich kníh a nedokončenej šiestej Kamila Kay Strelka-Kanková.
Dnes je už aj šťastnou starou mamou malej školáčky Kataríny, ktorá momentálne žije s rodičmi v Japonsku, pyšnou mamou dcéry Evy, ktorá v Amerike získala titul najlepšej študentky Floridy, vyštudovala univerzitu, bola odmenená ako najlepšia dôstojníčka amerického letectva, učila na vysokej škole, angažuje sa v medzinárodnej diplomacii, tiež publikuje...
Pani Kamila je stále, ako žartovne poznamená, manželkou milujúceho muža, ktorý sa podľa nej rozhodol odísť v tej pravej chvíli a vždy ju v živote držal nad hladinou. To, o čom píše má hlboko prežité a tak sa diela čítajú naozaj ľahko. ⋌
⋌(BERKO)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 684
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 106
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 111
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 268
  1. Elena Antalová: Odišla Eva Štefankovičová, režisérka filmu, ktorého scenár ležal 10 rokov v televíznej dramaturgii, lebo ešte nenastal ten správny čas nakrútiť ho
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.1924)
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  4. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  5. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  6. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  7. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  8. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 98 243
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 536
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 253
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 710
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 019
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 889
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Aké podujatia chystá Považská Bystrica, Púchov a Dubnica nad Váhom v týždni od 22. do 28. apríla?


Estakáda sa zaodela na červeno

Estakádu opäť rozsvietili špeciálnou farbou .


Štvrťfinálová postupová radosť hokejistov Považskej Bystrice.

Hráči si za celú sezónu zaslúžili, aby ich povzbudil plný štadión.


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA
  1. Elena Antalová: Odišla Eva Štefankovičová, režisérka filmu, ktorého scenár ležal 10 rokov v televíznej dramaturgii, lebo ešte nenastal ten správny čas nakrútiť ho
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (19. - 25.4.1924)
  3. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Fakty sú neúprosné. Slovenská populácia nezadržateľne starne
  4. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  5. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  6. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  7. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  8. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 98 243
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 536
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 253
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 33 710
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 019
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 644
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 894
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 889
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu