POVAŽSKÁ BYSTRICA. Tento deň bol mimoriadny nielen pre deti, ale aj rodičov. Tí vstupovali do triedy s menšou dušičkou, než ich ratolesti. „Som nesmierne šťastná, že aj napriek časovej vyťaženosti neodmietli hostia pozvanie a prišli medzi nás,“ uviedla triedna učiteľka Anna Lagíňová. Pozvanie prijali Miloš Kraus z firmy Sauer-Danfoss, Jaroslav Lagíň z Považskej vodárenskej spoločnosti, Katarína Strempeková z pedagogicko psychologickej poradne a Iveta Štiborová, riaditeľka školy.
Triedna učiteľka najprv hosťom predstavila všetkých žiakov. Zároveň sa dozvedeli, že deti na projektoch pracovali už dlhší čas. „Navštevovali knižnicu, vyhľadávali informácie na internete, pozerali dokumenty. Nie však počas vyučovania. „Bola to ich veľká domáca práca, výsledok ktorej uvidíte dnes nielen vy, ale i ja. Jediné, čo som sa dozvedela od detí v predstihu, boli tematické okruhy,“ upresnila Anna Lagíňová.
Témy prác boli rôzne
Ako prvá zasadla do lavice obhajoby Lucka Valachová. Previedla nás časom, keď svet bol pravekou džungľou a putovali ňou dinosaury. Presvedčivým hlasom, bez náznaku trémy, odkrývala tajomstvá triasového, jurského i kriedového sveta. Nezabudla ani na prvých cicavcov. Dozvedeli sme sa napríklad, že stopy mäsožravého dinosaura sa našli v Tichej doline vo Vysokých Tatrách, ale aj to, že prapredok koňa nemal kopytá, ale iba prsty. Strany jej projektu v tvare zemegule zdobili vlastné ilustrácie, čo podčiarklo jeho originalitu. Keďže pravek trval stovky miliónov rokov, ani púť ním nebola len chvíľkovou záležitosťou. Poslucháčom padlo iste vhod malé občerstvenie, ktoré pripravila Majka Mičeková podľa vlastného receptu. Čokoládové koláčiky s malou vlajočkou zdobili aj stránky jej prvej kuchárskej knihy. Práve tá bola témou Majkinej ročníkovej práce. Na otázku, či aj doma pomáha v kuchyni, prezradila: „Často a veľmi rada.“ My jej môžeme iba popriať, aby jej to vydržalo čo najdlhšie!
Paulínka Bírošíková zas prezradila, že miláčikom čínskeho cisára bol pekingský palácový psík, i to, že požiarnikom prináša šťastie dalmatínec. Kristínka Bulandová poslucháčov v projekte o tučniakoch preniesla do studených vôd Anktarktídy, čo prišlo v horúcom počasí veľmi vhod. Teplo bolo aj trpaslíčiemu zajačikovi Muckovi, ktorý trpezlivo čakal na svoju obhajobu v podaní Sárky Ďurovskej. Od Samka Mýtnika sme sa zas dozvedeli, že z niektorých lietadiel vidieť zakrivenie Zeme, i to, že mach nie je len v Šebestovej, ale označuje sa ním aj rýchlosť lietadiel. Vyriešila sa taktiež záhada, prečo sa korytnačky Klárky Králikovej nazývajú Koro a Koryna, i to, ako ich vie rozoznať.
Všetci si napokon vydýchli
„Práce detí boli krásne a originálne,“ zhodnotila Katarína Strempeková z pedagogicko – psychologickej poradne. „Obhajoba ročníkových prác je pre deti veľmi dôležitá. Naučia sa prezentovať na verejnosti, obhájiť si svoj názor, diskutovať a argumentovať. To im bude v živote veľmi prospešné,“ doplnila, pričom nezabudla uviesť, že všetci postupujú do druhého ročníka. Certifikáty, spolu s darčekmi im odovzdal Miloš Kraus – generálny riaditeľ Sauer-Danfoss. Deťom zaželal, aby tak ako v tento deň, boli úspešné počas celého života.
To najlepšie na koniec
Miloš Kraus bol v závere pasovaný za krstného otca prvej D triedy. Svojej úlohy sa zhostil bravúrne. Slávnostne rozkrojil tortu a pripil si s krsňatami detským šampanským. Priznal, že v úlohe krstného otca mimo rodiny zatiaľ ešte nebol, ale nebojí sa, že by to nezvládol. Prváčikom bol kedysi i on. Spomína si na to veľmi dobre. „Navštevoval som päťročenku v dedinke Nevidzany pri Prievidzi, odkiaľ pochádzala moja mama. V jednej triede bolo päť ročníkov, takže v jednom kúte sa písalo, v inom počítalo, v ďalšom kreslilo. Bolo to rušivé, ale dalo sa. Dnes mám okrem trojročnej vnučky i sedemročnú prváčku, ktorá navštevuje školu v Novom Jičíne. To, že som napokon krstným otcom prvákov“ nás môže všet-kých iba vzájomne obohatiť,“ dodal.⋌DANA VALACHOVÁ