POVAŽSKÁ BYSTRICA. Školský areál bol posledný májový piatok už od rána plný detí. Nevyučovalo sa. O desiatej hodine sa totiž slávnostne za prítomnosti primátora Miroslava Adameho a iných zástupcov samosprávy, ako aj príslušníkov okresného policajného zboru „prestrihovala páska“ na zrekonštruovanom detskom dopravnom ihrisku. Niekoľko jednotlivcov z radov detí mohlo absolvovať prvú jazdu na bicykli, korčuliach či šliapacej motokáre.
Po chvíľke chaosu na dopravnom ihrisku skonštatovali príslušníci dopravnej polície, že jazda podľa pravidiel spôsobuje deťom veľké problémy, a tak v tento deň začala aj prvá, neoficiálna výučby. Marián Špirko sa ujal riadenia križovatky a Bohuš Fiedor poučil deti o tom, po ktorej strane a ako sa správne jazdí po komunikáciách na kolieskových korčuliach.
Starší mladším závideli
Mnohým deťom nezostávalo nič iné, len sa na svojich spolužiakov pozerať a ako nám prezradili, dosť im závideli. Tí mladší ihrisko určite využijú, starší budú, žiaľ, o tento spôsob praktického vyučovania ukrátení. „Muselo sa to postaviť až teraz, keď už my odchádzame? A ktovie, či tam budú môcť chodiť aj starší žiaci. Počul som, že je to len pre tých malých,“ prezradil nám jeden z prizerajúcich sa deviatakov.
„V rámci povinného vyučovania bude ihrisko slúžiť žiakom z prvého stupňa a prípadne piatakom. Starší žiaci ho budú môcť navštevovať v rámci nadstavbových hodín – nepovinných alebo voliteľných predmetov, záujmovej činnosti alebo triednických hodín. Bude teda k dispozícii aj starším. Čo sa týka využitia v rámci škôl, urobí sa harmonogram a ihrisko budú môcť využívať nielen naši učitelia a žiaci. Do konca školského roka budú ihrisko využívať mestské školy a od nového školského roka, ak bude záujem, aj iné, podľa toho, ako sa budú nahlasovať,“ povedala riaditeľka školy Marianna Pecíková.
Investícia okolo miliónov
Aby sa mohlo ihrisko znovu postaviť, bolo potrebné odkúpiť pozemok od súkromného vlastníka. Ide o výmeru 3554 metrov štvorcových a mesto ho získalo za viac ako dva a pol milióna. Ako povedal vedúci útvaru majetku mesta Peter Adam, samotná rekonštrukcia ihriska stála okolo 1,2 milióna korún. „Museli sa nanovo položiť asfaltové povrchy, zabezpečiť vodorovné aj zvislé dopravné značenie, upraviť a oplotiť pozemok, kúpiť motokáry, bicykle, kolobežky,... Plánujeme ešte vybudovať prístrešok a uzamykateľný domček, kde by sa mohla ukladať časť vybavenia, aby sa nemuselo nosiť zo školy,“ dodal Adam.
Polícia vybudovanie ocenila
Vybudovanie ihriska kvitujú aj príslušníci dopravnej polície, ktorým však prekáža, že dopravná výchova sa nevyučuje v školách ako povinný predmet. „Uvítal by som vyučovanie dopravnej výchovy počas celého školského roka. Veď desaťročné deti, ktoré sa už môžu samy zúčastňovať cestnej premávky a mali by vedieť aspoň základy jej pravidiel, nevedia takmer nič. Doprava je pritom neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Učiť sa len v autoškolách nestačí,“ povedal Marián Špirko.
„Chodíme učiť do materských škôl, čosi je na prvom stupni, na druhom stupni a stredných školách nič. Boli by sme pritom veľmi radi, keby sme nemali dopravné nehody so smrteľnými následkami či vážnymi zraneniami, kde ide často o mladých ľudí alebo aj deti. Keby bolo viac výchovy v tomto smere, bolo by ich podľa mňa menej,“ doplnil svojho kolegu Bohuslav Fiedor.
Zavŕšením celej slávnostnej akcie bola v ten deň prezentácia práce mestskej a dopravnej polície v areáli školy a na futbalovom ihrisku.
Kultúrny program zabezpečili mažoretky z Centra voľného času.⋌
⋌(BERKO)