POVAŽSKÁ BYSTRICA. V objekte sa spočiatku, asi pred pol rokom, zdržiavali štyri osoby. Ich počet však postupne narastá. Podľa vyjadrení náčelníka mestskej polícia Miroslava Hepnera ich pri zásahu policajtov bolo asi osem. „Zhromažďujú sa tam neprispôsobiví občania, bezdomovci. Robia tam neporiadok. Problém je však v tom, že objekt je majetkom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Na podnet poslankyne za výbor tejto mestskej časti sa dvakrát na miesto vybrala hliadka, občanov odtiaľ vykázala a situáciu fotograficky zdokumentovala. Navrhnem pánovi primátorovi, aby v jeho mene odišiel na NDS list, ako na majiteľa tohto objektu s tým, aby urobili opatrenia. Objekt je pripravený na búranie v súvislosti s výstavbou diaľnice. Potom NDS buď nech objekt technicky zabezpečí alebo prednostne zbúra, aby tu neexistovalo toto problémové miesto, kde sa osoby, ktoré porušujú verejný poriadok, zdržiavajú.“
Prehrešky voči verejnému poriadku
Podľa zápisov polície ide o občanov z Považskej Bystrice, ale aj z blízkeho okolia, napríklad Ladiec a Kostolnej. Na mestskom úrade o pohybe týchto osôb vedia, ale ich právomoci riešiť problém sú veľmi obmedzené. „Čo máme robiť? Objekt nie je náš. Spolu s náčelníkom mestskej polície napíšem majiteľovi, aby objekt odstránil alebo podnikol iné kroky. Problém bezdomovcov sa však takto nevyrieši. Sú tam aj ľudia, ktorí prepadli alkoholu a drogám, nezáleží im ani na sebe. Ubytovanie im nemáme kde zabezpečiť. Samozrejme, že po opakovaných upozorneniach sme konali, žiaľ, sociálne odkázaných ľudí bez domova nám stále pribúda. Zopár ľudí sme ubytovali na Moyzesovej ulici, ale prednosť majú rodičia s deťmi. Iné priestory nemáme. Je to veľký problém a pri jeho riešení máme zviazané ruky. V rámci prevencie sa mesto zaoberá otázkou bezdomovcov a sociálne odkázaných. Ak chcú prijať našu pomoc, musia sa podriadiť určitým spoločenským pravidlám, čo býva najčastejší problém. Uvažujeme o zriadení nocľahárne, kde by získali ubytovanie v krízovej chvíli, bola by zabezpečená zdravotná kontrola, mali by sme lepšiu vedomosť o ich pobyte, mali by možnosť výmeny šatstva... Žiaľ, nepodarilo sa nám zatiaľ nájsť vhodný objekt,“ povedala Janka Dudoňová zo sociálneho odboru mestského úradu.
Už nemôžu pokojne žiť
Prítomnosť týchto ľudí však obmedzuje normálny a pokojný život ľudí v tejto štvrti, ktorí tiež nenesú zodpovednosť za vzniknutú situáciu, ale musia ju znášať.
„Najprv sa vyberú do niektorého zo supermarketov v meste, tam nakúpia lacné jablčné víno, opijú sa, potom púšťajú magnetofón, hlučne sa zabávajú, škaredo nadávajú, hádajú sa a občas sa aj pobijú... Koncom predminulého týždňa lietali na náš súkromný pozemok prázdne fľaše,“ povedala nám pani, ktorá býva neďaleko a požiadala nás, že chce zostať v anonymite, lebo má strach. Tesne vedľa záhrady jedného z domov si obyvatelia záhradného domčeka urobili ohnisko. Okolo neho bola špina, neporiadok, množstvo ľudských exkrementov. „Nedá sa tu pokojne žiť, máme toho všetkého už dosť. Bojíme sa aj vyjsť von, či vnúča uložiť v kočiari do záhrady spať. Prítomnosť týchto ľudí obmedzuje normálny chod nášho života. Najradšej by sme sa odsťahovali. Ale kam?“ doplnila nespokojná obyvateľka.
Aj ľudia súdne trestaní
Na sociálnom odbore úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o pohybe týchto ľudí a problé- moch občanov z ulíc v okolí sociálny kurátor nevedel, úrad ich momentálne nerieši. „Z mestského úradu sme žiadne hlásenie nedostali. Dvaja z týchto občanov boli v minulosti prepustení z výkonu trestu, obrátili sa na nás, keď potrebovali vybaviť finančnú podporu. Boli sme povinní im pomôcť. Podľa zákona však nie sú povinní hlásiť sa nám, je to na báze dobrovoľnosti a o ich ďalšom pohybe nevieme. O väčšine osôb, ktoré sa tu zdržiavajú, vedomosť nemáme. Keď nás mesto alebo mestská polícia upozorní na to, že by chceli, aby sme do tejto lokality išli spoločne na výjazd, nemáme dôvod odmietnuť,“ dozvedeli sme sa od Petra Žilinčíka z úradu.
Riešenie situácie je tak na bode mrazu. Občania a tiež daňoví poplatníci z domov, ktoré sa nachádzajú v okolí, kde sa tieto osoby zdržiavajú, musia chtiac-nechtiac situáciu znášať. Paradoxne, práve oni sú jedni z tých, ktorí poskytujú štátu odvody, vďaka ktorým funguje štátna správa aj samospráva.
Národná diaľničná spoločnosť chce k asanácii objektov pristúpiť až vtedy, keď sa začne realizovať výstavba križovatky Centrum. V apríli bolo vyhlásené verejné obstarávanie na výstavbu prvého úseku diaľnice Sverepec-Vrtižer, ktorého súčasťou je aj križovatka. Ponuky mali uchádzači doručiť do 5. júna. Víťaz obstarávania zatiaľ známy nie je, rovnako ani začiatok výstavby. Dielo by však malo byť ukončené v októbri 2010. Ak majiteľ objektu nebude ochotný asanovať objekt skôr, obyvatelia rodinných domov budú musieť situáciu znášať ďalej. Ktovie dokedy?
(BERKO)