Utorok, 20. apríl, 2021 | Meniny má MarcelKrížovkyKrížovky
FUTBAL AKTÍV OBFZ

Kluby musia, zväz nie?

Kultúrny dom v Kvašove privítal po vlaňajšej premiére v piatok 11. júla účastníkov aktívu ObFZ Považská Bystrica. Príjemným prekvapením bola bohatá účasť a klubov, ktoré neposlali svojho zástupcu, bolo poskromne.


Varujúce karty
Predseda ŠTK Michal Sluk zhodnotil uplynulý ročník v kategórii dospelých. V I. triede výrazne pribudlo kariet oboch farieb. Za varujúci označil zápas Plevník – Beluša s výtržnosťami. Najlepším strelcom sa stal s 30 gólmi Sviečka z Visolají o gól pred obhajcom Ivanom Chochelom z Udiče. V II. triede bol najlepším strelcom Pavlík z Jasenice, autor 26 gólov. Na prvenstvo v streleckej tabuľke III. A triedy stačilo R. Šukalovi z Novej Dubnice B iba 15 gólov. III. B trieda bola strelecky chudobnejšia, najlepším strelcom bol Šefara z Vrchteplej, ktorý zaťažil konto súperov 26 gólmi. V tejto súťaži končilo menej družstiev než ju začalo, pretože po troch kontumáciách za nenastúpenie na zápas bola vylúčená Jasenica B. Celkove v sezóne bolo skontumovaných desať zápasov, čo je najmenej za posledné tri roky. V piatich prípadoch neprišiel súper a rovnaký počet má na svedomí neoprávnený štart hráča.
Bolešovské prvenstvo
Komisia mládeže, ktorá riadi súťaže mladých nádejí, najviac podlieha zmenám. Kým pred rokom hodnotil sezónu Jozef Jurena, na hodnotiacej konferencii už bol v čele Tomáš Pučkovica. Toho sme však na aktíve vyzerali márne. „Tomáš už vo funkcii nie je, odišiel do zahraničia,“ zdôvodnil Jaroslav Gašpárek, ktorý prečítal hodnotiacu správu. Okrem množstva štatistických údajov zaujali štyri kontumačné výsledky, z nich tri sa zrodili v zápasoch, keď boli domácim mužstvom dorastenci Bolešova. Lysá na zápas nenastúpila, Prečín a Horovce postavili hráča, ktorý bol v treste. Štvrtým duelom bol zápas Domaniža – Pružina, na ktorý hostia neprišli. Treba dúfať, že komisia mládeže, ktorá je v rozklade, ako zaznela trefná poznámka z pléna, bude mať konečne stabilné vedenie.
Pozor na ihriská!
Predseda ObFZ Eduard Chalmoviansky v úvode pripomenul nedávno skončené ME. Zaspomínal na ilavskú hodnotiacu konferenciu, kde bola oveľa nižšia účasť ako v Kvašove, ale aj šampanské a zákusky od ilavského primátora a obsluha krásnymi ženami. Predseda poukázal na zlý stav niektorých ihrísk v M. Ledniciach, D. Marikovej a Lúkach a ako príklad, že sa všetko dá, keď sa chce, uviedol Udiču. Informoval ďalej aj o tom vyplácaní rozhodcov, keď v niektorých zväzoch kluby zložia čiastku na celú sezónu vopred.
Pohárov bolo poskromne
Ďalším bodom bolo vyhlásenie najlepších družstiev v jednotlivých súťažiach. Oproti predchádzajúcim rokom ich bolo poskromne, pretože si ich vyslúžili iba deviati víťazi jednotlivých tried a tímy na druhých a tretích priečkach získali diplomy. Strelci vyšli naprázdno, pretože sa objavili informácie, že sa góly dopisujú dodatočne. V súťaži slušnosti čakali na víťazov dvojtisícové odmeny, ktoré si zatiaľ pripísali na konto iba virtuálne, pretože chýbal podpisový vzor, ako povedal predseda. Cenu za Fair play si medzi dospelými vybojovali D. Mariková, Lúky, H. Breznica a Fan club Púchov. Jeho predseda B. Bodorík s úsmevom dodal, že zväz im už druhý rok dlží čiastku viac než tisíc korún. Ak by to urobil klub, mal by zastavenú činnosť, ale v tomto prípade to nehrozí.
Pokojné žrebovanie
Prideľovanie žrebovacích čísiel sa robí vopred a ŠTK sa snaží vyjsť v ústrety každej požiadavke. Počas samotného aktu došlo k niekoľkým výmenám čísiel, ale tentoraz nedošlo k situácii, že záujemca o zmenu čísla si ho nemal s kým vymeniť. V mužských súťažiach, ktoré všetky odštartujú 3. augusta, o výnimku z hracích časov požiadala iba N. Dubnica B, ktorá bude domáce zápasy hrať v sobotu o 14. h. Fan club Púchov bude domáce zápasy hrať v Mestečku a Púchov B na pomocnej ploche v Púchove. I. trieda dorastu má niekoľko výnimiek, keď Domaniža bude hrávať v sobotu o 14. h, H. Poruba a L. Rovne B v sobotu v ÚHČ. Druhá najvyššia súťaž dorastu má iba desať účastníkov, a preto začne hrať o dva týždne neskôr – 17. augusta. Kolačín bude hrávať v sobotu o 10.30 h, Horovce, Udiča a Beluša B v rovnaký deň v ÚHČ. V žiackych súťažiach bolo výnimiek najviac. Udiča, D. Mariková, Dohňany, Mikušovce, Sverepec, Dulov, Horovce budú hrávať 2,5 h pred zápasom dospelých. Prečín má začiatky domácich zápasov stanovené v sobotu na 10.30 h a Vrchteplá hrá zápasy 2. a 4. kola 2,5 hodiny pred duelom mužov. Zo súťaže sa pre nedostatok hráčov na poslednú chvíľu odhlásilo v II. triede starších žiakov Košecké Podhradie, naopak, do súťaže zaradili Vrchteplú. Visolaje, ktoré po postupe mužov do V. ligy musia mať dve mládežnícke družstvá, privítalo pomoc L. Rovní. Ich C tím v I. triede mladších žiakov bude hrať pod hlavičkou Visolají, ale v L. Rovniach. Problémom pri malom počte družstiev bol počet zápasov. Niektoré kluby z I. triedy mladších žiakov a III. B triedy boli za trojkolový systém, proti ktorému ostro protestovali Dohňany. Nakoniec sa pre „írsky model“, ako povedal jeden z delegátov, rozhodla väčšina. V I. triede mladších žiakov sa súťaž začne až 17. augusta.
Pridelené čísla
I. trieda muži: 1 Horná Poruba, 2 Beluša, 3 Udiča, 4 Púchov B, 5 Brvnište, 6 Dolná Mariková, 7 Papradno, 8 Pružina, 9 Malé Lednice, 10 Plevník, 11 Dulov, 12 Lúky, 13 Horovce, 14 Ilava.
II. trieda muži: 1 Orlové, 2 Podvažie, 3 Dolné Kočkovce, 4 Jasenica, 5 Prejta, 6 Tuchyňa, 7 Streženice, 8 Košeca, 9 Bolešov, 10 Nová Dubnica B, 11 Sverepec, 12 Šebešťanová, 13 Lysá, 14 Vrchteplá.
III. A trieda: 1 Červený Kameň, 2 Kameničany, 3 Lednica, 4 Pruské, 5 Košecké Podhradie, 6 Kolačín, 7 Tunežice, 8 Mikušovce, 9 Kvašov, 10 voľno.
III. B trieda: 1 Podmanín, 2 Dohňany, 3 Fan club Púchov, 4 Zubák, 5 Dolná Breznica, 6 Praznov, 7 Trstie, 8 Horná Breznica.
I. trieda dorast: 1 Orlové, 2 Prečín, 3 Lednické Rovne B, 4 Pružina, 5 Praznov, 6 Tuchyňa, 7 Papradno, 8 Horná Poruba, 9 Bolešov, 10 Pruské, 11 Lysá, 12 Visolaje, 13 Lúky, 14 Domaniža.
II. trieda dorast: 1 Borčice, 2 Kolačín, 3 Beluša B, 4 Podvažie, 5 Jasenica, 6 Prejta, 7 Udiča, 8 Šebešťanová, 9 Brvnište, 10 Horovce.
I. trieda starší žiaci: 1 Orlové, 2 Horná Poruba, 3 Udiča, 4 Bolešov, 5 Papradno, 6 Pružina, 7 Dolná Mariková, 8 Prečín, 9 Košeca, 10 Borčice, 11 Prejta, 12 Podmanín 13 Lúky, 14 Streženice.
II. liga trieda starší žiaci: 1 Pruské, 2 Dohňany, 3 Dolné Kočkovce, 4 Lysá, 5 Považská Bystrica B, 6 voľno, 7 Malé Lednice, 8 Mikušovce, 9 Vrchteplá, 10 Sverepec, 11 Dulov, 12 Horovce.
I. trieda mladší žiaci: 1 Ladce, 2 Prečín, 3 Košeca, 4 Lednické Rovne B, 5 Ilava, 6 Nová Dubnica B, 7 voľno, 8 Visolaje.
Nevídaná diskusia
Posledným bodom aktívu bola diskusia, ktorá bola na rozdiel od predchádzajúcich mimoriadne bohatá. M. Jung poukázal na problém vulgárnosti nielen na ihriskách, ale aj na konflikty medzi hráčmi či funkcionármi. B. Bodorík prispel tradične faktickými argumentami a rozvíril hladinu okolo rozhodcov. Reagoval na to, že v nadchádzajúcej sezóne, ak by jeden zo súperov nemal rozhodcu a bol by hostiteľ, musel by sa zápas hrať v sobotu. „Potrestaný by bol tým klub, ktorý rozhodcu má, navrhujem, aby sme sa vrátili k doteraz zaužívanému pravidlu. Načo potom vychovávať rozhodcov. Sobotňajšie zápasy nevyhovujú väčšine mužstiev, pretože veľa hráčov, ale aj funk-cionárov a rozhodcov pracuje aj v sobotu. Preto skončili v súťaži aj Nosice. Rozhodca Furík je náš hráč, ale keďže postúpil do krajskej súťaže, musíme si hľadať iného,“ a vzápätí našiel riešenie, ako sa vyhnúť nepopulárnej sobote. „Podľa súťažného poriadku sa stačí 21 dní vopred dohodnúť na nedeľňajšom termíne so súperom a zväz nám to musí schváliť a nemuseli by sme mať ani rozhodcu.“
Rozhodcov je málo
Na to reagoval predseda rozhodcovskej komisie R. Sluk informáciou, že rozhodcov je iba 41, pretože dvoch museli vyradiť kvôli alkoholu a ďalší dvaja ich možno budú nasledovať. Vyzval kluby, aby sa snažili získavať nových rozhodcov. M. Trško sa zaoberal prestupovým poriadkom a uviedol, že v dobe, keď idú „hore ceny" všetkého, čiastka za výchovné za hráča sa výrazne znížila a hrozí, že bohatšie kluby rozkúpia slabších konkurentov. Zabŕdol aj do rozhodcovskej oblasti so závažnou pripomienkou. Rozhodca udelil v žiackom zápase trom či štyrom hráčom hostí červenú kartu za hrubú urážku jeho osoby. Bol však upozornený, že takto sa to nedá a netreba všetko počuť... Ťažko potom zháňať nových arbitrov, ktorí nie sú chránení nikým a ničím a je na nich, koľko vydržia. Možno by nebolo zlé zaviesť „cenník“ urážok, aký trest za ktorý vulgarizmus bude nasledovať a najlepší rozhodcovia by potom získali ako cenu súsošie s troma opicami, kde si jedna zapcháva uši, druhá oči a tretia ústa. Problémom je aj „preťahovanie si“ rozhodcov jednotlivými klubmi. S. Lališ uviedol, že tresty pre vedúcich mužstiev sa zdajú byť pritvrdé, najmä ak je už potrestaný hráč či klub. „V obciach nie je tak veľa vedúcich, ktorí by to mohli robiť a bez vedúceho nemôžu mládežníci chodiť na zápasy.“
V ZsFZ áno, v ObFZ nie?
J. Mamis naznačil, že keď sa chce, všetko sa dá. „Prečín hrá krajskú súťaž a tam sa nemôže stať, že informácie na internete sú neskoro alebo vôbec. Už na druhý deň po zasadnutí komisíí tam nájdeme všetky zmeny, karty, delegačnú listinu. U nás sa len vyhovárame pri problémoch na internet, ale treba si uvedomiť, že od klubov požadujeme všetko, no nevytvárame im na to podmienky.“ Doplnil ho aj B. Bodorík, že správy by mali byť na internete už v sobotu, aby sa nestalo, že klub postaví hráča v treste.
Hoci J. Blanárik z disciplinárnej komisie uviedol, že kluby si majú evidovať karty, bolo by lepšie, ak to bude včas a oficiálne na internete.
Urob si sám
Kluby platia nemalé štartovné, za čo by si zaslúžili zo strany zväzu dokonalý servis. Ale hádzať všetko na kluby, od evidencie kariet, zabezpečovania rozhodcov a tváriť sa, že je všetko OK, nie je správne. To ako keby prišiel hosť do reštaurácie, zaplatil za jedlo a išiel si ho najprv uvariť sám. Treba si uvedomiť, že futbal sa nehrá iba pre funk-cionárov, hráčov a rozhodcov, ale najmä pre diváka. Fanúšik je najlepším barometrom, pretože ak má klub rád, príde, ale treba aj prihliadať na jeho potreby.
Nie len trestať, ale aj informovať
Problémov je veľa, treba ich riešiť, ale nie trestať za každú cenu. Zväz by mohol ísť príkladom a vylepšiť internetový problém. Pred rokom E. Chalmoviansky povedal, že pre kluby je záväzná úradná správa na internete a bude tam bývať už v piatok. Keď na neplnenie tohto bodu poukázali delegáti na hodnotiacej januárovej konferencii, prisľúbil nápravu, ale informácie sa naďalej objavovali nepravidelne a v piatok už takmer vôbec. Dvadsať či tridsať (niekedy viac a niekedy menej) riadkov zo zasadnutia štvrtkovej komisie sa dá napísať pomerne rýchlo. Potom stačí správu odoslať sekretárovi, ten ju vzápätí odošle správcovi internetu, ktorý ju „zavesí“ na oficiálnu stránku. Jednoduché, len sa netreba vyhovárať na pracovné zaneprázdnenie, lebo si treba uvedomiť, že aj futbaloví funkcionári chodia do práce a nie sú profesionálmi, ale robia to z lásky k futbalu a väčšinou zadarmo... ⋌JOZEF ŠPROCHA

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investovanie sa tento rok oplatí
 2. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 6. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 7. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 8. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 1. BILLA rodičom radí, ako deťom pripraviť výživnú desiatu
 2. Investovanie sa tento rok oplatí
 3. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 4. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 5. V COOP Jednote aj počas pandémie vybavíte všetko
 6. DPDgroup zanalyzovala správanie zákazníkov počas pandémie
 7. Čo bude v 2021 inak pri stavebnom povolení pre domy
 8. Konečne! PLANEO Elektro opäť otvára predajne
 9. Nech trénujete kdekoľvek, nikdy nešportujete sami
 10. Obnoviteľné zdroje energie na FVT
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 24 158
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 23 156
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 13 199
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 529
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 203
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 8 071
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 8 026
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 783
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 7 768
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 633
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Ilustračné foto.

Rekonštrukciou technológie sa podľa neho znížia náklady na prevádzku zimného štadióna.

2 h
Veľké spotrebiče odvezú priamo od domu

V sobotu 24. apríla bude v Považskej Bystrici ďalší mobilný zber elektroodpadu. Nahlásiť sa môžete online a spotrebiče odvezú priamo od vás.

6 h

Severozápadné krídlo Dubnického kaštieľa bude mať gabionový múr.

7 h
Na Slovensko prídu mrazy.

Výstraha platí pre viaceré okresy kraja.

6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Africký mor ošípaných hlásia v Banskobystrickom kraji z Rimavskej Soboty, Veľkého Krtíša, Revúcej, Detvy aj Zvolena.

17 h

Výber ešte musia potvrdiť poslanci.

22 h

Staré železničné teleso medzi Považskou Bystricou a Púchovom prerábajú na cestu. Nosice sa bránia, narastie im počet áut. Projekt je však už rozbehnutý.

19. apr

Už ste čítali?