Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Kluby musia, zväz nie?

Kultúrny dom v Kvašove privítal po vlaňajšej premiére v piatok 11. júla účastníkov aktívu ObFZ Považská Bystrica. Príjemným prekvapením bola bohatá účasť a klubov, ktoré neposlali svojho zástupcu, bolo poskromne.


Varujúce karty
Predseda ŠTK Michal Sluk zhodnotil uplynulý ročník v kategórii dospelých. V I. triede výrazne pribudlo kariet oboch farieb. Za varujúci označil zápas Plevník – Beluša s výtržnosťami. Najlepším strelcom sa stal s 30 gólmi Sviečka z Visolají o gól pred obhajcom Ivanom Chochelom z Udiče. V II. triede bol najlepším strelcom Pavlík z Jasenice, autor 26 gólov. Na prvenstvo v streleckej tabuľke III. A triedy stačilo R. Šukalovi z Novej Dubnice B iba 15 gólov. III. B trieda bola strelecky chudobnejšia, najlepším strelcom bol Šefara z Vrchteplej, ktorý zaťažil konto súperov 26 gólmi. V tejto súťaži končilo menej družstiev než ju začalo, pretože po troch kontumáciách za nenastúpenie na zápas bola vylúčená Jasenica B. Celkove v sezóne bolo skontumovaných desať zápasov, čo je najmenej za posledné tri roky. V piatich prípadoch neprišiel súper a rovnaký počet má na svedomí neoprávnený štart hráča.
Bolešovské prvenstvo
Komisia mládeže, ktorá riadi súťaže mladých nádejí, najviac podlieha zmenám. Kým pred rokom hodnotil sezónu Jozef Jurena, na hodnotiacej konferencii už bol v čele Tomáš Pučkovica. Toho sme však na aktíve vyzerali márne. „Tomáš už vo funkcii nie je, odišiel do zahraničia,“ zdôvodnil Jaroslav Gašpárek, ktorý prečítal hodnotiacu správu. Okrem množstva štatistických údajov zaujali štyri kontumačné výsledky, z nich tri sa zrodili v zápasoch, keď boli domácim mužstvom dorastenci Bolešova. Lysá na zápas nenastúpila, Prečín a Horovce postavili hráča, ktorý bol v treste. Štvrtým duelom bol zápas Domaniža – Pružina, na ktorý hostia neprišli. Treba dúfať, že komisia mládeže, ktorá je v rozklade, ako zaznela trefná poznámka z pléna, bude mať konečne stabilné vedenie.
Pozor na ihriská!
Predseda ObFZ Eduard Chalmoviansky v úvode pripomenul nedávno skončené ME. Zaspomínal na ilavskú hodnotiacu konferenciu, kde bola oveľa nižšia účasť ako v Kvašove, ale aj šampanské a zákusky od ilavského primátora a obsluha krásnymi ženami. Predseda poukázal na zlý stav niektorých ihrísk v M. Ledniciach, D. Marikovej a Lúkach a ako príklad, že sa všetko dá, keď sa chce, uviedol Udiču. Informoval ďalej aj o tom vyplácaní rozhodcov, keď v niektorých zväzoch kluby zložia čiastku na celú sezónu vopred.
Pohárov bolo poskromne
Ďalším bodom bolo vyhlásenie najlepších družstiev v jednotlivých súťažiach. Oproti predchádzajúcim rokom ich bolo poskromne, pretože si ich vyslúžili iba deviati víťazi jednotlivých tried a tímy na druhých a tretích priečkach získali diplomy. Strelci vyšli naprázdno, pretože sa objavili informácie, že sa góly dopisujú dodatočne. V súťaži slušnosti čakali na víťazov dvojtisícové odmeny, ktoré si zatiaľ pripísali na konto iba virtuálne, pretože chýbal podpisový vzor, ako povedal predseda. Cenu za Fair play si medzi dospelými vybojovali D. Mariková, Lúky, H. Breznica a Fan club Púchov. Jeho predseda B. Bodorík s úsmevom dodal, že zväz im už druhý rok dlží čiastku viac než tisíc korún. Ak by to urobil klub, mal by zastavenú činnosť, ale v tomto prípade to nehrozí.
Pokojné žrebovanie
Prideľovanie žrebovacích čísiel sa robí vopred a ŠTK sa snaží vyjsť v ústrety každej požiadavke. Počas samotného aktu došlo k niekoľkým výmenám čísiel, ale tentoraz nedošlo k situácii, že záujemca o zmenu čísla si ho nemal s kým vymeniť. V mužských súťažiach, ktoré všetky odštartujú 3. augusta, o výnimku z hracích časov požiadala iba N. Dubnica B, ktorá bude domáce zápasy hrať v sobotu o 14. h. Fan club Púchov bude domáce zápasy hrať v Mestečku a Púchov B na pomocnej ploche v Púchove. I. trieda dorastu má niekoľko výnimiek, keď Domaniža bude hrávať v sobotu o 14. h, H. Poruba a L. Rovne B v sobotu v ÚHČ. Druhá najvyššia súťaž dorastu má iba desať účastníkov, a preto začne hrať o dva týždne neskôr – 17. augusta. Kolačín bude hrávať v sobotu o 10.30 h, Horovce, Udiča a Beluša B v rovnaký deň v ÚHČ. V žiackych súťažiach bolo výnimiek najviac. Udiča, D. Mariková, Dohňany, Mikušovce, Sverepec, Dulov, Horovce budú hrávať 2,5 h pred zápasom dospelých. Prečín má začiatky domácich zápasov stanovené v sobotu na 10.30 h a Vrchteplá hrá zápasy 2. a 4. kola 2,5 hodiny pred duelom mužov. Zo súťaže sa pre nedostatok hráčov na poslednú chvíľu odhlásilo v II. triede starších žiakov Košecké Podhradie, naopak, do súťaže zaradili Vrchteplú. Visolaje, ktoré po postupe mužov do V. ligy musia mať dve mládežnícke družstvá, privítalo pomoc L. Rovní. Ich C tím v I. triede mladších žiakov bude hrať pod hlavičkou Visolají, ale v L. Rovniach. Problémom pri malom počte družstiev bol počet zápasov. Niektoré kluby z I. triedy mladších žiakov a III. B triedy boli za trojkolový systém, proti ktorému ostro protestovali Dohňany. Nakoniec sa pre „írsky model“, ako povedal jeden z delegátov, rozhodla väčšina. V I. triede mladších žiakov sa súťaž začne až 17. augusta.
Pridelené čísla
I. trieda muži: 1 Horná Poruba, 2 Beluša, 3 Udiča, 4 Púchov B, 5 Brvnište, 6 Dolná Mariková, 7 Papradno, 8 Pružina, 9 Malé Lednice, 10 Plevník, 11 Dulov, 12 Lúky, 13 Horovce, 14 Ilava.
II. trieda muži: 1 Orlové, 2 Podvažie, 3 Dolné Kočkovce, 4 Jasenica, 5 Prejta, 6 Tuchyňa, 7 Streženice, 8 Košeca, 9 Bolešov, 10 Nová Dubnica B, 11 Sverepec, 12 Šebešťanová, 13 Lysá, 14 Vrchteplá.
III. A trieda: 1 Červený Kameň, 2 Kameničany, 3 Lednica, 4 Pruské, 5 Košecké Podhradie, 6 Kolačín, 7 Tunežice, 8 Mikušovce, 9 Kvašov, 10 voľno.
III. B trieda: 1 Podmanín, 2 Dohňany, 3 Fan club Púchov, 4 Zubák, 5 Dolná Breznica, 6 Praznov, 7 Trstie, 8 Horná Breznica.
I. trieda dorast: 1 Orlové, 2 Prečín, 3 Lednické Rovne B, 4 Pružina, 5 Praznov, 6 Tuchyňa, 7 Papradno, 8 Horná Poruba, 9 Bolešov, 10 Pruské, 11 Lysá, 12 Visolaje, 13 Lúky, 14 Domaniža.
II. trieda dorast: 1 Borčice, 2 Kolačín, 3 Beluša B, 4 Podvažie, 5 Jasenica, 6 Prejta, 7 Udiča, 8 Šebešťanová, 9 Brvnište, 10 Horovce.
I. trieda starší žiaci: 1 Orlové, 2 Horná Poruba, 3 Udiča, 4 Bolešov, 5 Papradno, 6 Pružina, 7 Dolná Mariková, 8 Prečín, 9 Košeca, 10 Borčice, 11 Prejta, 12 Podmanín 13 Lúky, 14 Streženice.
II. liga trieda starší žiaci: 1 Pruské, 2 Dohňany, 3 Dolné Kočkovce, 4 Lysá, 5 Považská Bystrica B, 6 voľno, 7 Malé Lednice, 8 Mikušovce, 9 Vrchteplá, 10 Sverepec, 11 Dulov, 12 Horovce.
I. trieda mladší žiaci: 1 Ladce, 2 Prečín, 3 Košeca, 4 Lednické Rovne B, 5 Ilava, 6 Nová Dubnica B, 7 voľno, 8 Visolaje.
Nevídaná diskusia
Posledným bodom aktívu bola diskusia, ktorá bola na rozdiel od predchádzajúcich mimoriadne bohatá. M. Jung poukázal na problém vulgárnosti nielen na ihriskách, ale aj na konflikty medzi hráčmi či funkcionármi. B. Bodorík prispel tradične faktickými argumentami a rozvíril hladinu okolo rozhodcov. Reagoval na to, že v nadchádzajúcej sezóne, ak by jeden zo súperov nemal rozhodcu a bol by hostiteľ, musel by sa zápas hrať v sobotu. „Potrestaný by bol tým klub, ktorý rozhodcu má, navrhujem, aby sme sa vrátili k doteraz zaužívanému pravidlu. Načo potom vychovávať rozhodcov. Sobotňajšie zápasy nevyhovujú väčšine mužstiev, pretože veľa hráčov, ale aj funk-cionárov a rozhodcov pracuje aj v sobotu. Preto skončili v súťaži aj Nosice. Rozhodca Furík je náš hráč, ale keďže postúpil do krajskej súťaže, musíme si hľadať iného,“ a vzápätí našiel riešenie, ako sa vyhnúť nepopulárnej sobote. „Podľa súťažného poriadku sa stačí 21 dní vopred dohodnúť na nedeľňajšom termíne so súperom a zväz nám to musí schváliť a nemuseli by sme mať ani rozhodcu.“
Rozhodcov je málo
Na to reagoval predseda rozhodcovskej komisie R. Sluk informáciou, že rozhodcov je iba 41, pretože dvoch museli vyradiť kvôli alkoholu a ďalší dvaja ich možno budú nasledovať. Vyzval kluby, aby sa snažili získavať nových rozhodcov. M. Trško sa zaoberal prestupovým poriadkom a uviedol, že v dobe, keď idú „hore ceny" všetkého, čiastka za výchovné za hráča sa výrazne znížila a hrozí, že bohatšie kluby rozkúpia slabších konkurentov. Zabŕdol aj do rozhodcovskej oblasti so závažnou pripomienkou. Rozhodca udelil v žiackom zápase trom či štyrom hráčom hostí červenú kartu za hrubú urážku jeho osoby. Bol však upozornený, že takto sa to nedá a netreba všetko počuť... Ťažko potom zháňať nových arbitrov, ktorí nie sú chránení nikým a ničím a je na nich, koľko vydržia. Možno by nebolo zlé zaviesť „cenník“ urážok, aký trest za ktorý vulgarizmus bude nasledovať a najlepší rozhodcovia by potom získali ako cenu súsošie s troma opicami, kde si jedna zapcháva uši, druhá oči a tretia ústa. Problémom je aj „preťahovanie si“ rozhodcov jednotlivými klubmi. S. Lališ uviedol, že tresty pre vedúcich mužstiev sa zdajú byť pritvrdé, najmä ak je už potrestaný hráč či klub. „V obciach nie je tak veľa vedúcich, ktorí by to mohli robiť a bez vedúceho nemôžu mládežníci chodiť na zápasy.“
V ZsFZ áno, v ObFZ nie?
J. Mamis naznačil, že keď sa chce, všetko sa dá. „Prečín hrá krajskú súťaž a tam sa nemôže stať, že informácie na internete sú neskoro alebo vôbec. Už na druhý deň po zasadnutí komisíí tam nájdeme všetky zmeny, karty, delegačnú listinu. U nás sa len vyhovárame pri problémoch na internet, ale treba si uvedomiť, že od klubov požadujeme všetko, no nevytvárame im na to podmienky.“ Doplnil ho aj B. Bodorík, že správy by mali byť na internete už v sobotu, aby sa nestalo, že klub postaví hráča v treste.
Hoci J. Blanárik z disciplinárnej komisie uviedol, že kluby si majú evidovať karty, bolo by lepšie, ak to bude včas a oficiálne na internete.
Urob si sám
Kluby platia nemalé štartovné, za čo by si zaslúžili zo strany zväzu dokonalý servis. Ale hádzať všetko na kluby, od evidencie kariet, zabezpečovania rozhodcov a tváriť sa, že je všetko OK, nie je správne. To ako keby prišiel hosť do reštaurácie, zaplatil za jedlo a išiel si ho najprv uvariť sám. Treba si uvedomiť, že futbal sa nehrá iba pre funk-cionárov, hráčov a rozhodcov, ale najmä pre diváka. Fanúšik je najlepším barometrom, pretože ak má klub rád, príde, ale treba aj prihliadať na jeho potreby.
Nie len trestať, ale aj informovať
Problémov je veľa, treba ich riešiť, ale nie trestať za každú cenu. Zväz by mohol ísť príkladom a vylepšiť internetový problém. Pred rokom E. Chalmoviansky povedal, že pre kluby je záväzná úradná správa na internete a bude tam bývať už v piatok. Keď na neplnenie tohto bodu poukázali delegáti na hodnotiacej januárovej konferencii, prisľúbil nápravu, ale informácie sa naďalej objavovali nepravidelne a v piatok už takmer vôbec. Dvadsať či tridsať (niekedy viac a niekedy menej) riadkov zo zasadnutia štvrtkovej komisie sa dá napísať pomerne rýchlo. Potom stačí správu odoslať sekretárovi, ten ju vzápätí odošle správcovi internetu, ktorý ju „zavesí“ na oficiálnu stránku. Jednoduché, len sa netreba vyhovárať na pracovné zaneprázdnenie, lebo si treba uvedomiť, že aj futbaloví funkcionári chodia do práce a nie sú profesionálmi, ale robia to z lásky k futbalu a väčšinou zadarmo... ⋌JOZEF ŠPROCHA

Skryť Vypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 3. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 4. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 233
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 357
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 369
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 327
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 058
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 491
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 377
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 234
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 782

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 2. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 3. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 4. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 5. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 6. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 7. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 8. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 399
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 222
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 302
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 439
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 919
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 046
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 223
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 911
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka odštartoval pred mesiacom nový akademický rok.


18. nov
Ilustračná fotografia.

Technické služby mesta Dubnica nad Váhom majú pripravené na údržbu ciest a chodníkov v zimnej sezóne 2021/2022 štrnásť mechanizmov.


SITA 9 h

Ťažké zranenia utrpelo pri nehodách vyše 50 ľudí.


TASR 16 h

SHMÚ vydal preto aj výstrahy prvého stupňa.


26. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Peter sa z tohto sveta rozhodol odísť dobrovoľne.


12 h

Pacienti sa cítia ako víťazi, že covid prežili nezaočkovaní. Nedochádza im, že ľudia čakajú na operácie, hovorí.


26. nov

Doteraz sme mali na pľúcnej ventilácii 19 pacientov. Neprežil nikto, hovorí Peter Kirschner, primár infekčného oddelenia.


26. nov

Internetovú kampaň podporili aj známe osobnosti slovenskej alternatívnej hudby.


26. nov

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Dúležité hláseňí
 2. Věra Tepličková: Bolo, nebolo alebo O kráľovstve, kde prestalo platiť, že niečo je vždy za niečo
 3. Barbora Kujundžić: Výchova detí ako výstup na Mount Everest
 4. Simona Rezníčeková: V lotosovom sede na nesprávnej hore
 5. Michala Guľasová: Zdenka Wenzlová Švábeková - Hľadač šťastia - knižná recenzia
 6. Rudolfa Vallová: COVID: u ľudí rastie vôľa žiť rovnako ako SMERu rastie vôľa vrátiť sa k moci
 7. Štefan Vidlár: Ešče žijem, máme chleba
 8. Jozef Legény: Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 8 399
 2. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 8 222
 3. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 302
 4. Lucia Nicholsonová: Otvorený list ministrovi Krajniakovi 6 439
 5. Martin Greguš: Robert Fico a jeho 2 tváre... DNES: "Povinné očkovanie je nechutný fašistický nápad". Čo myslíte, čo "hovoril" SMER v roku 2014? 5 919
 6. Ján Marton: Prezidentka žije v krajine, ktorej nerozumie a ja nerozumiem jej. 5 046
 7. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 223
 8. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 3 911
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu