Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
FUTBAL AKTÍV OBFZ

Kluby musia, zväz nie?

Kultúrny dom v Kvašove privítal po vlaňajšej premiére v piatok 11. júla účastníkov aktívu ObFZ Považská Bystrica. Príjemným prekvapením bola bohatá účasť a klubov, ktoré neposlali svojho zástupcu, bolo poskromne.


Varujúce karty
Predseda ŠTK Michal Sluk zhodnotil uplynulý ročník v kategórii dospelých. V I. triede výrazne pribudlo kariet oboch farieb. Za varujúci označil zápas Plevník – Beluša s výtržnosťami. Najlepším strelcom sa stal s 30 gólmi Sviečka z Visolají o gól pred obhajcom Ivanom Chochelom z Udiče. V II. triede bol najlepším strelcom Pavlík z Jasenice, autor 26 gólov. Na prvenstvo v streleckej tabuľke III. A triedy stačilo R. Šukalovi z Novej Dubnice B iba 15 gólov. III. B trieda bola strelecky chudobnejšia, najlepším strelcom bol Šefara z Vrchteplej, ktorý zaťažil konto súperov 26 gólmi. V tejto súťaži končilo menej družstiev než ju začalo, pretože po troch kontumáciách za nenastúpenie na zápas bola vylúčená Jasenica B. Celkove v sezóne bolo skontumovaných desať zápasov, čo je najmenej za posledné tri roky. V piatich prípadoch neprišiel súper a rovnaký počet má na svedomí neoprávnený štart hráča.
Bolešovské prvenstvo
Komisia mládeže, ktorá riadi súťaže mladých nádejí, najviac podlieha zmenám. Kým pred rokom hodnotil sezónu Jozef Jurena, na hodnotiacej konferencii už bol v čele Tomáš Pučkovica. Toho sme však na aktíve vyzerali márne. „Tomáš už vo funkcii nie je, odišiel do zahraničia,“ zdôvodnil Jaroslav Gašpárek, ktorý prečítal hodnotiacu správu. Okrem množstva štatistických údajov zaujali štyri kontumačné výsledky, z nich tri sa zrodili v zápasoch, keď boli domácim mužstvom dorastenci Bolešova. Lysá na zápas nenastúpila, Prečín a Horovce postavili hráča, ktorý bol v treste. Štvrtým duelom bol zápas Domaniža – Pružina, na ktorý hostia neprišli. Treba dúfať, že komisia mládeže, ktorá je v rozklade, ako zaznela trefná poznámka z pléna, bude mať konečne stabilné vedenie.
Pozor na ihriská!
Predseda ObFZ Eduard Chalmoviansky v úvode pripomenul nedávno skončené ME. Zaspomínal na ilavskú hodnotiacu konferenciu, kde bola oveľa nižšia účasť ako v Kvašove, ale aj šampanské a zákusky od ilavského primátora a obsluha krásnymi ženami. Predseda poukázal na zlý stav niektorých ihrísk v M. Ledniciach, D. Marikovej a Lúkach a ako príklad, že sa všetko dá, keď sa chce, uviedol Udiču. Informoval ďalej aj o tom vyplácaní rozhodcov, keď v niektorých zväzoch kluby zložia čiastku na celú sezónu vopred.
Pohárov bolo poskromne
Ďalším bodom bolo vyhlásenie najlepších družstiev v jednotlivých súťažiach. Oproti predchádzajúcim rokom ich bolo poskromne, pretože si ich vyslúžili iba deviati víťazi jednotlivých tried a tímy na druhých a tretích priečkach získali diplomy. Strelci vyšli naprázdno, pretože sa objavili informácie, že sa góly dopisujú dodatočne. V súťaži slušnosti čakali na víťazov dvojtisícové odmeny, ktoré si zatiaľ pripísali na konto iba virtuálne, pretože chýbal podpisový vzor, ako povedal predseda. Cenu za Fair play si medzi dospelými vybojovali D. Mariková, Lúky, H. Breznica a Fan club Púchov. Jeho predseda B. Bodorík s úsmevom dodal, že zväz im už druhý rok dlží čiastku viac než tisíc korún. Ak by to urobil klub, mal by zastavenú činnosť, ale v tomto prípade to nehrozí.
Pokojné žrebovanie
Prideľovanie žrebovacích čísiel sa robí vopred a ŠTK sa snaží vyjsť v ústrety každej požiadavke. Počas samotného aktu došlo k niekoľkým výmenám čísiel, ale tentoraz nedošlo k situácii, že záujemca o zmenu čísla si ho nemal s kým vymeniť. V mužských súťažiach, ktoré všetky odštartujú 3. augusta, o výnimku z hracích časov požiadala iba N. Dubnica B, ktorá bude domáce zápasy hrať v sobotu o 14. h. Fan club Púchov bude domáce zápasy hrať v Mestečku a Púchov B na pomocnej ploche v Púchove. I. trieda dorastu má niekoľko výnimiek, keď Domaniža bude hrávať v sobotu o 14. h, H. Poruba a L. Rovne B v sobotu v ÚHČ. Druhá najvyššia súťaž dorastu má iba desať účastníkov, a preto začne hrať o dva týždne neskôr – 17. augusta. Kolačín bude hrávať v sobotu o 10.30 h, Horovce, Udiča a Beluša B v rovnaký deň v ÚHČ. V žiackych súťažiach bolo výnimiek najviac. Udiča, D. Mariková, Dohňany, Mikušovce, Sverepec, Dulov, Horovce budú hrávať 2,5 h pred zápasom dospelých. Prečín má začiatky domácich zápasov stanovené v sobotu na 10.30 h a Vrchteplá hrá zápasy 2. a 4. kola 2,5 hodiny pred duelom mužov. Zo súťaže sa pre nedostatok hráčov na poslednú chvíľu odhlásilo v II. triede starších žiakov Košecké Podhradie, naopak, do súťaže zaradili Vrchteplú. Visolaje, ktoré po postupe mužov do V. ligy musia mať dve mládežnícke družstvá, privítalo pomoc L. Rovní. Ich C tím v I. triede mladších žiakov bude hrať pod hlavičkou Visolají, ale v L. Rovniach. Problémom pri malom počte družstiev bol počet zápasov. Niektoré kluby z I. triedy mladších žiakov a III. B triedy boli za trojkolový systém, proti ktorému ostro protestovali Dohňany. Nakoniec sa pre „írsky model“, ako povedal jeden z delegátov, rozhodla väčšina. V I. triede mladších žiakov sa súťaž začne až 17. augusta.
Pridelené čísla
I. trieda muži: 1 Horná Poruba, 2 Beluša, 3 Udiča, 4 Púchov B, 5 Brvnište, 6 Dolná Mariková, 7 Papradno, 8 Pružina, 9 Malé Lednice, 10 Plevník, 11 Dulov, 12 Lúky, 13 Horovce, 14 Ilava.
II. trieda muži: 1 Orlové, 2 Podvažie, 3 Dolné Kočkovce, 4 Jasenica, 5 Prejta, 6 Tuchyňa, 7 Streženice, 8 Košeca, 9 Bolešov, 10 Nová Dubnica B, 11 Sverepec, 12 Šebešťanová, 13 Lysá, 14 Vrchteplá.
III. A trieda: 1 Červený Kameň, 2 Kameničany, 3 Lednica, 4 Pruské, 5 Košecké Podhradie, 6 Kolačín, 7 Tunežice, 8 Mikušovce, 9 Kvašov, 10 voľno.
III. B trieda: 1 Podmanín, 2 Dohňany, 3 Fan club Púchov, 4 Zubák, 5 Dolná Breznica, 6 Praznov, 7 Trstie, 8 Horná Breznica.
I. trieda dorast: 1 Orlové, 2 Prečín, 3 Lednické Rovne B, 4 Pružina, 5 Praznov, 6 Tuchyňa, 7 Papradno, 8 Horná Poruba, 9 Bolešov, 10 Pruské, 11 Lysá, 12 Visolaje, 13 Lúky, 14 Domaniža.
II. trieda dorast: 1 Borčice, 2 Kolačín, 3 Beluša B, 4 Podvažie, 5 Jasenica, 6 Prejta, 7 Udiča, 8 Šebešťanová, 9 Brvnište, 10 Horovce.
I. trieda starší žiaci: 1 Orlové, 2 Horná Poruba, 3 Udiča, 4 Bolešov, 5 Papradno, 6 Pružina, 7 Dolná Mariková, 8 Prečín, 9 Košeca, 10 Borčice, 11 Prejta, 12 Podmanín 13 Lúky, 14 Streženice.
II. liga trieda starší žiaci: 1 Pruské, 2 Dohňany, 3 Dolné Kočkovce, 4 Lysá, 5 Považská Bystrica B, 6 voľno, 7 Malé Lednice, 8 Mikušovce, 9 Vrchteplá, 10 Sverepec, 11 Dulov, 12 Horovce.
I. trieda mladší žiaci: 1 Ladce, 2 Prečín, 3 Košeca, 4 Lednické Rovne B, 5 Ilava, 6 Nová Dubnica B, 7 voľno, 8 Visolaje.
Nevídaná diskusia
Posledným bodom aktívu bola diskusia, ktorá bola na rozdiel od predchádzajúcich mimoriadne bohatá. M. Jung poukázal na problém vulgárnosti nielen na ihriskách, ale aj na konflikty medzi hráčmi či funkcionármi. B. Bodorík prispel tradične faktickými argumentami a rozvíril hladinu okolo rozhodcov. Reagoval na to, že v nadchádzajúcej sezóne, ak by jeden zo súperov nemal rozhodcu a bol by hostiteľ, musel by sa zápas hrať v sobotu. „Potrestaný by bol tým klub, ktorý rozhodcu má, navrhujem, aby sme sa vrátili k doteraz zaužívanému pravidlu. Načo potom vychovávať rozhodcov. Sobotňajšie zápasy nevyhovujú väčšine mužstiev, pretože veľa hráčov, ale aj funk-cionárov a rozhodcov pracuje aj v sobotu. Preto skončili v súťaži aj Nosice. Rozhodca Furík je náš hráč, ale keďže postúpil do krajskej súťaže, musíme si hľadať iného,“ a vzápätí našiel riešenie, ako sa vyhnúť nepopulárnej sobote. „Podľa súťažného poriadku sa stačí 21 dní vopred dohodnúť na nedeľňajšom termíne so súperom a zväz nám to musí schváliť a nemuseli by sme mať ani rozhodcu.“
Rozhodcov je málo
Na to reagoval predseda rozhodcovskej komisie R. Sluk informáciou, že rozhodcov je iba 41, pretože dvoch museli vyradiť kvôli alkoholu a ďalší dvaja ich možno budú nasledovať. Vyzval kluby, aby sa snažili získavať nových rozhodcov. M. Trško sa zaoberal prestupovým poriadkom a uviedol, že v dobe, keď idú „hore ceny" všetkého, čiastka za výchovné za hráča sa výrazne znížila a hrozí, že bohatšie kluby rozkúpia slabších konkurentov. Zabŕdol aj do rozhodcovskej oblasti so závažnou pripomienkou. Rozhodca udelil v žiackom zápase trom či štyrom hráčom hostí červenú kartu za hrubú urážku jeho osoby. Bol však upozornený, že takto sa to nedá a netreba všetko počuť... Ťažko potom zháňať nových arbitrov, ktorí nie sú chránení nikým a ničím a je na nich, koľko vydržia. Možno by nebolo zlé zaviesť „cenník“ urážok, aký trest za ktorý vulgarizmus bude nasledovať a najlepší rozhodcovia by potom získali ako cenu súsošie s troma opicami, kde si jedna zapcháva uši, druhá oči a tretia ústa. Problémom je aj „preťahovanie si“ rozhodcov jednotlivými klubmi. S. Lališ uviedol, že tresty pre vedúcich mužstiev sa zdajú byť pritvrdé, najmä ak je už potrestaný hráč či klub. „V obciach nie je tak veľa vedúcich, ktorí by to mohli robiť a bez vedúceho nemôžu mládežníci chodiť na zápasy.“
V ZsFZ áno, v ObFZ nie?
J. Mamis naznačil, že keď sa chce, všetko sa dá. „Prečín hrá krajskú súťaž a tam sa nemôže stať, že informácie na internete sú neskoro alebo vôbec. Už na druhý deň po zasadnutí komisíí tam nájdeme všetky zmeny, karty, delegačnú listinu. U nás sa len vyhovárame pri problémoch na internet, ale treba si uvedomiť, že od klubov požadujeme všetko, no nevytvárame im na to podmienky.“ Doplnil ho aj B. Bodorík, že správy by mali byť na internete už v sobotu, aby sa nestalo, že klub postaví hráča v treste.
Hoci J. Blanárik z disciplinárnej komisie uviedol, že kluby si majú evidovať karty, bolo by lepšie, ak to bude včas a oficiálne na internete.
Urob si sám
Kluby platia nemalé štartovné, za čo by si zaslúžili zo strany zväzu dokonalý servis. Ale hádzať všetko na kluby, od evidencie kariet, zabezpečovania rozhodcov a tváriť sa, že je všetko OK, nie je správne. To ako keby prišiel hosť do reštaurácie, zaplatil za jedlo a išiel si ho najprv uvariť sám. Treba si uvedomiť, že futbal sa nehrá iba pre funk-cionárov, hráčov a rozhodcov, ale najmä pre diváka. Fanúšik je najlepším barometrom, pretože ak má klub rád, príde, ale treba aj prihliadať na jeho potreby.
Nie len trestať, ale aj informovať
Problémov je veľa, treba ich riešiť, ale nie trestať za každú cenu. Zväz by mohol ísť príkladom a vylepšiť internetový problém. Pred rokom E. Chalmoviansky povedal, že pre kluby je záväzná úradná správa na internete a bude tam bývať už v piatok. Keď na neplnenie tohto bodu poukázali delegáti na hodnotiacej januárovej konferencii, prisľúbil nápravu, ale informácie sa naďalej objavovali nepravidelne a v piatok už takmer vôbec. Dvadsať či tridsať (niekedy viac a niekedy menej) riadkov zo zasadnutia štvrtkovej komisie sa dá napísať pomerne rýchlo. Potom stačí správu odoslať sekretárovi, ten ju vzápätí odošle správcovi internetu, ktorý ju „zavesí“ na oficiálnu stránku. Jednoduché, len sa netreba vyhovárať na pracovné zaneprázdnenie, lebo si treba uvedomiť, že aj futbaloví funkcionári chodia do práce a nie sú profesionálmi, ale robia to z lásky k futbalu a väčšinou zadarmo... ⋌JOZEF ŠPROCHA

Skryť Vypnúť reklamu


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 2. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 3. Magazín SME Ženy už v predaji
 4. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 5. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 6. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 7. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 8. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 9. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 381
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 590
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 856
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 244
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 078
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 15 324
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 403
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 082
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 358
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 271
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Duša Behu okolo Dulova Anton Dobrodenka behá celý život

Bežecký figliar z Dulova. Tváril sa, že nevládze, potom pridal

V malej obci Dulov býva väčšinu roka pokoj a ticho. Tretiu októbrovú nedeľu to tu ale žije, ide sa tradičný Beh okolo Dulova. Ten tohtoročný, slávnostný, sa však neuskutočnil. Dušou tohto podujatia je človek, ktorý vždy behával, beháva a behať bude, dokedy to pôjde, Anton Dobrodenka.

Dulovčania postavili pamätník Behu okolo Dulova. Druhý sprava Anton Dobrodenka.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Odberné miesta v Ilave

Celoplošné testovanie prebehne aj v meste Ilava. Vyčlenili päť odberných miest.

ilustračné foto

Zoznam odberných miest v Púchove

Už tento víkend prebehne celoplošné testovanie. V Púchove je trinásť odberných miest, kde sa môžete dať otestovať.

Zoznam odberných miest v meste Púchov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Vodič autobusu náraz neprežil. Cesta je neprejazdná

Dôvody, pre ktoré vodič náhle zmenil smer jazdy, polícia preveruje.

Primátor Hattas: Situácia je v Nitre veľmi kritická, chýbajú lekári

V pätnástich dedinách budú testovať len jeden deň.

Už ste čítali?