UPOHLAV. Vyvrcholením súťaže, ktorú už tradične organizuje pre mladých umelcov – výtvarníkov považskobystrická umelecká škola a ktorej vyhlasovateľom je ministerstvo školstva, sú tvorivé dielne. Kto chcel vďaka nim tentoraz nazrieť do obdobia stredoveku, spoznať krásnu prírodu, zaujímavé kultúrne a historické pamiatky regiónu Považia, musel sa najprv zapojiť do súťaže, ktorá sa realizuje prostredníctvom internetu.
Účastníci, ktorými bývajú vždy trojčlenné kolektívy z umeleckých, základných aj stredných škôl, mali za úlohu vytvoriť ľubovoľnú výtvarnú priestorovú realizáciu reagujúcu na prostredie v AVI formáte alebo Power pointe, uviesť k nej krátky komentár a popis ako sa realizovala, všetko v anglickom jazyku.
A ako sa zhostili účastníci súťažnej úlohy? „Snažili sme sa vo svojej práci, sérii fotografií, ktorá sa volala Ako išli oči na vandrovku, upozorniť na nesúlad konzumného spôsobu života človeka a skutočných hodnôt v živote, ktoré často nevidíme. „Naše oči“ vyrobené z tenisových loptičiek sme umiestňovali do rôzneho prostredia, napríklad na svah plný odpadkov, medzi umelo pestované ovocie na tržnicu, na okenné žalúzie ako slepé, nevidomé oči, ktoré radšej nechcú vidieť nič, čo sa okolo nich deje. Vo všetkom bola symbolika o ľudskej ľahostajnosti a nevšímavosti k okoliu,“ povedala skupinka dievčat z martinskej základnej umeleckej školy. Považskobystrickí umelci z gymnázia boli trochu tajnostkárski. „Nepovieme vám o našej práci. Chceme zistiť, či sú ľudia v meste pozorní a všimnú si naše inštalácie,“ povedala jedna z aktérok. Portréty, umelecké fotografie, zaujímavé detaily z okolia Vjeličky aj zo samotnej soľnej bane, to bola práca, s ktorou sa do súťaže cez internet prihlásili Poliaci. Možno aj pôsobivá pozvánka na návštevu tohto regiónu.
Na tvorivých dielňach, ktorých cieľom je okrem hľadania nových výtvarných techník a tvorivých činností, zaujímavých podnetov aj nadväzovanie medzinárodných kontaktov, sa nakoniec zúčastnilo šesť víťazných družstiev zo Slovenska, Moravy, Čiech a Poľska. Medzi ocenenými bola aj Základná umelecká škola I. W. Kráľa a Gymnázium v Považskej Bystrici. Témou tvorivých dielní bola stredoveká hostina. Počas šiestich dní pripravovali mladí umelci rôzne často aj hrôzostrašné stredoveké postavy v životnej veľkosti, napríklad mních travič a predmety zo sadry, vrecoviny a drôtenej výstuže, ktoré nainštalovali do priestorov záhradného posedenia v hoteli Upohlav.
V prostredí opradenom tajomstvom a mystikou stredoveku sa uskutočnilo aj oficiálne vyhlasovania výsledkov internetovej súťaže. Nechýbalo pôsobivé divadlo – príbeh o stredovekej veštbe pre kráľovské dieťa. Samozrejme, jeho aktéri si pripravili aj zaujímavé stredoveké kostýmy. Vystúpenie zaujalo hlavne deti - štvrtákov zo základnej školy z južného Slovenska, ktorí boli v Upohlave na školskom výlete a mali možnosť pozrieť si ho. Inštalácia bude podľa slov riaditeľky ZUŠ I. W. Kráľa prenesená do priestorov ich školy, kde si ju budú môcť pozrieť aj Považskobystričania. (BERKO)
Mních travič
Inštalácia a skutočnosť. Z prstov podľa tvorcov z Čiech odkvapkávajú mníchovi na stôl zvyšky jedu. FOTO: BERKO
Najlepší diváci
Boli nimi žiaci zo základnej školy z južného Slovenska, ktorá bola v Upohlave na koncoročnom výlete a umelci ich pozvali na ukončenie tvorivých dielní. Neodmietli ani pohostenie a vôbec im nevadilo, že jedlo by mohlo byť otrávené. FOTO: BERKO
Kráľovská hostina
Počas nej sa nielen hodovalo, ale aj veštilo a stínali sa hlavy. Našťastie len melónové. FOTO: BERKO