Vence k pamätnej tabuli „večného vojaka“, ktorý slúžil v husárskych plukoch neuveriteľ-ných 81 rokov a zúčastnil sa 22 vojenských ťažení, položili príslušníci 8. jazdeckého husárskeho pluku z Bratislavy.
Namiesto pôvodne plánovaných šiestich husárov sa slávnostného aktu zúčastnili iba dvaja. Ako správnym husárom im chýbali k dokonalosti iba kone, čo sa vzhľadom na priestorové možnosti zdalo logické.
Duo chlapíkov v slušivých husárskych uniformách pútalo pozornosť všetkých návštevníkov hodových slávností. Nás však zaujímalo, kto v skutočnosti stojí za „prezlečenými“ husármi. „Pred viac ako pätnástimi rokmi sa dala dokopy partia nadšencov vojenskej histórie z Bratislavy a vďaka jednej spoločnosti, ktorá nám poskytla priestory, vznikol Spolok vojenskej histórie a historických zbraní,“ prezradil jeden z dvojice husárov Milan Salon. Dozvedeli sme sa tiež, že počet členov Spolku vojenskej histórie nie je stabilný. Mnoho priaznivcov historických udalostí sa jeho činnosti zúčastňuje len vtedy, ak organizujú akciu blízku jeho záujmom. „V podstate sme rozdelení na obdobia. Niektorí členovia sa venujú napoleonským vojnám, ďalší tridsaťročnej vojne, srdcovou záležitosťou iných je prvá či druhá svetová vojna,“ objasnil spôsob fungovania spolku Salon.
Doménou dvojice husárov, ktorá sa predstavila v Mojtíne, sú napoleonské vojny a členovia spolku nechýbajú na žiadnej rekonštrukcii napoleonskej bitky, ktorá sa odohrala v ktoromkoľvek kúte Európy. V podstate kopírujú napoleonské ťaženie Európou. Na každej akcii vystupujú v dobových uniformách, ktoré nie sú lacným špásom. „Uniformy si nechávame šiť podľa historických vzorov a ich ceny sa pohybujú v desiatkach tisíc korún. Napríklad takáto husárska stojí okolo 70-tisíc, šabľa ďalších sedemtisíc, a ak chcete aj pušku a sedlo na koňa, vyjde vás tento koníček aj na stotisíc korún. A to bez koňa, ktorého si husári, z pochopiteľných príčin, nekupujú, ale požičiavajú. Pritom hovorím iba o jednej uniforme,“ priblížil finančnú stránku svojho koníčka Salon.
Aj napriek nemalým finančným prostriedkom nechýbajú členovia Spolku vojnovej histórie na žiadnej rekonštrukcii bitky, ktorá sa uskutoční na Slovensku či v zahraničí. V budúcom roku ich však čaká jeden sviatok – uplynie dvesto rokov od obliehania Bratislavy. A to je výročie, počas ktorého sa chcú „napoleonovci“ ukázať v plnej paráde... ⋌(POK)