Pôvodne mali byť v týchto priestoroch chránené dielne pre telesne postihnutých občanov a ambulanciu pre lekára.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Začiatkom minulého týždňa boli slávnostne otvorené dva byty, určené pre tri ženy a troch mužov, avšak bez prítomnosti ich budúcich obyvateľov. Tí sa budú môcť nasťahovať až začiatkom septembra. Zámerom mesta, ktoré vyčlenilo na prerobenie priestorov z mestského rozpočtu takmer milión korún, je prenajímať byty odchovancom detských domovov a poskytnúť im pomoc pri hľadaní ubytovania, aby sa mohli začleniť do reálneho pracovného života. „Zatiaľ ešte nevieme s určitosťou povedať, kto by tu mohol získať ubytovanie, mali by to byť traja mladí ľudia. Nemusia to však byť len Považskobystričania. Máme chovancov, ktorí odtiaľto nepochádzajú, ale s mestom sa zžili, domov už sa vrátiť nechcú a chceli by sa tu usadiť,“ povedal Vladimír Varecha, riaditeľ Detského domova v Domaniži. Podľa riaditeľky domova z Klobušíc Mileny Lengyelovej bude ubytovanie pravdepodobne pre mladých z mesta a blízkeho okolia. Konkretizovať zatiaľ nevedela. „Vrchné nebytové priestory budovy, ktoré boli prerobené na nové - bytové, boli pôvodne určené na prevádzku chránených dielní. Mali v nich pracovať zdravotne ťažko postihnutí občania ubytovaní v spodnej časti, čo sa nikdy nezrealizovalo a priestory pre tento účel nikdy použité neboli,“ vysvetlila vedúca sociálneho útvaru mestského úradu Janka Dudoňová. Dodala, že takto získajú mladí ľudia, ktorým chýba rodinné zázemie pri štarte do života, veľkú pomoc. „Samozrejme, musia byť schopní pravidelne platiť nájomné,“ upozornila. Primátor mesta Miroslav Adame pri otvorení poznamenal, že najdôležitejšie je, aby mladí ľudia dokázali ponúknutú šancu správnym spôsobom využiť, nájsť si zamestnanie a úspešne sa v živote uchytiť.
Ročné náklady na temperovanie miestností, ktoré dlho zívali prázdnotou, boli pomerne vysoké a mesto sa aj preto podľa hovorcu Filipa Oubrechta rozhodlo poskytnúť finančné prostriedky na to, aby sa mohli efektívne využiť.
Výška nájomného zatiaľ podľa slov Janky Dudoňovej nie je presne stanovená, a tak sa k nej bližšie nevyjadrovala. Cena za nájom aj energie v každom z bytov sa však bude deliť medzi troch nájomníkov. Tí majú k dispozícii dve miestnosti s kuchynským kútom a priestrannou kúpelňou spojenou s WC. „Miestnosti musíme ešte vybaviť nábytkom a mladí sa môžu sťahovať. Ubytovanie tu majú zabezpečené minimálne na rok. Ak ich nebudú chcieť využívať, nie je problém, aby sme tu umiestnili mladú rodinu s dieťaťom, ktorá má problém nájsť v meste ubytovanie. Myslím si však, že k tomu asi nedôjde,“ doplnila Janka Dudoňová.
A čo hovoria na nových nájomníkov domáci? „Vieme o tom, že sa tu prerábalo. Treba mladým pomôcť a oni musia vedieť správne túto pomoc využiť,“ povedala jedna z obyvateliek bytovky.
Ďalšie priestory prerábalo mesto aj na prízemí. V tých mala byť pôvodne umiestnená ambulancia lekára, ani tento zámer sa však nezrealizoval. Do ďalšieho jednoizbového bytu, ktorý sa tu vytvoril, sa má nasťahovať mladý manželský pár hluchonemých občanov. „Sú to moji priatelia. Veľmi sa tešia, že získali toto bývanie. Videla som, že je to tu otvorené, tak som sa prišla pozrieť, akú farbu si vybrali na steny. Nevedeli sa rozhodnúť. Prajem im, aby sa im dobre bývalo,“ povedala mladá mamička, s ktorou sme sa pri prehliadke bytu v ŤAPKE dali do reči. Investične vyšlo prerobenie priestorov na prízemí na 450 tisíc korún a aj tu išlo investíciu z mestského rozpočtu. (BERKO)