Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Neďaleká Istria – more, kultúru, lákadlá pre deti aj adrenalín

Patríte k tým, na ktorých dovolenka ešte len čaká, nestihli ste si ju naplánovať a neradi cestujete ďaleko? Milujete pobyty pri mori spojené s poznávaním

Slováci na tento severnejšie položený kút Chorvátska v posledných rokoch akoby trochu zanevreli. Stretnete tu hlavne Slovincov, ale tiež Holanďanov, Nemcov, Dánov, Maďarov, Talianov či dokonca severanov Fínov či Švédov a tiež Čechov, Slovákov len málo. Jednou z najznámejších oblastí na pobreží, ktoré bolo v minulosti rímskou kolóniou, je okolie mesta Pula.
Najväčšie mesto istrijského polostrova je multikulturálne centrum. Dohovoríte sa tu po taliansky, nemecky, anglicky, ale aj po slovensky či rusky. Dnešné hospodárske a kultúrne strediskom bolo už v dávnej minulosti významným obchodným a vojenský prístavom. Jeho história siaha až do čias gréckych bájí o plavbe Argonautov. Tu ich podľa legendy obyvatelia Kolchidy prestali konečne prenasledovať a usadili sa. K veľkolepým dielam rímskej kultúry patria Aréna – rímsky amfiteáter , Herkulova brána, dvojitá brána a pozostatky rímskeho divadla, či oblúk rodiny Sergiov a iné. Rovnako efektné sú pamiatky z novších čias, z obdobia rakúsko-uhorskej monarchie.
Aréna – história krvavých gladiátorských zápasov
Asi najnavštevovanejšou pamiatkou je pulský amfiteáter – Aréna, šiesty najväčší na svete. Nechal ho postaviť cisár Augustus (31 p.n.l – 14 n.l). Dnešnú podobu získala za vlády cisára Vaspasiana, približne v rovnakom čase, ako bolo vybudované Koloseum v Ríme. Má elipsovitý pôdorys (šírka 105 a dĺžka 132 metrov) a poňať mohol 23 tisíc divákov. Konávali sa tu gladiátorské zápasy. Dnes je otvorený pre turistov. Ak nechcete pred jeho prehliadkou vystáť niekoľkohodinovú radu, treba sa vybrať do Puly už o deviatej ráno. Hneď pri vstupnej bráne dostanete do rúk audiosprievodcu. Vybrať si môžete z viacerých jazykov, k dispozícii je aj nahrávka v češtine. So slúchadlom na uchu potom putujete po stavbe starej viac ako 2000 rokov, v ktorej sa odohralo veľa krvavých predstavení. V podzemných priestoroch je nainštalovaná stála expozícia mapujúca pestovanie olív a vína v antickej Istrii s niekoľkými veľmi zaujímavými pôvodnými nástrojmi pre výrobu oleja a vína, ako aj množstvom amfor vylovených z morských hlbín. Vstupujete do nej úzkou kamennou chodbou, podobnou tej, ktorou kedysi dávno kráčali do arény gladiátori, odsúdení trestanci a vzbúrenci bojovať o holý život. Vanie na vás chlad a oblieva vás nepríjemný pocit stiesnenosti. Niet úniku. Našťastie, na vás na jej konci nečaká ani veľkolepé víťazstvo ale ani smrť. Miest, z ktorých na návštevníka dýcha tajomný duch minulosti je tu viac. Prechádzate sa po miestnostiach, kde sa gladiátori pripravovali na boj, môžete sa dotknúť kameňov na ktorých sedávali diváci. Niektoré miesta vyhradené pre váženejšie patricijské rodiny sú dodnes označené ich iniciálkami.
Rímsky šoubiznis a neskôr rozkrádanie
Ako sa dozviete z výkladu – aréna je miesto, kde sa predvádzala šou v minulosti aj dnes, aj keď celkom odlišná. Gladiátorským zápasom sa pripisoval v rímskom svete veľký význam, a neobišlo to ani kolónie, ktorými bola aj Pula. Kto vlastnil dobrého bojovníka mohol výborne zarobiť, prípadne slobodný, chudobný občan sa mohol vymaniť z biedy. Dobrí gladiátori zarábali oveľa lepšie ako vojaci či dokonca nižší dôstojníci v rímskych posádkach - centurióni. Aj cena vstupenky do arény závisela od toho, akí gladiátori nastúpia v boji. Čím lepší, tým bola drahšia. Aj dnes je Aréna, alebo skôr to, čo z nej zostalo, vynikajúcim miestom pre realizáciu koncertov pop-rocku, opier a baletov, ako aj filmových festivalov. Pula však o túto vzácnu pamiatku takmer prišla. Najväčšia rekonštrukcia bola ukončená v roku 2000. Bola finančne nákladná, stála mesto a štát 20 miliárd kuna a menšie opravy niektorých častí sa uskutočňujú celoročne aj dnes. Našťastie sa podstatná časť stavby zachovala, aj keď sa veľa rozkradlo. Kamene sa brali na stavbu palácov v Pule, neskôr aj náboženských chrámov či vojenských pevností. Najviac sa stavba znehodnotila v časoch benátskej nadvlády, keď slúžili kamene z amfiteátra ako stavebný materiál, ktorý sa odvážal až do Benátok. V druhej polovici 16. storočia vydala benátska vláda nariadenie, podľa ktorého mal byť dokonca amfiteáter rozobratý a prevezený do Benátok. Vďaka benátskemu senátorovi Emovi sa tak nestalo, pretože vo Veľkej rade Benátskej republiky, ktorej bol členom vyslovil nesúhlas zbúrať amfiteáter.
Z vojenských pevností múzeá a akváriá
Istrijské pobrežie je plné ozbrojených pevností z čias rakúsko-uhorskej monarchie. Vyzerajú ešte aj dnes dosť hrozivo a vstupy do prístavov boli po celom pobreží vďaka nim starostlivo strážené. Rozsiahla pevnosť sa týči aj priamo nad prístavom v Pule a pri vstupe do nej vás víta ešte aj dnes niekoľko desiatok diel, ktoré samozrejme, už nie sú funkčné. Dnes je v pevnosti umiestnené múzeum, ktoré mapuje hlavne námorné dejiny v tejto oblasti a z jeho hliadkovej veže je nádherný výhľad na mesto aj záliv. Niekoľko desiatok kilometrov od centra Puly je ďalšia pevnosť vo Verudele, ktorá chránila prístup k prístavu z morskej strany zas z juhozápadného smeru. Už len sama stavba, okolo ktorej je do skaly vytesaná hlboká priekopa stojí za prehliadku, rovnako ako akvárium, ktoré je tu umiestnené od roku 2002. Pozrieť si tu môžete asi 150 morských aj sladkovodných živočíchov, ktoré žijú v moriach okolo Istrie (nechýbajú ani nebezpečné jedovaté živočíchy – napríklad škrpoče, ktoré majú exotický vzhľad ako zmenšené morské dinosaury bez nôh). Obdivovať môžete aj pyrane, akoby posiate zlatým práškom, či murény, alebo morské úhory, ktoré sa vyskytujú v hojnom počte aj vo vodách okolo najjužnejších výbežkov Istrijského polostrova.
Dotkni sa morských živočíchov
Najviac lákajú tzv. touching-pools – dotykové akváriá, kde si môžete na niektoré živočíchy priamo siahnuť. Nechýbajú ani tzv. morské mačky či pas mikuše, čo sú vlastne malé žraloky či rôzne druhy rají. Súčasťou akvária je aj Stredisko pre záchranu morských korytnačiek, ktoré sú prísne chránené. V stredisku sa dborníci starajú o poranené živočíchy a po uzdravení ich vypúšťajú späť do mora. V čase našej návštevy sme našli v tejto korytnačej nemocnici troch kamarátov, ktorí mali aj svoje mená - Leonardo, Karlo a Dodo. Najstarší Dodo bol pekný kus „chlapa“ vážiaci 30 kilogramov. Expozícia akvária je celá zameraná aj na ochranu prírody. Nachádzajú sa tu tvorivé dielne pre deti, zamerané na prírodovedný, chemický a fyzikálny výskum a maliarsky ateliér. Malí školáci majú možnosť stráviť tu vyučovanie a zúčastniť sa praktických laboratórnych prác vo veľmi atraktívnom prostredí, deti z umeleckých škôl zas zachytiť vo svojich prácach priamo odpozorovaný podmorský svet. Na chodbách je umiestnených veľa lákadiel pre deti v podobe megapuzzle, skladačiek, hádaniek, kedy podľa vône spoznávajú rastlinky typické pre Istriu, na dotyk poznávajú živočíchy. V divadelnej miestnosti sa môžu prezliecť do kostýmov korytnačiek, medúz či morských koníkov a zahrať si vlastné divadlo... jednoducho návštevou akvária budú hlavne deti očarené. Vstupné je pritom prijateľné. Vychádza 150 korún pre dospelého a okolo 80 korún pre staršie deti. Mladšie do troch rokov majú vstup zdarma.
Morské jaskyne a útesy na Kameniaku
Kto chce pozorovať život pod morskou hladinou naživo, určite by sa mal vybrať na Kameniak, čo je najjužnejší výbežok Istrie. Avšak opäť si treba privstať, lebo vstup do tejto oblasti je kontrolovaný a strážený a ak na výlet do oblasti vyrazíte neskôr, mohli by ste uviaznuť v kolóne. Na jedinej komunikácii, ktorá do tejto oblasti vedie je totiž umiestnená rampa pri ktorej vyberá dozorca za vstup. Platí sa okolo sto korún na deň za osobné auto. V tejto časti je viditeľnosť pod morskou hladinou do 15 metrov a podmorský život bohatší ako kdekoľvek inde. Pre adrenalínových nadšencov je určené aj potápanie v jaskynkách, ktoré sa tu vytvorili v útesoch, prípadne zoskoky z morských brál do morskej hlbočiny. Veľký pozor si však treba dať na štipľavé medúzy a morských ježkov. Nuž a na pobreží na čierneho pavúka s červenými bodkami, jedovatú čiernu vdovu, ktorá sa v porastoch na Kameniaku vyskytuje vo veľmi hojnom počte. Návšteva Istrie stojí počas letných dovoleniek jednoducho za to. (BERKO)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Neberieme štúdium športovo, ale športujeme
 2. Investície s fixným ročným výnosom 5,5 % - 8 %
 3. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 4. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 5. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 6. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 10. Mercedes-Benz EQV je elektrické riešenie všestranného vozidla
 1. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 2. Get our subscription and support the Online Charity Auction
 3. Ako overiť či máte aktívny druhý pilier?
 4. Kurzarbeit – then, now and tomorrow
 5. Fanshop HC Košice prichádza s novinkami
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe
 8. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 9. Vianočnú edíciu kávy Starbucks tento rok kúpite už aj v obchode
 10. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 29 352
 2. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 10 463
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 257
 4. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 9 751
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 466
 6. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 9 328
 7. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 9 248
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 947
 9. Ako nahradiť fosílne palivá geotermálnou energiou? 8 806
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci 8 489
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

„Oženený“ s futbalom v Domaniži. Tréner Svoboda slávi štyridsiatku

S krátkymi zastávkami je futbalovej Domaniži už dvadsaťročie verný MILAN SVOBODA. Najskôr ako hráč, potom ako tréner. V uplynulých dňoch oslavoval rodák z Handlovej štyridsiatku.

Považie ponúka relax v kúpeľoch, lyžovačku, bežkovanie a kus histórie

Pohoria okolo Váhu, zo západu Biele Karpaty, z juhu Malé Karpaty a z východu Považský Inovec poskytujú dobré podmienky na zimné rekreačné aktivity.

Lyže či snoubordy nechávajú ľudia často bez dozoru.

AKTUÁLNE: Výsledky testovania za celý víkend

V okrese Púchov je podiel pozitívnych prípadov nad priemerom krajiny.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia vyšetruje masívne podozrenia z tunelovania Agrokomplexu

Rezort hovorí o závažných zisteniach v štátnom podniku. V minulosti ho riadili nominanti SNS.

Rušeň tlačil auto desiatky metrov

Matka s dvoma synmi skončili po zrážke v nemocnici.

Z nádrže Ružiná vyťahujú obrovské ryby, záchranný odlov prebieha v sparťanských podmienkach

Pre ryby sú pripravené aj nákladné autá so špeciálnymi bedňami, v ktorých je k dispozícii tekutý kyslík.

Časť nákladov na testovanie mestu Nitra neuznali

Radnica zabezpečila na každé z odberných miest až troch administratívnych pracovníkov. Štát jej preplatí dvoch.

Už ste čítali?