PÚCHOV. Nie je to tak dávno, čo sa Mestské zastupiteľstvo v Púchove zaoberalo určením názvov ulíc v lokalite Dvory. I keď návrh názvov ulíc mali už poslanci na papieri na schválenie, na podnet púchovského manželského páru sa tento bod rokovania stiahol a názvy ulíc mali vzísť z ankety v tamojších médiách. V plebiscite sa však väčšina hlasujúcich priklonila k tomu, aby sa zachovali doterajšie názvy ulíc – Dvory I. a Dvory II.
Na augustovom zasadnutí púchovského parlamentu už k tak dramatickému zvratu nedošlo. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o určení názvov verejných priestranstiev – námestí v meste, schválili poslanci rýchlo a relatívne hladko, i keď traja boli proti. Ako sa uvádza v návrhu, „vychádzajúc z významnosti a s poukázaním na predošlé podnety v snahe o náležité historicko-spoločenské zviditeľnenie, priestor od obslužnej komunikácie medzi obchodným domom „Plecháč“ a bytovým domom č. 810 (lekáreň) na Štefánikovej ulici smerom k domu č. 817/15 na rovnakej ulici až po Ulicu obrancov mieru sa pomenúva Hoenningovo námestie“. Amatérske archeologické výskumy baróna Emila Hoenninga v 19. storočí poskytli možnosť rozpoznať jednu z najvýznamnejších kultúr na území Slovenska – púchovskej kultúry. Tento rodák z Hildeshermu, ktorý je pochovaný v Púchove, získal pri prekopávaní sídliskových vrstiev viacero pozoruhodných nálezov. Vytvoril i jedinú známu podobu Skaly.
Pikantériou bolo, že v návrhu VZN bolo gramaticky nesprávne uvedené „Hoenningove“ námestie, čo poslanec Radoslav Varga okomentoval slovami: „Ak sme sa už o určení názvov námestia neporadili s obyvateľmi mesta, poraďme sa aspoň s jazykovedcami.“ O názvoch dvoch nových námestí totiž samospráva tentoraz nediskutovala s Púchovčanmi a ani mestská rada nedala zastupiteľstvu odporúčacie stanovisko. Jej hlasovanie sa skončilo nerozhodne 2:2. Na mestskej rade údajne odzneli slová hovoriace o predčasnom riešení. V prípade Hoenningovho námestia sa totiž určoval aj názov priestranstva, kde vyrastie nový dom kultúry. Na tomto mieste je momentálne park, a tak je Púchov zrejme prvým mestom, ktoré nazýva park námestím... I napriek tomu bolo nariadenie predložené poslancom na schválenie.
Druhou lokalitou, ktorá má nový názov, je územie od Nábrežia slobody po prístupovú komunikáciu – hranicu pozemkov Tatra banky. Táto plocha ponesie názov Župné námestie.
Z trinástich prítomných poslancov hlasovalo deväť za, traja boli proti a jeden poslanec sa hlasovania zdržal. Všeobecne záväzné nariadenie nadobudne účinnosť 15. septembra tohto roku.
(POK)