ILAVA. Osadenie štyroch semaforov v meste nezostalo bez odozvy. Na jednej strane ich namontovanie k priechodom mnohí privítali, na druhej sú príliš ďaleko od cesty, a tak chodcom prekážajú na chodníku. „Ich osadenie je v poriadku. Každá stavba sa musí riadiť určitými predpismi. Norma, povoľujúca umiestnenie semaforov, hovorí o niekoľkých desiatkach centimetrov od krajnice vozovky. Je to jednoduché pochopiť, pretože ak by kamióny alebo automobily zavadili o ne, mohlo by sa stať, že ich budeme opravovať každý týždeň,“ povedal Stanislav Janušek, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia. Okrem toho je podľa jeho slov umiestnená na semaforoch dopravná značka - Pozor chodci!
Čo však s problémom umiestnenia uprostred chodníku? „V dvoch inkriminovaných miestach sa chodník rozšíri. Celú vec osadenia sme dolaďovali s dopravným inšpektorátom, takže nič sme neosadili svojvoľne,“ dodal Janušek.
Podľa jeho slov ide v prvom rade o bezpečnosť občanov. Aj preto budú umiestnené asi osemdesiat centimetrové pásy od krajníc k chodníku určené pre nevidiacich. V miestach, kde sú umiestnené semafory býva najväčšia „premávka“ pri raňajšom či popoludňajšom odchode a príchode detí do školy. Po zlúčení škôl nastala väčšia migrácia a na nebezpečenstvo na ceste či neochotu vodičov zastaviť upozorňovali mesto aj dôchodcovia. ⋌(MK)