LEDNICA. Boli sme zvedaví, čo sa v malebnej dedinke pod Lednickým hradom za rok zmenilo, no so starostom Milanom Barkom sme sa porozprávali aj o plánoch do rokov nasledujúcich.
Čo všetko sa v Lednici za posledný rok zmenilo?
- I keď obec s niečo viac ako tisíckou obyvateľov nemá financií nazvyš, predsa len sa nám podarilo dokončiť, prípadne rozbehnúť nejaké investičné akcie. Teší sa, že sme dokázali dokončiť rekonštrukciu fasády budovy tzv. pridruženej. Historická budova, ktorá bola najskôr zemianskym sídlom, neskôr školou a sídlom pridruženej výroby dolnobreznického družstva, sa stala viacúčelovou budovou slúžiacou na kultúrne a spoločenské udalosti. Obec si zaslúži podobný kultúrny stánok a asi 400-tisícová investícia do rekonštrukcie padla na úrodnú pôdu. Z ďalších investičných akcií musím spomenúť výstavbu miestnej komunikácie na dolnom konci obce. Viac ako tristometrový úsek cesty od kríža až k zástavbe rodinných domov dostáva v týchto dňoch nový asfaltový koberec. Privítajú to najmä obyvatelia tejto lokality, ktorí museli až doteraz chodiť ku svojim domom len po makadamom spevnenej ceste. Popri tom zrekonštruujeme aj vjazd do základnej školy. Celá akcia si vyžiada okolo 370-tisíc korún. I keď sa to nezdá, nemálo prostriedkov nás stálo aj natretie zábradlia popri potoku. Predsa len, vari dva kilometre zábradlia „zhltnú“ nejaký ten liter farby.
Všimli sme si, že zábradlie je na niekoľkých miestach poškodené a na rozdiel od nového červeno-bieleho náteru nie sú poškodené časti zábradlia natreté...
- Urobili sme to úmyselne, aby si kompetentní všimli, v akom stave je zábradlie. Už zopárkrát skončilo auto či traktor v potoku a aj napriek našej dvojročnej snahe sa nám nepodarilo Povodie Váhu „dokopať“ do opravy poškodených úsekov zábradlia. Tvrdia, že na podobné opravy nemajú financie. Aký to kontrast napríklad so správou ciest. Tá dokázala opraviť poškodené zábradlie na mostoch za pár hodín.
Po rokoch stagnácie sa začína čosi diať aj okolo pýchy vašej obce – Lednického hradu...
- Teší ma najmä prístup ministerstva kultúry, ktoré zrejme pochopilo význam historického dedičstva. Na 400-tisícovom grante z ministerstva sa podieľa piatimi percentami aj obec a financie poslúžia na digitálne zameranie hradu, architektonický výskum a prieskum statiky objektu. To všetko je totiž predpokladom žiadosti o grant na samotnú rekonštrukciu hradu. Päťdesiatjeden percent hradu sme za symbolickú korunu predali historicko-astronomickej spoločnosti, ktorá sa rovnako podieľa na jeho obnove. Vybavujú granty na sanáciu kavern, zrekonštruovať bude treba klenby v prednej i zadnej palácovej časti, rovnako ako hradné múry. Tie sa v priebehu rokov rozoberali ako stavebný materiál a je to na nich poznať.
Vráťme sa však z výšin hradu späť na zem. Čo všetko ešte Lednici chýba k absolútnej spokojnosti jej obyvateľov?
- Je toho ešte mnoho. Kanalizácie sa zrejme tak ľahko nedočkáme, no do konca októbra chcem požiadať o dotáciu na pokračovanie výstavby vodovodu. Na vodovod je pripojená zhruba polovica obce, no to nestačí. Kedysi výdatné studne v lete vysychajú, niektoré časti obce treba zokruhovať, a preto chceme požiadať zhruba o 7-miliónovú dotáciu z envirofondu. No a pokračovať chceme v rekonštrukcii miestnych komunikácií. Na tie však už bude treba prostriedky z eurofondov. Financie na asi šesť kilometrov ciest v obci inak schopní získať nie sme. Ďalšou nemenej významnou akciou bude rekonštrukcia fasády kostola. Tá ide mimo obecný úrad, podujal sa na to súkromný investor a verím, že v súčinnosti s farským a biskupským úradom vďaka novej fasáde kostola obec ešte viac opeknie.
Na denný poriadok sa stále viac dostáva ochrana životného prostredia. Údajne ani Lednica nechce stáť bokom...
- Vypracovali a podali sme projekt na výstavbu zberného dvora v obci. Podotýkam, že ide o zberný dvor na separovaný odpad. Po obci sa šíria fámy, že tu bude spaľovňa a drtička odpadu a že do Lednice sa bude zvážať odpad aj z okolitých obcí. To je vyložená hlúposť a mrzí ma, že nie všetci Ledničania pochopili našu snahu o zlepšenie životného prostredia. Perspektívne chceme rozmiestniť po obci kontajnery na separovaný zber. V projekte sa počíta aj s technikou na manipuláciu s odpadom a jeho odvoz.