BELUŠA. Naliehavosť výstavby garáží zdôraznil na júnovom zasadnutí obecného zastupiteľstva i poslanec Ján Prekop: „O výstavbe garáží sa tu hovorí už niekoľko rokov. Občania čakajú, neodkladajme schválenie ich výstavby, každým rokom stúpajú stavebné náklady. Ak sa zvýšia náklady na ich výstavbu ďalšou nečinnosťou, budú sa z toho vyvodzovať opatrenia.“
Obec vykúpila pozemky o rozlohe desaťtisíc metrov štvorcových vedľa budovy školy za novým viacúčelovým ihriskom. Jozef Dušala z obecného úradu predložil poslancom projektový zámer pre účely výstavby garáží a na spomínanom zasadnutí jeho úpravu, ktorá obsahovala upresnenie výmery pozemkov. Viac ako stopäťdesiat garáží tak vyrastie na celkovej ploche asi 3500 metrov štvorcových, zvyšné pozemky budú slúžiť ako prístupové komunikácie či zelené pásy. „Pôvodne prejavilo o garáže záujem asi 130 potenciálnych majiteľov, na pondelkové sedenie ich prišlo asi 110. Pre obec nie je výstavba garáží zárobkovým podnikom. Naopak, nemalé finančné prostriedky sme investovali do vykúpenia pozemkov a ďalšie peniaze z rozpočtu si vyžiada budovanie inžinierskych sietí, prístupových komunikácií a ich odvodnenie. Sekundárny efekt však bude nevyčísliteľný – skultúrni sa sídlisko, kde doteraz svoje automobily Belušania parkovali, garáže ochránia samotné automobily, nehovoriac už o ochrane životného prostredia,“ povedal nám starosta Vladimír Vadrna. I keď predkladanie návrhov na zasadnutí zastupiteľstva býva v iných obciach štandardne záležitosťou poslancov, v Beluši majú iné praktiky. Návrh na spoluúčasti obce na budovaní inžinierskych sietí vo výške 20 percent z prostriedkov obce totiž predložil hlavný kontrolór obce Pavol Hrehor. Projektový zámer výstavby garáží spolu s návrhom na dvadsaťpercentné spolufinancovanie inžinierskych sietí schválili poslanci jednomyseľne, s hlasom poradným sa zdržal hlavný kontrolór...
Zosúladiť záujmy viac ako stovky budúcich majiteľov garáží nie je jednoduché. Preto sa rozhodlo, že stavať sa bude v blokoch po desiatich garážach. I keď pôvodný záujem trochu poklesol, na obecnom úrade očakávajú, že zmluvy o budúcej zmluve podpíše v priebehu krátkeho času viac ako stovka záujemcov. „Každá garáž bude mať podľa projektu 21 metrov štvorcových, pozemky predáva obec po 37 800 korún pre jedného budúceho majiteľa. Výstavbu garáží si budú financovať samotní majitelia a rozpočtové náklady na jednu garáž sú 177-tisíc korún. V tom je započítaných aj viac ako 60-tisíc za prácu. Je však predpoklad, že majitelia si vo veľkej miere budú stavať garáže svojpomocne, snáď sa dostanú i k lacnejšiemu materiálu, a tak celková suma môže ísť rádovo dole,“ povedal nám vedúci stavebného úradu v Beluši Jaromír Gabriš. Podľa jeho slov súčasťou projektovej dokumentácie je presná špecifikácia vonkajšieho dizajnu garáží, aby sa po dostavbe nestalo, že každá bude iná. „Garáže musia mať rovnakú fasádu, brány, sedlové strechy a, samozrejme, farbu. To, aby sa z garáží nestalo strakaté garážové sídlisko, si náš úrad už postráži,“ dodal Gabriš.
Niektorí záujemcovia chcú začať s výstavbou garáží už v tomto roku, väčšina však plánuje začať až na budúci rok na jar. Podmienkou stavebného úradu je, aby sa v prípade začiatku výstavby už na jeseň dohodla každá desiatka majiteľov na vybudovaní aspoň hrubej stavby. „V prvej etape sa uvažuje s výstavbou dvoch radov garáží, čo je okolo stovky individuálnych. Samotná výstavba je v rukách záujemcov, a tak sa môže stať, že dokončené budú možno aj o päť rokov. Je to dlhodobejší proces, všetko sa bude odvíjať od záujmu. Tretí rad garáží bude v budúcnosti slúžiť ako prirodzené oplotenie školského areálu. Čo sa agendy týka, obec je schopná uspokojiť všetkých záujemcov v zákonom stanovených termínoch,“ povedal starosta Vladimír Vadrna. Podľa jeho slov je veľká väčšina záujemcov priamo z Beluše, no nájdu sa aj „cezpoľní“. Ide najmä o budúcich nájomníkov bytových a nebytových priestorov v dvoch bytovkách, ktorých základy by mali byť položené už v októbri.
⋌ MILAN PODMANÍK