cky.
Nepodpísanie zmluvy s niektorými oddeleniami sa odrazilo aj na počte zamestnancov. O koľko ľudí sa znížil stav? Predpokladáte ďalšie prepúšťanie?
- Z viac ako tristodvadsať zamestnancov, ktorí boli pri mojom nástupe do funkcie (pozn. redakcie – od 1. 9. 2008) zostalo v nemocnici dvestopäťdesiat. Do konca roka už nemáme v pláne ďalšie väčšie prepúšťanie, možno desať až dvadsať ľudí.
Odchádzajú aj lekári?
- Nie. Môj predchodca podpísal dohodu s lekármi z oddelenia ARO, avšak výpovede sú zrušené. Oddelenie síce nie je za-zmluvnené, ale nemocnica bez neho nemôže fungovať. Jeho udržanie je aj signálom navonok, že je pre nás dôležité. Pripravujeme optimalizáciu pracovísk, snažíme sa ľuďmi rozprávať, robiť prácu v nemocnici pre nich zaujímavú. Som presvedčený, že zariadenie má budúcnosť. Je na spôsob západnej provinciálnej nemocnice, ktorá nie je anonymná ako veľké nemocnice, má dobrý servis a myslím si, že aj pacienti sú s ňou spokojní.
Nižší počet zmluvných oddelení sa musí odrážať aj na ekonomike...
- Mesačne je to strata 4,5 až 5 miliónov korún, ktorú zatiaľ nemáme možnosť vykrývať. Potrebujeme prežiť 2 - 3 mesiace, od januára to bude inak. Po včerajších rokovaniach so šéfom nákupu VšZP pánom Višňovským vidím situáciu optimistickejšie. Objem peňazí nám síce nebol zvýšený, ale dohodli sme si stratégiu ako nemocnicu zachovať. Musíme predložiť projekty, ktoré zatiaľ nechcem konkretizovať, ale bude to zhruba v rovnakých koľajách ako doteraz, niekde budeme rozširovať, niečo musíme dať preč. Ďalšie stretnutie máme dohodnuté ešte v tomto mesiaci, kde sa dohodneme ako ďalej.
V médiách sa objavili inzeráty o predaji majetku nemocnice.
- Hlavným cieľom je oddlženie nemocnice. Jej dlhy sú zhruba 40 miliónov korún. Na predaj ponúkame len veci, ktoré nemajú s našou činnosťou nič spoločné. Napríklad budova polikliniky, budova riaditeľstva, kde máme niekoľko kancelárií, ostatné sú ubytovacie priestory. Musíme vyriešiť dva problémy. Prvým je zadĺženosť, ktorá sa dá odpredajom riešiť. Nedotkneme sa však vecí, ktoré súvisia so zdravotnou starostlivosťou. Druhým je obnova nemocnice, jej priestorov, zariadenia. Keď chceme ísť ďalej, musíme aj investovať, aby sme mohli ľuďom ponúkať služby na úrovni.
Má teda nemocnica v Ilave budúcnosť? Neobávate sa, že po vzore VšZP a Dôvery pôjdu aj ďalšie poisťovne?
- Myslím si, že nie. Napríklad Apollo je nám dosť naklonené. Pozitívom je aj to, že VšZP chce nemocnicu zachovať, ale bez chirurgie, ktorú sme nahradili jednodňovou chirurgiou. Ale ak sa nám podarí zachovať pre región zostávajúce oddelenia, je to o.k.
(VŽ)